Hirdetés

Bánatból örömöt fabrikálnak az erdélyi zenészek

Optimizmus. A Szintaxis áprilisi koncertjei elmaradnak, de a májusi fellépéseiket még nem mondták le •  Fotó: Marton Nagy Photo

Optimizmus. A Szintaxis áprilisi koncertjei elmaradnak, de a májusi fellépéseiket még nem mondták le

Fotó: Marton Nagy Photo

Megpróbálják hasznosan tölteni a járványügyi intézkedések miatt felszabadult idejüket az erdélyi magyar zenészek. A Krónika érdeklődésére bandatagok beszéltek a kényszerpihenő hátrányairól és előnyeiről, újszerű alkotási folyamatról, nyári terveikről.

2020. április 12., 18:062020. április 12., 18:06

2020. április 12., 18:072020. április 12., 18:07

A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében már több hete lemondták fellépéseiket a zenészek, és többségük otthon folytatja tevékenységét. A Krónika megkeresésére erdélyi magyar zenekarok tagjai beszéltek arról, hogy rájuk milyen hatással vannak a járványügyi intézkedések.

A gyergyószentmiklósi 4S Street zenekar tavaszi turnéja félbeszakadt, az együttes tagjai most otthonaikban gyakorolnak, és igyekeznek fitten tartani magukat zeneileg, hogy majd újult erővel vághassanak neki az egyelőre még igencsak kérdéses szezonnak.

Hirdetés

Fülöp Loránd gitáros szerint tekintettel arra, hogy ehhez hasonló helyzettel még senki sem találkozott, nagyon nehéz alkalmazkodni és helyesen cselekedni ebben az időszakban. Rengeteg álhír terjed, számos információ zúdul mindenkire a médiából, közösségi oldalakról. A zenekar tagjai megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy kizárják ezeket, és józan eszükre hallgatva betartsák azokat az óvintézkedéseket, amelyekkel elkerülhetnek minden veszélyt.

Zenészekként november és március között többnyire ugyanezt élik meg minden évben, ugyanis koncertszezonban lényegesen kevesebb idejük van a magánéletükkel és családjukkal foglalkozni. A gitáros úgy fogalmazott, hogy a téli időszak hosszabbodott meg számukra, ők pedig megpróbálják ezt a lehető legjobban kihasználni.

Idézet
Ebből a helyzetből közvetlenül nem inspirálódunk, a következő dalunk biztosan nem Koronavírus címmel fog megjelenni. Más megközelítésből viszont nagyon inspiráló ez az időszak. Jelenleg mindenki otthon dolgozik, az ötleteket elküldjük egymásnak, talán még az is megtörténhet, hogy egy-két jó dal születik a kényszerszünet alatt”

– magyarázta Fülöp Loránd. Hozzátette, meg sem meri számolni, hogy összesen hány koncert vagy egyéb, a tagokhoz kötődő fellépést mondtak le az óvintézkedések miatt. Gyakorlatilag május végéig minden koncertjüket lefújták, de a június–júliusi rendezvények sem biztatják őket semmi jóval.

Tavaly 60 fellépésük volt, idén talán még ennél is több lett volna. Jelenleg már annak is örülnének, ha egyáltalán lenne alkalmuk ebben az évben színpadra állni, és találkozni a közönséggel.

A marosvásárhelyi Szintaxis zenekar tagjai is otthon, családi körben vészelik át ezt az időszakot. „Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi helyzet az előadó-művészet minden ágát megviseli, így a zenekarok is nehéz helyzetben vannak. Talán a legfájdalmasabb az, hogy nem lehetünk együtt és nem tudunk közösen gyakorolni. Napi szinten tartjuk a kapcsolatot, keressük a megoldásokat, próbáljuk ösztönözni egymást. Igyekszünk a bánatból örömöt fabrikálni” – mondta el lapunknak Bíró Hunor frontember. Hozzátette, a zenekar jelenleg három-négy dalon dolgozik párhuzamosan az online platformok segítségével. Az énekes szerint nem könnyű mostanában videóklipet készíteni, viszont szeretnének valamilyen alternatívával előrukkolni e téren is.

Topon maradni. A 4S Street tagjai otthon gyakorolnak, próbálják fi tten tartani magukat zeneileg •  Fotó: Facebook/4S Street Galéria

Topon maradni. A 4S Street tagjai otthon gyakorolnak, próbálják fi tten tartani magukat zeneileg

Fotó: Facebook/4S Street

A Szintaxis zenekarra is hatással van a jelenlegi helyzet, mivel a külvilágot nem tudják teljesen kizárni, de a pánikkeltés egyáltalán nem tartozik művészi céljaik közé.

„Bízunk benne, hogy mielőbb megoldódik minden. Az áprilisi koncertjeink sajnos egytől egyig elmaradnak. Ezek között lettek volna magyarországi fellépések is. A májusi koncerteket egyelőre nem mondták le, próbálunk a lehető legnagyobb pozitivitással hozzáállni a történésekhez” – részletezte a frontember.

A csíkszeredai Ineffable zenekar tagjainak is több energiája marad gyakorlásra, mivel mindennapjaikból rendre kimaradnak az utazások, események, rendezvények.

Idézet
Jobban oda tudok figyelni magamra testileg-lelkileg egyaránt. Zenekari szempontból még jól viseljük a karantént, szerencsére nem tud megállítani a munkánk folytatásában. Jelenleg ez a helyzet jó lehetőséget teremt a produktivitásra különböző technikai eszközöknek köszönhetően”

– magyarázta Regián Réka Kata énekesnő. Hozzátette, a nyári koncertszezont tekintve borzasztó a kilátás, de úgy véli, mindent meg kell tenni, ami tőlük telik: készülni, dolgozni, szervezni és nem elkeseredni.

Az Ineffable jelenleg a második nagylemezen dolgozik •  Fotó: Gudana Catalin Galéria

Az Ineffable jelenleg a második nagylemezen dolgozik

Fotó: Gudana Catalin

Az Ineffable tagjai már korábban hozzászoktak a távolsághoz, ugyanis lakhelyeik nincsenek közel egymáshoz. Általában az ünnepek alkalmával, illetve koncertjeik előtt találkoznak. A zenekar előre betervezett programja felborult, április 14-én a bukaresti Hard Rock Caféban léptek volna fel lemezbemutatójuk alkalmából. A közelmúltban bejutottak a martonvásári Fülesbagoly tehetségkutató döntőjébe, amit a járványügyi helyzet miatt őszre halasztottak. A zenekar menedzsere, Bodó István érdeklődésünkre elmondta,

folyamatosan dolgoznak második nagylemezükön, amelynek megjelenését a jövő év első felére tervezik.

Amint lehetőségük lesz rá, mindent megtesznek majd azért, hogy ismét a normális kerékvágásba kerüljenek a dolgok. Addig is fontos, hogy a helyzethez alkalmazkodva folytatódjon a munka, az alkotás.

A zenekar dobosa, Szereceán Osszián kevesebbet tartózkodik otthon, mint mások. Jó néhány éve önkéntes tűzoltóként tevékenykedik, a krízis ideje alatt pedig szívesen segít az időseknek is. „A város felhívására többedmagammal idős emberekről gondoskodunk, hogy elkerüljék a forgalmasabb helyeket, például az üzleteket. Feltesszük a maszkot, kesztyűt, aztán elmegyünk receptért, gyógyszertárba, számlákat fizetünk, megvásároljuk nekik a szükséges dolgokat. Ilyenkor úgy érezzük, hogy valami jót is teszünk ebben az időszakban” – magyarázta a zenész.

Gebe Zoltán

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés