
Furus Ábel művészetis diák Pablo de Sarasate darabját adta elő
Fotó: Szent György Napok / facebook
A világhírű 100 tagú cigányzenekar koncertjével vette kezdetét az idei Szent György Napok. A Magyar Örökség és Hungarikum díjas cigányzenekar két alkalommal is telt ház előtt adta elő repertoárját a Sepsi Arénában. A koncerten zenekari kísérettel fellépett a sepsiszentgyörgyi művészeti líceum két tehetséges diákja, akik a fellépésről, élményeikről beszéltek a Krónikának.
2022. április 27., 08:462022. április 27., 08:46
A világ legnagyobb cigányzenekara, a budapesti 100 Tagú Cigányzenekar nagyszabású koncertjével szombaton kezdetét vette a 29. Szent György Napok. Az 1985-ben alakult, Magyar Örökség és Hungarikum díjas cigányzenekar hatalmas energiát árasztott a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénában, a zenészek virtuozitása, öröme, a zene iránti lelkesedésük és tiszteletük elsodorta a több ezer fős közönséget.
A zenekar a nagy érdeklődésre való tekintettel a Sepsi Arénában két alkalommal is telt ház előtt játszotta az erdélyi közönség számára ismerős repertoárját, ugyanis a világhírű művészi és hagyományőrző értéket képviselő formáció az elmúlt években koncertezett már többek között Kolozsváron, Marosvásárhelyen is. A komolyzenei, többek között Liszt-, Bartók-, Kodály-, Hubay-, Erkel-, Brahms-, Csajkovszkij-, Sarasate-, Strauss-művek mellett tradicionális magyar cigánymuzsika, magyar nóta és népdal is felcsendült a háromszéki megyeszékhelyen. A Sepsi Arénában a cigányzenekarral erdélyi művészek, köztük a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum két tehetséges diákja is fellépett, Furus Ábel hegedűn és Kádár Balázs klarinéton játszott.
A kézdivásárhelyi Furus Ábel hegedűn játszotta Pablo de Sarasate Zigeunerweisen (magyarul: Cigánytáncok) című darabját a koncerten. A 11. osztályos művészetis diák a Krónikának elmondta, „varázslatos” volt számára a 100 tagú cigányzenekarral játszani. „Már a szombat délelőtti próbán magával ragadott a zenekar varázsa. A lámpaláz is csak addig tartott igazán, míg el nem kezdtünk játszani. Utána már vitt magával a zene” – mesélte élményeit a Plugor Sándor művészeti gimnázium hegedű szakán tanuló diák. Hozzátette, korábban sosem játszott nagyzenekarral, kisiskolás korában kísérte a Sepsi Kamarazenekar, és tavaly a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban kapott szólószerepet az iskola zenekarával.
– fogalmazta meg a hegedűs diák. Hozzátette, a fellépésen a legnagyobb kihívás számára a lámpaláz legyőzése volt, de szerencsésen vette az akadályt, amiben nagy segítségére volt a zenekar és a művészek is, akik hasznos tanácsokat adtak. A művészetis diák, aki szabadidejében szeret túrázni és olvasni is, első osztályos kora óta tanul hegedülni. Kedvence a klasszikus zene és a hegedű, ezért nem esik nehezére a mindennapi kötelező gyakorlás. Elmondta, noha kedvenc műfaja a klasszikus zene, más műfajokban, például a jazzben is kipróbálná magát a későbbiekben.
Fotó: Szent György Napok / facebook
Kádár Balázs klarinét szakon tanul a sepsiszentgyörgyi művészeti gimnáziumban. A Krónikának elmesélte, ő is első alkalommal szólózott ilyen nagy közönség előtt, és noha nagyon izgult, a lámpaláza teljesen elmúlt, ahogy felcsendültek az első akkordok, hiszen nagyszerű zenészek álltak a háta mögött. A koncerten zenekari kísérettel a Monti-csárdást játszották Lendvai Ferenc hegedűművésszel. A 11. osztályos diák elmondta, szerencsére korábban ismerte már az olasz zeneszerző művét, mivel az elmúlt időszakban nem volt sok ideje gyakorolni a darabot, ugyanis részt vett az országos hangszertantárgyversenyen, amit ugyanebben az időszakban rendeztek.
– számolt be élményeiről Kádár Balázs.
Kádár Balázs számára a legnagyobb kihívás a lámpaláz legyőzése volt
Fotó: Szent György Napok / facebook
Hozzátette, az iskolában az esetek többségében klasszikus darabokat tanulnak, kottából játszanak, viszont van egy jazzegyüttesük, ahol az improvizálást is kipróbálják. Noha nagyon szereti a népzenét és a néptáncot, ezt a műfajt „még nem fedezte fel magának”, ugyanis a gyakorlás és a tanulás mellett nem nagyon jut ideje másra.
Kádár Balázs családjában is hagyománya van a zenélésnek, felmenői közül többen játszottak hangszeren. „Üknagyapám kántor volt a faluban, utána pedig édesapám és, Isten nyugtassa, bátyám is trombitán játszottak a fúvószenekarban” – tette hozzá a tehetséges diák, aki szabadidejében a zenélés mellett szeret sportolni, hétvégenként a barátokkal futballozni. Elmondta, az érettségi után itthon szeretne továbbtanulni, majd valamelyik filharmóniában folytatná tovább a klarinétozást.
A vasárnapig tartó Szent György Napok könnyűzenei programjai szerdán kezdődnek. A megszokott helyszínek mellett az önkormányzat által megvásárolt egykori Dohánygyár kertjében szervezik meg az ifjúsági udvart, a nemrég felújított református vártemplom udvarában is lesznek a helyszín szelleméhez illő rendezvények. A főszínpadon szerdán este a magyarországi Ismerős Arcok, a felvidéki Kor-Zár és az erdélyi Transylmania együttes közös koncerten lép fel, Építsünk hidat címmel.
Pénteken és szombaton fellép a kézdivásárhelyi Ego Sum, majd a rockot és heavy metalt játszó temesvári Cargo következik. Az estét az örökifjú, babos kendőjét ismét viselő, Nagy Feró által vezetett, Beatrice zárja. Szombaton az indie-pop-rockot játszó gyergyószentmiklósi 4S Street lép színre, majd a székesfehérvári Blahalouisiana következik, a napot háromszoros aranylemezes Honeybeast zárja. A romániai show-biznisz ismert személyisége, Delia Matache, illetve a magyar rockzene bakancsos öregjei, az Edda Művek koncertje zárja a 29. Szent György Napokat. A városnapok teljes programja megtalálható a www.szentgyorgynapok.ro oldalon.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!