Hirdetés

Ifjúsági parlament alakul Sepsiszentgyörgyön: a kezdeményezés teret ad a fiatalok véleményének

Interaktív formában zajlott az ifjúsági parlament első ülése Szentgyörgyön •  Fotó: Vargha Fruzsina/Facebook

Interaktív formában zajlott az ifjúsági parlament első ülése Szentgyörgyön

Fotó: Vargha Fruzsina/Facebook

Ifjúsági parlamentet hoztak létre Sepsiszentgyörgyön. Az országban egyedülálló kezdeményezés célja a fiatalokat bevonni a városvezetés őket is érintő döntéseibe, valamint fogékonnyá tenni a közéleti témák iránt. Farkas András, a kezdeményező PONT csoport vezetője a Krónikának elmondta, steril, hivatalos események helyett interaktív ülések formájában képzelik el a parlament működését, amelynek megalakulására novemberben kerül sor.

Simó Helga

2022. szeptember 16., 18:072022. szeptember 16., 18:07

Az országban elsőként ifjúsági parlamentet hoztak létre Sepsiszentgyörgyön. A PONT csoport és helyi önkormányzat kezdeményezésének célja, egy „radikálisabb” demokráciai folyamatot kialakítani, és bevonni a háromszéki megyeszékhelyen élő 14 és 35 év közötti fiatalokat az őket érintő döntésekbe.

A Romániában premiernek számító ötlet születéséről, jelentőségéről, illetve az augusztus végén tartott próbaverziójáról, az úgynevezett parlamenti tréningnapról (Parlament Training Day) Farkas Andrással, a PONT csoport vezetőjével beszélgettünk.

Hirdetés

Az ötletgazda elmondta, az iSEPSI Parlament megalakításához az inspiráció több helyről érkezett.

Egyrészt abból a hipotézisből indultak ki, melyet több felmérés is igazolt, hogy a fiatalok bizonyos százalékát érdeklik a közéleti témák, és szívesen vennének részt a lakosságot érintő döntésekben. Másrészt számos olyan modellt láttak más országokban, például Görögországban, Portugáliában vagy Szerbiában, ahol működik egyfajta olyan közvetlen demokráciai mechanizmus, amelyen keresztül nemcsak ifjúsági szervezetekkel tárgyal az önkormányzat, hanem közvetlenül a fiatalokkal.

Ehhez pedig hozzátevődött az is, hogy már régóta folynak az egyeztetések a helyi önkormányzattal, a városvezetés is támogatta az ötletet, és egy uniós projekt keretében sikerült támogatást nyerni a projekthez.

Átadni a stafétát a fiatal generációnak

Elképzeléseik szerint a plénum évente kétszer találkozik majd, hogy fiatalokat érintő kérdéseket vitasson meg. Emellett létrehoznának egy tanácsadói testületet, melynek legfeljebb 30 fős stábját automatikus sorsolással választanák ki, és amely legalább negyedévente egyszer találkozna.

A tanácsadói testület tagjai közül egy négyfős csapatot választanak majd, amely a polgármesteri hivatal és a helyi tanács részéről kinevezett négy küldöttel közösen irányít, és a plénum, illetve a tanácsadói testület döntéseit ülteti gyakorlatba.

Jelen pillanatban még csak az elején, a toborzásnál és a plénum építésénél tartanak, mely során a résztvevők bizonyos kérdések kapcsán hamarosan döntési pozícióba is kerülhetnek.

Arra a kérdésre, hogy miért éppen Sepsiszentgyörgy tűnik alkalmasnak arra, hogy helyet adjon ennek a projektnek, Farkas András elmondta, több tényezőre van szükség ahhoz, hogy egy hasonló kezdeményezés megvalósulhasson egy adott városban. Először is szükség van érdeklődő fiatalokra.

A PONT csoport a Com’ON Sepsi, a Kolozsvár 2015 Európa Ifjúsági Fővárosa, illetve a Románia Ifjúsági Fővárosa program szervezése által a kincses városban és Sepsiszentgyörgyön egyaránt szerzett tapasztalatokat a fiatal generáció kezdeményezőkészségét illetően. Tapasztalataik szerint a székelyföldi városban arányaiban nagyobb méretű az érdeklődés a közéleti események iránt a fiatalok körében.

Farkas András •  Fotó: Facebook/Kreatív Kolozsvár/Serar Szabolcs Galéria

Farkas András

Fotó: Facebook/Kreatív Kolozsvár/Serar Szabolcs

Idézet
Szakmai szervezetként régóta foglalkozunk ifjúsági kérdésekkel, társadalmi részvétellel és ehhez hasonló témákkal.

Azonban hiába állunk elő egy ilyen ötlettel, ha nincs ott a fő döntéshozó, egy városadminisztrátor, amely hajlandó egy ehhez hasonló folyamatot irányítani, nyitottan hozzáállni és befogadni az onnan érkező információkat” – mutatott rá az ötletgazda.

Hozzátette, a projekt megvalósításához elengedhetetlen a fiatalok megszólítása és figyelmének felkeltése, de ugyanolyan fontos, hogy az önkormányzat is folyamatosan kommunikálja, számít a véleményük adott kérdésekben, ugyanis ez az a generáció, amelyik átveszi majd a stafétabotot tíz vagy húsz év múlva.

Megjegyezte, Sepsiszentgyörgy abból a szempontból is nagyon jó hely, hogy tesztelni lehet egy hasonló projektet, és lehet látni, hogy mi az, ami működik, és mi az, ami nem.

Ha pedig a modellt még jobban megismerik a gyakorlatban, akkor más romániai, magyarországi városokra is ki lehet terjeszteni – jegyezte meg Farkas András.

Steril, hivatalos események helyett interaktív ülések

Az augusztus végén szervezett parlamenti tréningnap során megismerkedtek a jelentkezőkkel, akik nagy vonalakban betekintést kaptak a tervekbe. Az interaktív programokat az ifjúsági munkában jártas szakemberek tartották – részletezte Farkas András.

Ennek kapcsán az ötletgazda elmondta, hogy nagyon érdekesnek találták azt, hogy mindenféle korcsoportba tartozó és különböző háttérrel rendelkező fiatal jelentkezett. Akadt köztük olyan tizenéves, aki még sosem vett részt hasonló tevékenységben, de olyan szülők is, akik egy hónapos gyerekükkel együtt jöttek el az eseményre.

Idézet
Mindenáron el akartuk kerülni, hogy nagyon steril, hivatalos, székben ülős eseményt szervezzünk.

Meghívtunk külső szakértőket, akik a saját csapatunk trénereivel közösen úgy építették fel a háromórás foglalkozást, hogy a résztvevők együtt dolgozzák ki ötleteiket, amelyről a végén szavazhattak is” – avatott be Farkas András a tréning menetébe. Hozzátette, az esemény végén, amikor a résztvevőket a benyomásaikról kérdezték, gyakran ismétlődő visszajelzés volt, hogy nagyon tetszett a tevékenységek interaktív formája, észre sem vették, hogy elrepült a három óra.

Az esemény helyszínéül szolgáló dohánygyár is egy dinamikus tér, rengeteg mozgási lehetőséggel, amely még inkább hozzátett az élményhez. Külön öröm a szervezők számára, hogy a nemrégiben felújított műemlék épület is otthont ad a fiatal generáció projektjeinek.

Farkas András kiemelte, pozitívum továbbá, hogy előzetes elvárásaikhoz képest a tizenévesek korosztálya felülreprezentált volt a tréningnapon.

A fiatalok az eseményt követően elmondták, először féltek elmenni, mert nem tudták, mi vár rájuk. Ez a tartózkodás az ötletgazda szerint azzal is magyarázható, hogy ez a generáció a koronavírus-járvány okozta elszigeteltség miatt kevés tapasztalattal rendelkezik a képernyőn túli társas interakciók terén.

„Azt vettük észre, ki tudtak lépni a komfortzónájukból, eljöttek a műhelymunkára, ami a visszajelzések szerint annyira tetszett nekik, hogy minden bizonnyal ők lesznek a legnagyobb szószólóink, és aktívan részt vállalnak majd abban, hogy társaikat is meggyőzzék, egy-egy kezdeményezés pozitív hozadékáról” – tette hozzá Farkas András.

A parlament hivatalos megalakulására november 18–19-én kerül sor, az ülések már az önkormányzattal közösen kidolgozott szabályzat szerint fognak működni, azonban megőrzik interaktív jellegüket.

Farkas András elmondta, eddig 120-an jelentkeztek az ifjúsági parlamentbe, és remélik, ez a szám tovább fog növekedni. A háromszéki városban élő, tanuló vagy dolgozó jelentkezők körülbelül 10 százaléka román nemzetiségű fiatal, a jövőben pedig igyekeznek még több román fiatalt bevonzani a projektbe – jegyezte meg. A parlament 2023. február 28-ig tartó, első ciklusára november 15-ig lehet jelentkezni. Bővebb információk a kezdeményezés honlapján olvashatók.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
Hirdetés
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
2026. június 13., szombat

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája
Hirdetés
Hirdetés