
Optimizmus. A Szintaxis áprilisi koncertjei elmaradnak, de a májusi fellépéseiket még nem mondták le
Fotó: Marton Nagy Photo
Megpróbálják hasznosan tölteni a járványügyi intézkedések miatt felszabadult idejüket az erdélyi magyar zenészek. A Krónika érdeklődésére bandatagok beszéltek a kényszerpihenő hátrányairól és előnyeiről, újszerű alkotási folyamatról, nyári terveikről.
2020. április 12., 18:062020. április 12., 18:06
2020. április 12., 18:072020. április 12., 18:07
A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében már több hete lemondták fellépéseiket a zenészek, és többségük otthon folytatja tevékenységét. A Krónika megkeresésére erdélyi magyar zenekarok tagjai beszéltek arról, hogy rájuk milyen hatással vannak a járványügyi intézkedések.
Fülöp Loránd gitáros szerint tekintettel arra, hogy ehhez hasonló helyzettel még senki sem találkozott, nagyon nehéz alkalmazkodni és helyesen cselekedni ebben az időszakban. Rengeteg álhír terjed, számos információ zúdul mindenkire a médiából, közösségi oldalakról. A zenekar tagjai megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy kizárják ezeket, és józan eszükre hallgatva betartsák azokat az óvintézkedéseket, amelyekkel elkerülhetnek minden veszélyt.
Zenészekként november és március között többnyire ugyanezt élik meg minden évben, ugyanis koncertszezonban lényegesen kevesebb idejük van a magánéletükkel és családjukkal foglalkozni. A gitáros úgy fogalmazott, hogy a téli időszak hosszabbodott meg számukra, ők pedig megpróbálják ezt a lehető legjobban kihasználni.
– magyarázta Fülöp Loránd. Hozzátette, meg sem meri számolni, hogy összesen hány koncert vagy egyéb, a tagokhoz kötődő fellépést mondtak le az óvintézkedések miatt. Gyakorlatilag május végéig minden koncertjüket lefújták, de a június–júliusi rendezvények sem biztatják őket semmi jóval.
Tavaly 60 fellépésük volt, idén talán még ennél is több lett volna. Jelenleg már annak is örülnének, ha egyáltalán lenne alkalmuk ebben az évben színpadra állni, és találkozni a közönséggel.
A marosvásárhelyi Szintaxis zenekar tagjai is otthon, családi körben vészelik át ezt az időszakot. „Nyilvánvaló, hogy a jelenlegi helyzet az előadó-művészet minden ágát megviseli, így a zenekarok is nehéz helyzetben vannak. Talán a legfájdalmasabb az, hogy nem lehetünk együtt és nem tudunk közösen gyakorolni. Napi szinten tartjuk a kapcsolatot, keressük a megoldásokat, próbáljuk ösztönözni egymást. Igyekszünk a bánatból örömöt fabrikálni” – mondta el lapunknak Bíró Hunor frontember. Hozzátette, a zenekar jelenleg három-négy dalon dolgozik párhuzamosan az online platformok segítségével. Az énekes szerint nem könnyű mostanában videóklipet készíteni, viszont szeretnének valamilyen alternatívával előrukkolni e téren is.
Topon maradni. A 4S Street tagjai otthon gyakorolnak, próbálják fi tten tartani magukat zeneileg
Fotó: Facebook/4S Street
„Bízunk benne, hogy mielőbb megoldódik minden. Az áprilisi koncertjeink sajnos egytől egyig elmaradnak. Ezek között lettek volna magyarországi fellépések is. A májusi koncerteket egyelőre nem mondták le, próbálunk a lehető legnagyobb pozitivitással hozzáállni a történésekhez” – részletezte a frontember.
A csíkszeredai Ineffable zenekar tagjainak is több energiája marad gyakorlásra, mivel mindennapjaikból rendre kimaradnak az utazások, események, rendezvények.
– magyarázta Regián Réka Kata énekesnő. Hozzátette, a nyári koncertszezont tekintve borzasztó a kilátás, de úgy véli, mindent meg kell tenni, ami tőlük telik: készülni, dolgozni, szervezni és nem elkeseredni.
Az Ineffable jelenleg a második nagylemezen dolgozik
Fotó: Gudana Catalin
Az Ineffable tagjai már korábban hozzászoktak a távolsághoz, ugyanis lakhelyeik nincsenek közel egymáshoz. Általában az ünnepek alkalmával, illetve koncertjeik előtt találkoznak. A zenekar előre betervezett programja felborult, április 14-én a bukaresti Hard Rock Caféban léptek volna fel lemezbemutatójuk alkalmából. A közelmúltban bejutottak a martonvásári Fülesbagoly tehetségkutató döntőjébe, amit a járványügyi helyzet miatt őszre halasztottak. A zenekar menedzsere, Bodó István érdeklődésünkre elmondta,
Amint lehetőségük lesz rá, mindent megtesznek majd azért, hogy ismét a normális kerékvágásba kerüljenek a dolgok. Addig is fontos, hogy a helyzethez alkalmazkodva folytatódjon a munka, az alkotás.
A zenekar dobosa, Szereceán Osszián kevesebbet tartózkodik otthon, mint mások. Jó néhány éve önkéntes tűzoltóként tevékenykedik, a krízis ideje alatt pedig szívesen segít az időseknek is. „A város felhívására többedmagammal idős emberekről gondoskodunk, hogy elkerüljék a forgalmasabb helyeket, például az üzleteket. Feltesszük a maszkot, kesztyűt, aztán elmegyünk receptért, gyógyszertárba, számlákat fizetünk, megvásároljuk nekik a szükséges dolgokat. Ilyenkor úgy érezzük, hogy valami jót is teszünk ebben az időszakban” – magyarázta a zenész.
Gebe Zoltán
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!