2009. június 09., 10:572009. június 09., 10:57
1998 és 2004 között véres polgárháború dúlt a Kongói Demokratikus Köztársaság területén, a háborúba kilenc más afrikai állam is bekapcsolódott. A fegyveres összecsapásokban és a háború okozta éhínségben, betegségekben több mint három és fél millióan haltak meg, ugyanakkor több százezren váltak menekültté. Összesen ötvenmillió ember életét nyomorította meg.
Egyébként több mint kétszáz etnikai csoport él Kongó területén, a legutóbbi harcok 2008 augusztusában kezdődtek és novemberben voltak a legintenzívebbek. Ennek következményeként több mint 250 ezren hagyták el lakóhelyüket, közel 40 000 ember menekült át Ugandába. A Goma – Észak-Kivu tartomány fővárosa – környéki táborokban, ahol a közel 250 ezer ember talált menedéket, kolera tört ki és szedi áldozatait.
A nemzetközi segélyszervezetek nehezen tudják eljuttatni a segélyeket, összesen hat segélyszervezet van jelen a térségben, ezek többnyire életmentő csomagokat – élelmiszert, takarókat, vödröket – osztanak, illetve egyetlen szervezet látja el az egészségügyi szükségleteket.
A menekültek sátrakban húzzák meg magukat, de némelyeknek az sem jut. Kukoricaháncsból építenek maguknak szállást, amire fóliát borítanak, hogy védekezzenek az eső ellen. Legtöbbjüknek nincsen megfelelő ruházata, ami védene a hideg ellen, az átlaghőmérséklet a területen éjszaka akár 5 fokra is süllyedhet.
| Az Afrikai–Magyar Egyesület harmadik alkalommal küld önkéntes orvosokat Kelet-Kongóba a Háború Gyermekei Segélyakció keretében: Pongrácz Mária marosvásárhelyi háziorvost, Veréb Ilona szegedi mikrobiológust és Nagy Andrea budapesti tüdőgyógyászt. A 3 fős csapat ma utazik el Budapestről, hogy Kairón és Entebbén keresztül érkezzen a kelet-kongói Rutshuruba, és megkezdje egy hónapos gyógyító tevékenységét. Gyógyszergyártók orvosságokkal, az EGYPTAIR pedig egészségügyi felszerelés helyszínre juttatásával járul hozzá, hogy az orvosok mobilklinikán segíthessenek a harcok következtében nincstelenné vált családokon, alultáplált, beteg gyermekeken. A magyarországi Afrikai–Magyar Egyesület a Háború Gyermekei Segélyakciójának célja, hogy adományt gyűjtsön és azt eljuttassa a Kelet-Kongóban dúló háború áldozatainak. A program keretében szervezett Önkéntes Orvosi Misszió idén két alkalommal, márciusban és áprilisban 3-3 tagú magyar orvoscsoportot küldött Kongóba. Az orvosok hathatós segítséget nyújtottak több ezer táborlakónak, főként a gyerekeknek, akik között alig találni egészséges kiskorút. |
Dr. Pongrácz Mária Marosvásárhely egyik legközismertebb, nagyra becsült háziorvosa. A Krónikának elmondta: „Nem volt könnyű bekerülni a csoportba. Negyvenkét jelentkező közül választottak ki engem és két társamat. Örvendek, hogy utazhatok, és remélem, hogy igen hasznos lesz a munkám.”
Az orvosnő 2008-ban veszítette el férjét, dr. Pongrácz Antal fogorvost, aki a marosvásárhelyi vívósport egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Az egykori párbajtőröző 1980-ban BEK-győzelmet aratott a Steauával. Kétszeres országos és kétszeres Balkán-bajnok volt, a Román Kupát hétszer hódította el. Három olimpián is részt vett, az 1972-es müncheni játékokon negyedik lett.
Pongrácz doktornő úgy érezte, változásra van szüksége ahhoz, hogy fel tudja dolgozni a veszteséget. Főleg ezért kérte felvételét a Kongóba induló csapatba. A honlapon a következő harminc napon naplószerű beszámolót olvashatunk majd a Kongóba induló orvoscsoport működéséről.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.