
Fotó: A szerző felvétele
2009. november 24., 10:322009. november 24., 10:32
Marosvásárhelyen több évtizeden keresztül tanította Bandi Dezső faragásra a legénykéket, ő egyengette az erdélyi magyar népművészek útját – a „vissza a tiszta forráshoz” jegyében. Bandi Dezső lánya évtizedek óta tervez ruhát azoknak a hölgyeknek, akik kedvelik a népi motívumokkal díszített, sajátos stílusú öltözékeket. Mostani kiállításán festményekkel is előrukkolt Bandi Kati textilművész.
„Négy évvel ezelőtt, Székelyudvarhelyen volt az első pasztellkiállításom. Tulajdonképpen mindig is festegettem, csak nem annyit, hogy tárlat legyen belőle. Azok a festmények megrendelésre készültek, az udvarhelyi Küküllő szálló igazgatója kért fel, hogy fessek ötven pasztellt. Egy egész vakációt erre szántam, aztán nagy sikere volt a tárlatnak” – utalt a most látható tájképek születésének történetére Bandi Kati. Egy másik teremben egy franciaországi út impressziói láthatók – ugyancsak festményeken. Az ólomberakásos üvegfestmények hatását keltő munkák különleges technikával készültek:
„Arra törekedtem, hogy a képek valóban a régi, nemes módszert tükrözzék. És ezeken is megjelenik a magyar mondavilág, akárcsak az öltözékeken: a Nap, a Hold, a szarvasok, az erdők, no meg a boldogság kék madara”– fejtette ki Bandi Kati. A nem túl nagy méretű, hímzett képek nagyon régi, már-már feledésbe merült technikát elevenítenek fel. „Ilyen hímzést lehetett látni a régi miseruhákon, amelyekre például Krisztus életéből rajzoltak jeleneteket, majd kiszínezték és kihímezték a képeket. Kimondottan erre a kiállításra készítettem a hímzéseket – mondta el a textilművész.
A Bandi Kati által tervezett öltözékek szezonhoz kötöttek, több kabát irhát utánzó műszőrméből készült. Az „óriás feleségének a ruhatárát” képező darabok is megjelentek a kollekcióban. „Abból a felismerésből születettek ezek a normál méretűnél nagyobb kreációk, hogy művészi igénynyel készült ruhákat nem nagyon lehet látni.
A gazdag ruhatárral rendelkező nők egyszer-kétszer felveszik az általam tervezett öltözékeket, majd beteszik a szekrénybe, nem viselik. Gondoltam, ha úgyis létezik a törekvés, hogy textilben is „kilépjünk a síkból”, és ezzel a jelszóval sokféle alkotás születik mostanában, akkor miért ne válhatnának az érdekes öltözékek is kiállítható tárggyá? – véli a textilművész. Bandi Kati nagy méretű faliszőnyegeit már láthatta a közönség.
„Ekkora munkát konkrét cél nélkül – csak azért, hogy legyen mit kiakasztani egy nagy felületre – nem érdemes készíteni. Szeretnék keretbe foglalt hímzésekkel foglalkozni, hogy lakáscentrikus termékek is szülessenek, olyan méretűek, amelyek díszíthetnek egy átlagos hajlékot is” – fejtette ki Bandi Kati, majd hozzátette: aranykezekre van szükség ahhoz, hogy egy ilyen tárlat létrejöjjön. Munkatársainak nevét is felsorolta: Bustya Katalin, Demján Magda, Gyárfás Piroska, Patek Erzsébet, Sárosi Anikó.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.