
Fotó: A szerző felvétele
2009. február 13., 07:102009. február 13., 07:10
A nagykárolyi idősek napközi klubjában havonta szerveznek kisebb mulatságot, de a mindennapok sem telnek eseménytelenül: napi nyolc órát töltenek a Szatmár megyei Caritas szervezet közösségi házában. A csoportos és egyéni programok mellett minden fontosabb eseményt megünnepelnek, és nyáron havonta együtt kirándulnak. Hétköznaponként reggel nyolctól délután négyig tartózkodnak a klubban a tagok, römiznek, tévéznek, kézimunkákat készítenek. Több fotóalbumuk is van, amelyek számtalan közös emléket őriznek. Egyetlen problémájuk, hogy a közösségi ház a város szélén van, és városi buszjárat híján a messzebb lakók, nehezebben mozgók ritkábban tudnak ellátogatni a rendezvényekre.
Nagyiván Margit, a klub vezetője szerint az idősek nagyon szeretnek bálokat és kisebb mulatságokat szervezni, mert ilyenkor igazi közösségi élet alakul ki. “Csütörtökön például Bálint napot ünnepeltünk, és lakodalmat ültünk. Szinte mindenki eljött, mert ezek a közös bulik rendkívül jó hangulatban telnek” – részletezi a klubvezető, aki szerint a klubtagok egész héten megfeszített munkával készültek a rendezvényre. “Pirosba, a szerelem színébe díszítettük a klubteremet. Terítőket varrtunk az asztalokra, lufikkal, szalvétákkal és szalagokkal tűzdeltük tele a falakat és asztalokat” – ismertette az előkészületek menetét egy nyugdíjas hölgy.
Az idősklubban rendezett Bálint-nap meghitt, családias hangulatához hozzájárult a terített asztal és a lakodalmas zene is. Sokan táncoltak, és az eseményről fénykép- és videofelvétel is készült, amit később szívesen visszanéznek majd a klubtagok, ha nosztalgiázni lesz kedvük. “Nem csak egyszerű mulatság volt az idei Bálint nap. Egy szerelmespárt adtunk össze, és az ő frigyüket ünnepeltük meg. Én voltam a talpig pirosba öltözött pár esketője. Külön erre a napra vicces, szórakoztató szöveget írtam, ezzel mulattattam a jegyespárt és a vendégeket. Fontosak számunkra a közös rendezvények, és a finom ételek, jó zene mellett estébe nyúlóan mulatozunk” – meséli a rendezvény forgatókönyvét Hauler Gyöngyi, aki a házasságkötő szerepét vállalta magára. Amikor István és Rita esküje elhangzott, majd a menyasszony hátradobta a csokrot, az ünneplők között volt, aki a meghatódottságtól néhány könnycseppet is elmorzsolt. A házasságkötésen koszorúslányok és nagykomák is jelen voltak – a vőlegény után ők táncolhattak először a menyasszonnyal.
Jövő héten farsangi mulatságot rendeznek a klubtagok, akik idén ünneplik az intézmény 10 éves fennállását. “Nagyon szeretek ide járni, igazi családias közösségre találtam a klubban. Már a kezdetek óta minden eseményre eljövök. Jó lett volna, ha ez a program még hamarabb elindul” – meséli lelkesen lapunknak Zurik Márta, 73 éves klubtag. Az elmúlt évekhez hasonlóan a farsangi bálra idén is többen beöltöznek majd. “Az alkalomhoz illő ruhákat és díszítőelemeket a bálozók mindig saját kezűleg készítik. A mulatság előtti héten szorgalmasan varrják az ötletesebbnél ötletesebb jelmezeket” – teszi hozzá Nagyiván Margit, az intézmény irányítója. A vezetőt még egy fél munkaidőben alkalmazott szociális munkás és egy takarítónő is segíti munkájában. A nagyobb rendezvények szervezésében a román és a magyar anyanyelvű nyugdíjas klubtagok is aktívan részt vesznek. “A napi tevékenységek mellett minden hónapban szervezünk valamilyen összejövetelt. Májusban például a férfiak szerenádot adnak a hölgytagoknak, akik virággal fogadják és megvendégelik őket. Minden nagyobb ünnepet, név- és születésnapot megtartunk, ha pedig valaki beteg közülünk, meglátogatjuk. Nyáron kisebb kirándulásokat szervezünk” – meséli a klub irányítója. A partiumi megye területén több hasonló klubot működtet a Caritas segélyszervezet, de a nagykárolyi és a szatmárnémeti a legrégibb és legnépszerűbb ezek közül.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.