2009. szeptember 01., 08:462009. szeptember 01., 08:46
Mivel tavaly rendkívül szeszélyes volt az időjárás a céhmesterek városában szervezett sokadalom idején, a szervezők úgy döntöttek, hogy idén két héttel korábban szervezik meg a rendezvényt. A számítás bevált, hiszen csak a rendezvény végén kellett elővenni az esőernyőket, az eseménysorozatot záró tűzijátékkal egy időben ugyanis elkezdett esni az égi áldás is. A szervezők alaposan kitettek magukért: több színhelyen zajlottak a rendezvények, így a három nap alatt mindenki megtalálta a magának való szórakozást. Több kiállítást nyitottak meg, rácsodálkozhattunk a magyarországi Mikeboy motoroskaszkadőr csapatának látványos bemutatójára, s mindezek mellett kéttucatnyi koncerten lehetett bulizni.
A céhes városban olyan együttesek léptek színpadra, mint Rúzsa Magdi, Ákos, a Beatrice, a Kistehén és a Váci Eszter Quartet, hogy csak pár nevet emeljünk ki az előadók közül. Így túlzás nélkül lehet állítani, hogy az idei sokadalommal minőségi szórakozást kínáló fesztivállá változtak a város napjai. A legtöbb eseményt a város főterén, valamint a Vigadóban szervezték. A sokadalom szervezésében is oroszlánrészt vállaló Vigadóban pénteken nyitották meg a kézdivásárhelyi képzőművészek közös tárlatát, s hosszú idő után első alkalommal láthattuk egy helyen a város összes képzőművészének a munkáit. Értékes tárlat nyílt meg a múzeumban is: az Incze László kiállítóteremben az Umling festő- és asztaloscsalád munkáit állították ki, a bútorok három emberöltőnyi időszak „termései”.
Aki lekéste a megnyitót, annak sem kellett aggódnia, ugyanis október közepéig még meg lehet tekinteni a kiállított anyagot. A központi színpadon a sztárparádé már pénteken megkezdődött, hiszen Varga Miklós közreműködésével a Sziget Színház művészei előadták az István, a király rockoperát. Ez a produkció már többezres tömeget vonzott a város főterére. Néhányan úgy vélték a nézők közül, hogy a produkciónak nem volt már meg a hangulata, „a régi jobb volt”. A rockoperával azonban a szervezők nem lőtték el a pénteki napon az összes puskaport, hiszen a központi színpadon fellépett ezenkívül Homonyik Sándor, a kolozsvári Knock Out és a magyarországi Transylvania Blues Band, míg az Idol színpadon Krisz Rudi, a Garázs zenekar és a Blúz Bend szórakoztatta a közönséget, míg a Bujdosó pincében Ábri Béla és zenekara biztosította a táncház jó hangulatát.
Szombaton legtöbben Rúzsa Magdi fellépését várták, de addig is bőven volt mit látni. A sportcsarnok mellett többéves szünet után első alkalommal szerveztek állatkiállítást, a Maassluisi Nyugdíjasklubban megnyitották a Romániai Népművészek Egyesületének a kiállítását, míg a 20-as udvartérben 11 órakor hivatalosan is átadták a Hobbi Cserebere Klub pincéjét. A három eseménnyel egy időben a kökösi hídnál is megemlékezést tartottak, Gábor Áron halálának 160-ik évfordulójára emlékeztek.
A szervezés nem volt hibátlan, hiszen déli egy órára időzítették a pécsi Szélkiáltó együttes fellépését, így az együttes produkcióját szinte senki sem követte figyelemmel. A délutáni előadások egyébként korántsem vonzottak akkora tömeget, mint az esti koncertek. A Kistehén zenekar megmozgatta még a kevésbé táncoslábuakat is, a koncertet már hatalmas tömeg bulizta végig. A Megasztárban felfedezett Rúzsa Magdi és zenekara a beharangozott időponthoz képest késett, viszont megérte megvárni a szerb állampolgárságú énekesnőt.
A motorozás szerelmeseinek is csemegét kínáltak a szervezők, hiszen a Mikeboy nevű stuntrider minden elképzelhető vagy elképzelhetetlen trükköt bedobott, hogy a közönséget szórakoztassa. Vasárnap reggel már megkezdték az idei sokadalom abszolút sztárvendégének, Ákos színpadának az építését, a Sinkovits-sportpálya pedig lónyerítéstől volt hangos, ugyanis hat év szünet után fogathajtó versenyre is sor került. A központi színpadon délben Orbán Ferenc Mozikácska című műsorát lehetett megtekinteni, fél kettőkor pedig a Háromszék néptáncegyüttes állt a közönség elé.
Szintén a sokadalom idejére összeállt a helybeli Kvitt Band is, fellépésüket a szintén kézdivásárhelyi, feltörekvőben levő együttes, a Silver Proof koncertje követte. Este fél nyolckor a Beatrice volt a hangulatfelelős, majd pontban negyed 10-kor Ákos lépett színpadra a 40+1 műsorával. Az egyik leghíresebb magyarországi előadó koncertjére több mint ötezren voltak kíváncsiak. A magyarországi sztár pompás színpaddal, elképesztő fénytechnikával kápráztatta el a közönséget, közvetlen hangon szólt a rajongóihoz, és anekdotázott is a színpadon. Akár az előző években, most is tűzijáték zárta a városnapokat, amelyet a program gazdagsága miatt immár a környék fesztiváljának is nevezhetünk.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.