2010. január 26., 09:122010. január 26., 09:12
Huszonötnek az adatait már rögzítették, közülük a tervek szerint legalább tízen Magyarországon lelnek majd új családra. Az eljárás persze bonyolult, s fontos, hogy a leendő örökbefogadók szándéka valóban megfontolt legyen – mondja a helyszínen Kormos Endre, a Baptista Szeretetszolgálat munkatársa.
A gyerekek többsége a szabadban alszik, a kert tele ágyakkal, mivel az árvaház egyik épületszárnya megroggyant, s életveszélyessé vált. Míg itt vagyunk, háromszor mozdul meg a föld. Élelem éppen jut mindenkinek, a Remény Háza nevű intézmény vezetője, Alice Barthole szerint viszont több gyermek ellátására nincs kapacitás.
Pedig szükség volna a helyekre, hiszen megbízható befogadó intézmények nélkül Haiti könnyen az emberkereskedők fellegvárává válhat. A gyerekek mosolyognak, pózolnak a fényképezőgépnek, pedig nem tudják, miért készülnek a felvételek. Nem akarják hitegetni őket. A programba a tizenkét éven aluliak kerülhetnek be, a többieknek Alice azt mondja, ti most nem vesztek részt a kiránduláson.
A Port-au-Prince közösségi kórházban közben folyamatosan végzik az amputációkat, a karjukat, lábukat elvesztő sérültek nagy része gyerek. A kevésbé súlyos betegek a kertben fekszenek, mivel bent kevés a hely. De már messze nincs olyan nagyüzem, mint az első napokban, mondják az orvosok.
Besötétedik, amikor a főváros peremén ételosztásba futunk. Az ENSZ munkatársai teherautók platójáról adogatják le a csomagokat, nincs tolakodás, az emberek türelmesen várnak sorukra. A segítségre továbbra is igen nagy szükség van, megjósolni sem lehet, Haiti mikor állhat a saját lábára.
Szerző: György Zsombor, a Magyar Nemzet munkatársa, Port-au-Prince
| Még akár 50 ezer holttest lehet a romok alatt Haiti miniszterelnöke szerint. A földrengés megtalált halálos áldozatainak száma már meghaladja a 150 ezret. Tegnap kezdődött Montrealban a karibi ország megsegítésére rendezett nemzetközi segélykonferencia. Jean-Max Bellerive miniszterelnök vasárnap óta már az értekezlet helyszínén van. Elutazása előtt kormánya üdvözölte a különböző országok segélyadományra vonatkozó ígéretét, de hozzátette, hogy szeretnék látni is ezeknek a megvalósulását. A január 12-i földrengés által leginkább sújtott fővárosból és környékéről több mint 235 ezer lakos utazott el vidékre a kormány biztosította közlekedési eszközökön. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IMO) adatai alapján az 591 port-au-prince-i sátortáborban pedig mintegy 800 ezer embert szállásolnak el, de szükség volna még körülbelül 100 ezer sátorra – közölte tegnap Genfben az ENSZ humanitárius segítségnyújtást koordináló hivatalának (OCHA) szóvivője. Az ENSZ haiti békefenntartó alakulatának (MINUSTAH) vezetője, Edmond Mulet vasárnap a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva közölte, hogy a lakosság megsegítése érdekében a kontingensnek nagyon sok újabb katonára, szakemberre, járműre és üzemanyagra van szüksége. |
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.