
Fotó: Facebook/ Stairway Booking
Oláh József, az autentikus cigányzenéjéről híres Parno Graszt zenekar frontembere immár harminc éve. A Bohemian Betyars formációval az elmúlt években számos erdélyi fesztivál vendégei voltak már, a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett korlátozások feloldása után pedig újra visszatértek. Miniturnéjukon Marosvásárhely és Debrecen között Kolozsváron léptek fel, ahol már napokkal a koncert előtt elfogytak a jegyek. A frontember a Krónikának a két éves pandémia utáni telt házas koncertekről, a közös munkafolyamatról, a zenekar 30 éves évfordulójáról és az áprilisban ünnepelt Roma Kultúra Napjáról is beszélt.
2022. április 25., 11:072022. április 25., 11:07
2022. április 25., 11:112022. április 25., 11:11
„Látszott a közönségen a két év bezártság, hogy nincsenek korlátok, és végre kiszabadultak. Mindenki önfeledten, jól érezte magát. Ha öt órát játszunk, akkor ők annyit buliznak” – avatott be a színpadról látottakba Oláh József. Azt is elárulta ugyanakkor, hogy ha egyhetesre tervezték volna a turnét a háromnapos helyett, akkor nem biztos, hogy végig tudták volna zenélni, mert annyira el vannak szokva a hasonló kaliberű fellépésektől.
Ha még van három szám, nem biztos, hogy végig tudom játszani” – vallotta be Oláh József, aki arról is beszélt, hogy mennyire szeretnek a speed-folk freak-punk zenét játszó Bohemian Betyarsszal zenélni, a fiatalabb réteget megszólító formáció ugyanis nagyon jó hatással van rájuk, inspirálják és biztatják egymást. A Jóisten valahol nagyon jól összehozta ezt a két bohém és bolond zenekart, hiszen nagyon jól kiegészítik egymás – jegyezte meg.
Oláh József elmondta, a pandémia alatt is és jelenleg is folyamatosan bővítik közös repertoárjukat, készül két új daluk. Azon dolgoznak hogy egyre több olyan dal, közös feldolgozás legyen, amit az emberek ismernek, nem csak Magyarországon, hanem a szomszédos országokban is.
Eddig a két együttes közönsége nem igazán fedte le egymást. Most azonban már a Bohemians rajongók eljárnak Parno Graszt koncertre, és fordítva is.
„Kapunk hideget és meleget is egyaránt. A minap olvastam egy kommentet Facebookon, hogy bohócokkal álltunk össze, és megszégyenítjük a cigányzenét. Nem tudom, ki lehetett az illető, de valószínűleg nem járt még közös koncertünkön.
– szögezte le az zenész-énekes. Mint mondta, ezáltal a zenekar rajongói táborát is tudják növelni, ráadásul az nem kérdés, hogy imádják a Bohemian Betyarst, és szeretnek velük zenélni. Az énekes azt is nyomatékosította, hogy mindig a zenekar érdekeit tartja szem előtt, ez a felállás pedig a zenekar érdeke is.
„Számomra mindenképp kihívás lesz, amit nagyon szívesen csinálok, mert szeretem a kihívásokat. Szerintem annak is nagy sikere lesz, mert amit az ember szívből csinál, és belead 120 százalékot, az nem sülhet el rosszul” – húzta alá Oláh József.
Fotó: Facebook/ Stairway Booking
Úgy véli, hogy az elmúlt 30 évben mindent elértek, amit akartak, most már el lehet mondani, hogy a zenekar Magyarországon nagyszínpados lett. Innentől kezdve már azokon a színpadokon játszanak, amelyeket más cigányzenekarok még nem értek el.
Reméli, ez új távlatot nyit majd a zenekaroknak, és talán rájönnek a szervezők, hogy azt is figyelembe kellene venniük, hogy egy formáció mekkora közönséget vonz, és azok, akik ott vannak, hogy érzik magukat. Remélik, ezt a jeget meg tudják törni.
„Van utánpótlás, az terem nálunk, mint a gomba, attól nem félek. Magamon már érzem, hogy 51 évet a hátam mögött. Addig szeretnék színpadon lenni, amíg ad ez valamit nekem.
Amíg akár sírásközeli állapotba tudom hozni a közönséget, addig biztos hatvan, sőt hetven évesen is zenélni akarok. Ha egy év múlva nem leszek már ilyen hatással, akkor átadom a fiamnak” – összegezte a frontember.
Az énekes az áprilisban ünnepelt Roma Kultúra Napjának kapcsán úgy nyilatkozott, hogy tudomása van arról, hogy ez a nap létezik, számon van tartva, ő azonban ezt cigányzenészként nem igazán érzi.
„Az, hogy csinálunk mindenféle roma kulturális napot, nem biztos, hogy kiteljesíti a Roma Kultúra Napját. Hiszen máskor is szerveznek roma napokat, erről szól a nyár, megkapják a pályázati pénzeket és mindenki roma napot rendez. Innentől kezdve pedig nem tudod elkülöníteni, hogy most ezt hova tegyed” – fejtette ki az énekes.
Valamiképpen meg kellene emlékezni róluk, mert azok az elhunyt emberek nagyon sokat tettek és nagyon sokat köszönhetünk nekik, az ő érdemük is, hogy a roma kultúra itt tart most.
„Mindenki szervezi a roma napot, buliznak, mulatnak, erről szól csak az egész. Szerintem sokkal értelmesebb és értékesebb lenne, ha inkább megemlékezést szervezne mindenki” – vélte a frontember.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!