
Fotó: Gecse Noémi
Múzeumpedagógiai foglalkozáson vehetnek részt gyerekek a Csíki Székely Múzeumban, ahol a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című vándorkiállítását tekinthetik meg.
2017. március 02., 16:162017. március 02., 16:16
A január végén megnyílt tárlatot mostanáig mintegy háromezer-ötszázan nézték meg, számos csoportos látogatás volt, s ezek többnyire igényelték Demény Enikő és Kádár Kincső múzeumpedagógusok tevékenységét. A foglalkozásokon a gyerekek játékos, interaktív módon tanulhatnak a történelemről és élményekben gazdagodnak.
„Azt tapasztaltuk, hogy a gyerekek már kíváncsian érkeznek, nem kell plusz időt töltsünk azzal, hogy felkeltsük az érdeklődésüket. Volt példa rá, hogy egy-egy gyerek azért látogatott meg bennünket, mert azt hallotta, hogy a Csíki Székely Múzeumban lakik egy mamut. Egy óvodás csoport pedig azért jött, hogy megkeresse a rénszarvast, amelyik a Mikulás szánját húzza” – részletezte Demény Enikő. Hozzátette, a kiállítás három teremben látható, az elsőben a jégkorszakok kialakulásának okait mutatják be, a másik két teremben pedig a jégkorszaki állatokkal és növényekkel ismerkedhetnek meg a látogatók.
„Amikor az okokról beszélünk és próbáljuk megértetni, hogy földtörténeti szempontból mekkora időtartam, amíg a jégkorszakok kialakulnak, elég nehéz feladat lekötni a gyerekek figyelmét. Ezért ebben a teremben nagyon sok szemléltetőeszközt használunk: egy játék Naprendszer segítségével bemutatjuk a Föld keringési pályáját a Nap körül, és sokat mesélünk erről a folyamatról” – mondta a múzeumpedagógus. A beszélgetések és játékok korosztálytól függően változnak, az óvodásoknak a jégkorszakbeli időjárásról mesélnek, a nagyobb gyerekeknek pedig arról, hogy milyen nyomokat hagy maga után egy-egy lehűléses időszak.
Mivel ebben a teremben még nincsenek kitömött állatok, mindenki türelmetlenkedik, hogy mikor mehetnek át megnézni ezeket. A múzeumpedagógusok a kisebb gyerekeknek eljátsszák, hogy a két terem közötti átjáró a jégkorszak kapuja, ezzel érzékeltetik számukra, hogy mekkora időtávot járnak be, és pingvinekként kell áttotyogjanak a jégkorszakba, vagy éppen jégtábla-imitáción ugrálnak át. Demény Enikő szerint az utolsó két terem nagyon „hálás téma” mert a gyerekek ismerik ezeket az állatokat például a Jégkorszak című rajzfilmből is, ott nem nehéz lekötni a figyelmüket.
A korosztályuknak megfelelően feladatokat is kapnak: a nagyobbak maguk járják be a megoldásokért a termeket, a kisebbek kísérettel és segítséggel oldhatják meg a feladványokat. Ezeket kiértékelik, megbeszélik, és ennek kapcsán haladnak tovább a kiállítás bemutatásában a múzeumpedagógusok. A Jégkorszak című kiállítás április 1-jéig látogatható. A múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot a 0745-113 003-as telefonszámon lehet jelezni.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!