Hirdetés

Embereket „gyógyítani” verseken keresztül: kovásznai orvostanhallgató a Budapesti Nemzeti VERSeny különdíjáról

A kovásznai Deák Gellért Gedeon elnyerte a zsűri különdíját a budapesti versmondó versenyen •  Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

A kovásznai Deák Gellért Gedeon elnyerte a zsűri különdíját a budapesti versmondó versenyen

Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

A világ több pontjáról érkezett versmondók mérkőztek meg múlt hétvégén Budapesten a Nemzeti VERSenyen. A megmérettetésen a zsűri különdíjjal értékelte a kovásznai Deák Gellért Gedeon produkcióját. Az orvostanhallgató fiatalember a versenyen szerzett élményeiről, tapasztalatairól és további terveiről beszélt a Krónikának.

Deák Szidónia

2022. október 16., 21:212022. október 16., 21:21

Hetedik alkalommal hangzottak el versek a világ minden pontjáról érkező versmondók előadásában a múlt hétvégén Budapesten. A Magyar Versmondók Egyesülete és a Nemzeti Színház szervezte Nemzeti VERSeny keretében nyolc hónapon át versengtek versmondással és megfilmesített versekkel a Magyarországról, a Kárpát-medencéből, így Erdélyből, továbbá Nyugat-Európából és a tengerentúlról is benevezett jelentkezők.

A budapesti Nemzeti Színházban huszonöt résztvevővel megszervezett élő szuperdöntőt a helyszínen és a Facebookon is követhették a nézők.

Hirdetés

A kétnapos, maratoni versmondás és a vetített versklipek hatalmas repertoárt kínáltak, a versenyzőktől három verset hallhatott a közönség, amelyek közül egy Jókai Anna, Nemes Nagy Ágnes, Illyés Gyula vagy Kisfaludy Sándor verse, tekintettel a költők születési évfordulóira, valamint egy klasszikus és egy kortárs magyar költő szabadon választott verse. Reflektálva a 2022. február végén kitört orosz–ukrán háborúra, az utóbbi két vers egyike a háború és a béke témájához kapcsolódott, és az egyik vers videóklip formájában volt látható.

•  Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook Galéria

Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

A VERSenyen erdélyi versenyzőt is díjaztak, a kovásznai Deák Gellért Gedeon Ady Endre Emlékezés egy nyár-éjszakára című versének videóklipjéért különdíjban részesült.

A marosvásárhelyi orvosi egyetemen tanuló diák a versenyt követően a Krónikának elmondta, örül az elismerésnek, ugyanakkor nagyszerű élmény volt számára, hogy a színészekből, rendezőkből, szakemberekből összeválogatott zsűri egyénileg is értékelte az egyes produkciókat, a véleményekből pedig sokat tanulhat és építkezhet a jövőben, de a többi versenyző előadásait végignézve is elleshetett egy-egy frappáns gesztust, előadói technikát.

„Igazi kulturális koktél volt a hétvége, továbbá kiváló alkalom volt a találkozásra és ismerkedésre hasonló érdeklődési körű emberekkel. Úgy érzem, a közös kapcsolódási pontnak köszönhetően azonnal mély beszélgetések, barátságok alakultak ki az addig ismeretlen emberek között” – osztotta meg tapasztalatait Deák Gellért Gedeon. Hozzátette, a verseny egyik érdekessége, hogy nincs korhatárhoz kötve, a megmérettetésen 9 éves kisgyerektől egész a 70 éves hölgyig minden korosztály képviseltette magát a világ minden pontjáról.

•  Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook Galéria

Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

Patológiakönyv és költészeti antológiák

A negyedéves orvostanhallgató elmondta, a Facebook közösségi oldalról értesült már korábban a megmérettetésről, azonban tanulmányai mellett túl nagy kihívásnak tartotta, hogy benevezzen. „Az évek során azonban egyre inkább kezdett hiányozni a színpad, a művészet világa. A benevezés amolyan menekülési vágynak tudható be a vizsgaidőszak fáradalmaiból. Amikor már nem bírtam a tudományos morfológiai leírások értelmezését, akkor a patológiakönyvemet költészeti antológiákra cseréltem. Úgy gondoltam, hogy igazából semmi veszítenivalóm nincs azáltal, ha benevezek a versenyre, legfeljebb nem jutok tovább, de akkor is legalább kikapcsolódom, és kicsit a lelkemmel is foglalkozom” – mesélte Deák Gellért Gedeon.

Hozzátette, miután továbbjutott, a második fordulóban egy videóklipet is kellett készítenie, ami épp vizsgaidőszakra esett, így kissé elbizonytalanodott.

„Az az elvem, hogy ha az ember csinál valamit, azt csinálja jól, de a videóklip-készítés időigényes, és idővel én nem igazán bővelkedtem. Miután több napom is ráment az előkészületekre, úgy gondoltam, hogy most már igazi értéket szeretnék létrehozni, ami sokszor áldozattal is jár. Visszatekintve, úgy érzem, hogy jól döntöttem, és minden rá fordított percet megért a verseny” – fejtette ki.

A vers mint menedék a hétköznapok zajától

A repertoárja kapcsán elmondta, a versek kiválasztásánál egyik fontos szempont volt, hogy minél több oldalát megmutathassa a zsűrinek, így Ady Endrétől választotta az Emlékezés egy nyár-éjszakára című klasszikust, aminek globális üzenete van, a háború kitöréséről szól, „ami sajnos újból és újból megtörténhet”. Második versként személyesebb, két ember kapcsolatát, a közös világukat megjelenítő alkotást szeretett volna tolmácsolni, ezért esett a választása Nemes Nagy Ágnes A szomj című versére, amely „egyedi hangon dolgozza fel a valóságot”.

•  Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook Galéria

Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

Utolsóként pedig egy fiatal kortárs költő, Vass Csaba Amikor egyedül vagy című költeményét adta elő, mely a magányól szól.

„A felkészülés során az jelentette a legnagyobb kihívást, hogy tisztában voltam vele, ezeket a verseket nagyközönség előtt kell majd előadnom, márpedig a Nemes Nagy Ágnes- és a Vass Csaba-vers nagyon személyes hangvételű. Olyan dolgok fogalmazódnak meg bennük, melyeket az ember nem, vagy csak ritkán oszt meg másokkal, épp ezért előadni is nehéz, ha sokan vannak körülöttem” – fogalmazta meg Deák Gellért Gedeon.

A kovásznai fiatalember elmondta, a Nemzeti VERSeny megerősítette abban, hogy noha orvosnak tanul, nem szeretne távol maradni a művészet világától. „Ez az a közeg, ahová elmenekülhetek a mindennapok pörgő zajától. Szeretném ezt megmutatni a közvetlen környezetemnek is, és közelebb hozni a verset a mindennapokhoz, mert a líra menedék lehet felgyorsult világunk zavaros időszakában. Meggyőződésem, hogy a test és lélek kéz a kézben járnak, ezért nem elég egyiket sem önmagában ápolni, gyógyítani. A lélek sérülései a test fájdalmaiban nyilvánulnak meg, ezért az orvostudomány szerint is a dolgok gyökeréről sohasem szabad megfeledkezni” – jegyezte meg Deák Gellért Gedeon.

•  Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook Galéria

Fotó: Nemzeti VERSeny/Facebook

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
2026. június 13., szombat

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).

Székelyföldön is virágzik Európa leglátványosabb vadon élő orchideája
2026. június 13., szombat

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”

Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.

Kora nyári, gyermekkori mézes-citrusos íz: „bodzavirágból hullik a sárga virágpor”
Hirdetés
Hirdetés