
Fotó: A szerző felvétele
A marosvásárhelyi feltalálók évről évre visszhangos sikereket érnek el a nemzetközi feltalálói versenyeken. Legutóbb – októberben – Kínából tértek haza érmekkel, oklevelekkel. Persze a résztvevők nem világhírességek, a találmányaikat még nem szabadalmazták Romániában, és multinacionális cégek sem harcolnak egymással, hogy horribilis összegért megvásárolják találmányaik kiaknázásának a jogát. Bár ki tudja?
Párolgáscsökkentő adalék
Vasile Bălan az utóbbi években kitartó vállalkozóként dolgozott, jól menő, közepes méretű élelmiszerüzletet tart fenn Marosvásárhely egyik legforgalmasabb lakótelepén. Rengeteg nem mindennapi ötlete van, és azokat rendre meg is fogalmazza, papírra veti, és a feltalálók országos, illetve nemzetközi versenyein sorra be is mutatja. Igaz, szabadalma még egy sincs, de ez nem akadályozza meg őt abban, hogy újabbnál újabb meghökkentő találmányokat ötöljön ki. „Idén a Feltalálók és Új Technológiák Nemzetközi Fesztiválján, a kínai Szucsou városban olyan eljárással vettem részt, amely minden körülmények között biztosítja, hogy a vízi erőművek gyűjtőtavaiban mindig meglegyen a szükséges vízmennyiség” – magyarázta Bălan úr. „Köztudott, hogy amikor sokat esik, a tavak feltelnek, túlcsordulnak. Amikor aztán szárazság van, nagyon csökken a vízszint. Kidolgoztam egy módszert, amely 60 százalékkal csökkenti a párolgást. Bizonyos anyaggal be kell vonni a víztükröt” – fejtette ki. Idén helyezte letétbe találmányát az Országos Márka- és Védjegyhivatalnál (OSIM), és a 2008-as nemzetközi találmányfesztivál aranyérmét kapta meg.
Abszurd ötlet: a gumicsizmából élelem
Vasile Bălan állítja: idén egy másik találmányának is nagy nemzetközi visszhangja volt. Meghökkentő gondolatnak tűnik, de a találmány lényege az, hogy gumiból emberi fogyasztásra alkalmas húst lehet nyerni. „Bármilyen gumi lehet a nyersanyag, akár a tönkrement autógumikat is újra lehet hasznosítani.” Bălan úr elképedésemet látva elismerte, hogy első hallásra abszurdnak tűnik az ötlet, de megmagyarázta, miről van szó. Felfedezését ahhoz hasonlította, ahogyan a kínaiak annakidején rájöhettek arra, hogy a selyemhernyó szövésre alkalmas szálat képes „termelni”. A kínaiak fogyasztották a hernyókat, és egy alkalommal a gubóikat forró vízbe dobták. Rájöttek, hogy a gubóról a szálat szépen le lehet gombolyítani. „Én is ugyanígy jártam a gumicsizmámmal – mesélte Vasile Bălan. – Észrevettem, hogy valamilyen élőlény dézsmálja a csizmámat. Ezt az élőlényt – egy fajta lepkét – ipari menynyiségben lehet tenyészteni, s amikor eléri a hernyóállapotot, akkor meg lehet állítani a fejlődési folyamatot. Ekkor szépen fel lehet etetni a hernyókat halakkal, csirkékkel, amelyek aztán emberi táplálékul szolgálnak.” A gumi így visszakerül a biológiai körforgásba. „Úgy tűnik, hogy ez a rovar imádja a gumit, hazánkban is honos, és általában az egész világon elterjedt” – mondta el a feltaláló, aki a találmányát tavaly helyezte el az OSIM-nál. 2007-ben találmánya több díjat nyert: egy belgrádi versenyen a legrangosabb aranyérmet kapta meg érte, Taipeiben, egy nemzetközi versenyen szintén díjazták. Hogy találmányából haszna is származzon, Bălan úr mezőgazdasági területet vásárolt Görgényszentimre térségében, és meg szeretné valósítani az elképzelését. „Ha ilyen formában nem kerül vissza a gumi a természetes, biológiai folyamatba, akkor csak 400 év múlva bomlik le, és addig környezetszennyező tényezőnek számít” – világított rá találmánya környezetvédelmi vetületére.
Sáskák és sivatagok
A vásárhelyi feltaláló egy másik találmánya arra vonatkozik, hogy miként lehetne megkötni a sivatagos övezetekben a talajt, a homokot. Ezt az eljárást szeretné majd felajánlani azoknak az országoknak, ahol kiterjedt sivatagok találhatók, de Romániában is vannak már olyan övezetek, amelyek a sivatagosodás útjára léptek. További találmánya a sáskák ökológiai úton való megsemmisítésére vonatkozik: az eljárás nem vegyszeres támadás, hanem a sáskák testének a lehűtésén alapszik. „Romániában nincs sok bajunk a sáskákkal, de a világ egyes övezeteiben hatalmas károkat okoznak a sáskarajok. Akkor támadnak, amikor a testük megtelik energiával. Mivel nincs vér a testükben, energiával sem rendelkeznek. Akárcsak a méhek, a sáskák sem képesek repülni hidegben – csakis délelőtt 9-10 után tudnak útra kelni. Amikor éjjel a talajon tartózkodnak, hideget kell rájuk bocsátani. Ezt az eljárást a trópusokon éjjel nagyon jól lehet alkalmazni a sáskák ellen, mert a hőmérséklet amúgy is igen alacsony: ekkor kell rájuk bocsátani a hideg levegőt” – mondta el a feltaláló. Vasile Bălan egyébként közgazdász, és bár újításait, ötleteit eddig még nem szabadalmazták, kitartóan reméli, hogy mindegyik megvalósítható, és a nemzetgazdaságnak, sőt az egész világnak haszna származna széles körű alkalmazásukból.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.