
„A legnagyobb veszély az emberre nézve a céltalanság” – vallotta Erőss Zsolt, aki három évvel ezelőtt tűnt el a Kancsendzönga csúcsának meghódítása után. Az egykori társai az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyói Osztálya képviseletében emléktáblát állítanak neki és a vele együtt eltűnt Kiss Péternek az ázsiai hegyen.
2016. május 25., 12:362016. május 25., 12:36
2016. május 25., 14:512016. május 25., 14:51
Az EKE képviselői a tervükről sajtótájékoztatón beszéltek, meghívva az eseményre több település és megyei tanács képviselőjét is. A 17 ezer dollárba kerülő emlékállítást ugyanis sokan tartották szívügyüknek, amint elhangzott, már megvan az a pénz, amiből a négytagú csapat eljut az alaptáborig, és ígéret van arra, hogy onnan haza is utazhassanak.
Csibi Márti, Ambrus Zoltán (Hangya), Fülöp László (Bágya) és Köllő Zsolt (Yede) indul útra idén ősszel. Köllő Zsolt lesz az expedíció vezetője – tudatta Vadász-Szatmári István, az EKE gyergyói elnöke, visszaemlékezve 2013. május 21-re, amikor megtudták a hírt: Zsoltnak nyoma veszett. „A gyergyói EKE-sek közül szinte mindenki személyesen ismerte, barátként kötődött hozzá. Tagtársunk és példaképünk volt, megmutatta, mit jelent székelynek lenni, és a világon bárhol élve magunkkal vinni szeretett városunk hírét. De minden csúcsra magával vitte azt a székely zászlót is, amit akkor adtunk neki, amikor díszpolgára lett Gyergyószentmiklósnak. Évente visszajárt hozzánk elmondani, merre járt, és mesélni a hegyek között egyszerűen, de boldogan élő emberekről. Példát mutatott a boldog életről. Mi most neki állítunk emléket” – fogalmazott a gyergyói osztály elnöke.
Az emlékállítási terv megvalósulását, amint az elnök mondta, az tette lehetővé, hogy összefogtak a döntéshozók, félretéve a különbözőségeket, vállalkozók és Zsoltot más tisztelői is. Fülöp László, az expedíció gazdasági felelőse szintén a pozitív hozzáállást dicsérte, hiszen a megyei és gyergyószéki önkormányzatok mellett testvérváros is bepótol a költségekbe, partneri hozzáállást tanúsított a hegyimentő szolgálat is.
Hálás volt Kiss Péter családja is, amikor Fülöp László közölte, Zsolttal együtt fiuknak is emléket állítanak. Zsolt özvegye, Sterczer Hilda viszont többszöri megkeresésre sem reagált. Ebből egy következtetést vontak le az emlékállítók: nem ellenzi kezdeményezésüket.
A Kancsendzönga-hegy a nepáli határon található, turisztikai szempontból nem túlzottan kiépített. Nehezen közelíthető meg, kevés a vendéglátó, hálóhely. Ezért a csapat teljes menetfelszereléssel, nagy hátiszákokkal, sátorral járja végig a nagyjából három hétig tartó utat. „Nehézségekre számítunk” – jelentette ki Köllő Zsolt, közismert nevén Yede.
A két táblát nem a déli alaptáborban kívánják elhelyezni, morálromboló lenne a csúcsra indulóknak, hogy íme, ők nem tértek soha vissza, hanem kicsit alább keresnek erre alkalmas sziklát egy ösvény mellett. A Kancsendzönga Nemzeti Park vezetőségével már felvették a kapcsolatot, az engedélyre várnak, hisz ez lesz az első két, a parkban elhelyezett emlékmű.
A Kancsendzönga egyébként elég nehezen megmászható hegy, kevesen tűzik ki célként. Míg évente körülbelül 15 ezer személy megy az Everest alaptáborába, a Kancsendzöngára indulók száma ennek csupán tíz százaléka. A gyergyói négyek sem erre a csúcsra törekszenek, a tervek szerint a déli mellett ellátogatnának az északi alaptáborba, de nem kizárt egy hétezer méter körüli csúcs meghódítása sem.
Az indulás időpontja még nem rögzített, azt tudja a csapat, hogy október-novemberben alkalmas hegymászásra leginkább az időjárás.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
szóljon hozzá!