
Fotó: Krónika
Szejkefürdőre mindenképpen visszajön, ahol a zenéé a főszerep” – nyilatkozta a Krónikának Orosz-Pál Levente. A Székelyudvarhely melletti Szejkefürdőn július 8–12. között zajló VII. Székelyföldi Rockmaraton társzervezője ezt annak kapcsán fejtette ki, hogy lapunk arra volt kíváncsi: a kollégájával, Jére Ágostonnal (Gusztival) és a székelyudvarhelyi Zeneudvar Egyesülettel közösen szervezett ötnapos rockbulin a nézőszám, tehát az üzlet, vagy maga a zene játssza a főszerepet. „Arra törekszünk, hogy minden évben ismert együtteseket, de tehetséges fiatalokból álló zenekarokat is meghívjunk, akiknek hasznára válhat, ha felléphetnek egy ilyen fesztiválon” – tette hozzá Orosz-Pál Levente.
Sztárvendégek
Az idei Székelyföldi Rockmaratonon nyolc romániai és huszonnégy külföldi zenekar vesz részt. Több, szárnyait bontogató zenekar mellett idén olyan sztárok lépnek majd fel, mint például július 9-én este 8-tól a HétköznaPI CSAlódások, a Kalapács, illetve a rendszeresen visszatérő vajdasági Nevergreen. Július 10-én este a Hard, illetve a Kárpátia a sztárvendég, július 11-én pedig kizárólag magyarországi bandák tépnek, köztük a Judas Best, illetve a Depresszió. Július 12-én több magyarországi banda melegíti majd be a közönséget ahhoz, hogy a finnországi Moonsorrow, majd a magyarországi Rückwarts buliján beleadjon apait-anyait. Orosz-Pál Levente szerint minden kétséget kizáróan vonzó lehet, hogy Szejkefürdőn először lép fel Magyarország pillanatnyilag két legnépszerűbb zenekara: a Kárpátia és a Depresszió, illetve a finnországi Moonsorrow.
Az eredettől a tűzoltókocsiig
Az első székelyföldi rockmaratont 2002-ben szervezte a Határon Túli Magyar Fiatalok Kulturális Egyesülete az akkor már XII. kiadását megért magyarországi, Csörge-tói Rockmaraton mintájára. Szejkefürdőn viszont nem ez volt az első ilyen próbálkozás: az 1970-es években ugyanis itt zajlott – amíg a kommunista hatóságok betiltották – a Siculus Fesztivál, amelynek célja ugyanaz volt: bemutatni és népszerűsíteni a magyarlakta vidékeken élő zenészeket és a rockzenét. Míg azonban 1989 előtt kizárólag belföldi zenekarok vehettek részt, 2002-ben már a határon túli magyar együttesek is jöhettek, ma már általában több magyarországi banda lép fel, mint erdélyi. A magyarországi menők közül eddig olyan együttesek léptek fel Szejkefürdőn, mint a Prognózis, a Moby Dick, a P. Box, a Takáts Tamás Dirty Blues Band, a Kalapács, a Deák Bill Blues Band. Erdélyből eddig olyan ismert bandák voltak a vendégek, mint a Knock Out, a Mercedes Band, a Defender, a Téglagyári Megálló, Murányi Tóni és zenekara, a TransylMania, de a szabadkai Nevergreen is a közönség kedvencévé vált. Jöhet az utánpótlás – mondták a szervezők, hozzátéve: ingyenes sátorozási helyet, nonstop büféket és strandolási lehetőséget biztosítanak a rajongóknak. És ígérték, hogy esős időben is meglesz a rockbuli. „De ha véletlenül mégsem lesz eső, tűzoltókocsiból locsolunk egy kicsit” – tette hozzá Orosz-Pál Levente.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.