2009. május 26., 01:502009. május 26., 01:50
Tulit Zsombor legutóbb tegnap délután jelentkezett szatellittelefonján, és arról számolt be, hogy kétszeri próbálkozás után sem sikerült feljutnia a csúcsra, és a 8000 méteres bűvös határt sem sikerült átlépnie. Két hegymászóval indult a csúcstámadásra, akik bár oxigénmaszkkal és serpával haladtak előre, feladták és visszafordultak. Tulit Zsombor még próbálkozott, de a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt nem juthatott fennebb. Újabb próbálkozásokra már nincs idő, a két fiatal elindult lefelé, hiszen meghatározott időre szól a mászási engedélyük. A Tibetben levő Cso Oju hegycsúcs a Mount Everesttől 20 kilométerre nyugatra fekszik, a világ hatodik legmagasabb csúcsa, nevének jelentése tibeti nyelven „türkiz istennőt” jelent. Tulit és Ruszuly Éva több mint egy hónappal ezelőtt érkezett meg Nepál fővárosába, Katmanduba, majd onnan Tibetbe. Aggódva léptek a kínai területre, attól tartottak, hogy valamilyen okból utolsó percben visszatérítik őket. Az expedíciót ugyanis eredetileg tavaly szeptemberre tervezték, és két alkalommal is kénytelenek voltak elhalasztani, mert a kínai hatóságok megadták a beutazási engedélyt, de minden indoklás nélkül megtagadták a hegymászási engedélyt. A hegymászók szatellittelefonon elmondták, a Himalájában töltött napok kalandosak, fárasztóak és gyakran félelmetesek. Az előretolt alaptábor és az első tábor közötti Horrible Hill, azaz Borzasztó-hegy jelentette az első komoly megpróbáltatást: az első tábort mászás közben szabad szemmel folyamatosan látták, többórás gyaloglás után mégis úgy tűnt, semmit sem csökken a távolság. Ahogy haladtak felfelé, kellemes meglepetésekben is volt részük, részt vettek egy tibeti áldozati szertartáson. Millió apró imazászló között, megsárgult imakönyvből olvasott fohásszal a két székely hegymászót a tibeti istenek oltalmába ajánlották a helyiek. Ruszuly Éva egy alkalommal táncra perdült a tibetiekkel, és magyar szavakra tanítgatta a gyerekeket. Zsombor közben megbetegedett, lázasan, enyhe tüdőgyulladással feküdt a sátorban. A tábori orvos azonban nem tartotta indokoltnak, hogy levigyék a hegyről. Optimista diagnózisa beigazolódott, Zsombor néhány nap után talpra állt és folytatta az útját. Vasárnap a hegymászók arról számoltak be, hogy Zsombor helyi idő szerint vasárnap este, tibeti idő szerint hétfőn hajnalban vág neki a csúcsnak. Az utolsó, vagyis a hármas számú táborba szombaton éjszaka mentek. Tulit Zsombor, aki korábban ért fel, még találkozhatott azzal a két másik hegymászóval, akik elindultak a csúcsra. Éva nagyon elfáradt, úgy döntöttek, inkább visszamegy a kettes táborba. Abban bíztak, hogy Zsombor, ha a csúcsra nem is jut fel, legalább nyolcezer méter magasra igen. Ha ez sikerül, ő lett volna az első erdélyi magyar hegymászó, aki átlépte ezt a magasságot. A hegymászók szerint hétezer méter felett már halálzóna van. Az expedíciósorozatot szervező Alpin Sport Egyesület tagjai már maguk mögött tudhatnak ötöt a hét kontinens legmagasabb csúcsai közül: Európa, Afrika, Észak-Amerika, Dél-Amerika és az Antarktisz legmagasabb pontjára már feljutottak.Kedvezőtlen időjárási viszonyok
Tánc a tibetiekkel
A csúcstámadás
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.