2007. május 25., 00:002007. május 25., 00:00
Mi „bujkál” a gyökérben?
„Tíz évvel ezelőtt a kovásznai szívkórházban kezeltek. Az épület melletti erdőben sétálva felfedeztem néhány érdekes korhadt gyökeret, amely megmozgatta a fantáziámat. Gondoltam, nem hagyom ott, valamit kezdek vele” – idézi fel a betegnyugdíjas szívbeteg ember a kezdeteket. Akkor csupán néhány darabbal érkezett haza a kezelésről, majd lassan teljes életét kitöltő szenvedély lett a gyökerek kereséséből és feldolgozásából. Nyolc évig nem beszélt erről senkinek, csupán a családtagok véleményét kérte ki egy-egy munkával kapcsolatban. „Sokszor álltak mögöttem és nézték, hogyan alakul át egy-egy gyökér a kezemben. Megpróbálták kitalálni, hogy mit látok benne, mi lesz belőle” – mesél Péter Ferenc. A felesége a tiszta, egyértelmű formákat kedveli, de az ilyen gyökerek elég ritkák. A jellemzőbb, hogy hazahozza a talált zsákmányt, otthon nézegeti, forgatja, leteszi, eltávolodik tőle, újból kézbe veszi, és végül megtalálja benne a formát. Megtörténik, hogy azonnal felfedezi a gyökérben „bujkáló” madarat, kutyát, vaddisznót, csipkebokrot, emberi alakot, és néhány óra alatt elkészül a munkával. De az is elég gyakori, hogy a nyersanyag a pincébe kerül, és csak néhány hét „pihenés” után alakul át műalkotássá.
Siker és szerénység
A gyökérből készült munkák Péter Ferenc lakásában, illetve fiai házában találták meg végleges helyüket. Két évvel ezelőtt egy képzőművész meglátta az egyik darabot, és érdeklődni kezdett készítője iránt. „Nem állt szándékomban ismertté válni. A magam örömére sétálok az erdőben, a kovásznai kezelések idején akár napi 25–30 kilométert is. Amikor rám talált a képzőművész, kicsit meglepődtem, hiszen nem is jutott eszembe, hogy a munkám művészi értékű lehet” – magyarázza a gyökérfaragó.
A szívbeteg ember nem érez fáradtságot, betegséget, ha a kedvtelésének élhet. Az utóbbi két évben négy kiállításon mutatta be feldolgozott „szerzeményeit”, és mindig nagy sikert aratott. „Sokan kérdezték, hogyan tudom kihozni a gyökerekből ezeket a formákat. Bennük vannak, csak észre kell venni” – állapította meg Péter Ferenc. A kiállított munkákból többen akartak vásárolni. Hosszas kérlelés után néhány darabot eladott, de meg is bánta. Attól tartott, hogy ott, ahová ezek a munkák kerülnek, nem tudják kellőképpen értékelni, ráunnak, a sarokba dobják, megfeledkeznek róla. Ezért ajándékozni is ritkán szokott belőlük.
„Megtörténik, hogy nézem-nézem a tíz évvel ezelőtt kifaragott darabot, és rájövök, hogy nem tetszik már annyira. Mégsem dobom ki, hanem újból előveszem, forgatom, lefaragok belőle egy keveset, esetleg egy másik darabbal társítom, amíg teljesen új mű születik” – magyarázza a faragó, aki nyáron nyolcadik emeleti tömbházlakásának virágokkal körbeültetett erkélyén, hűvösebb napokon pedig a konyhában hódol faragási szenvedélyének.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.