
Fotó: Facebook/Polgar Levente Ioan
Az extrém időjárási körülmények miatt, valamint az orvos javaslatára döntött úgy, hogy feladja a versenyt a nagyenyedi Polgár Levente, aki Kanadából számolt be a Krónikának az északi sarkköri ultramaraton nehézségeiről, a jövőbeli terveiről.
2018. március 15., 08:592018. március 15., 08:59
A száztizedik kilométerig jutott el a világ egyik legnehezebbnek tartott maratonján a nagyenyedi Polgár Levente, aki az első, fogyatékkal élő sportolóként indulhatott az északi sarkköri megmérettetésen, amelyen mínusz 30 vagy akár mínusz 50 Celsius-fokos hidegben kell teljesíteniük a versenyzőknek a több mint 600 kilométeres távot. „Fizikailag és szellemileg is felkészültem a versenyre, a felszerelésemmel minden rendben volt, speciális cipőkkel indultam útnak.
– mondta el a Krónika megkeresésére Polgár Levente. Hozzátette, megbújt a szánkó mögött, és egy órát várt arra, hogy kedvezőbb időjárási körülmények alakuljanak ki. „De nem így történt, a hó még jobban belepte a szánom, és ekkor megnyomtam a segítséggombot a GPS-nyomkövetőn. Tehát nem kizárásról van szó, hanem én nyomtam meg a gombot, én adtam fel, és ezt nagyon sajnálom” – magyarázta az ultramaratonista.
Kifejtette, az Arctic 6633 Ultra elnevezésű maraton szabályzata alapján közjegyző kell hitelesítse azt a nyilatkozatot, amelynek értelmében a versenyző minden kockázatot vállalva, saját felellőségére indul útnak. „A szervezők azt mondták, ha úgy döntök, hogy folytatom az utat, azt csak a versenyen kívül tehetem meg, illetve a saját költségemen. Az anyagi források hiányában, az egészséget előtérbe helyezve, illetve az orvos javaslatára döntöttem úgy, hogy feladom” – részletezte a sportoló.
Polgár Levente arról is beszámolt, hogy a maratonnal egy időben szerveztek a környéken egy hasonló jellegű versenyt, amelynek egyik indulója jelenleg is küzd az életéért a kórházban – mindkét lábát és kezét amputálták a fagyási sérülések miatt.
Én a magyar és román nemzetet is képviseltem, és sokszor hangoztattam már, hogy nekem két állampolgárságom van. Ezt nem szégyellem, és mindenhol nyíltan beszélek arról, hogy nekem két nemzet vére csörgedezik az ereimben” – fogalmazott a 37 éves férfi, aki hatéves volt, amikor vonatbalesetben elvesztette a jobb karját. Rámutatott, ő volt az első fogyatékkal élő sportoló, aki indulhatott ezen a versenyen, és a csapattartásai befogadták, elfogadták.
A verseny március 9-én rajtolt a kanadai Eagle Plainsnél (Yukon), és Tuktoyaktuknál ér véget. A megmérettetésen négy romániai versenyző indult, Avram Iancu petrozsényi könyvtáros és a jelenleg Kanadában élő Florentina Iofcea még Polgár Levente előtt feladták a versenyt, az előző két kiírás győztese, a besztercei Tiberiu Uşeriu pedig jelenleg a mezőny elején van.
Egy kitartó, komoly sportoló, aki csúcsidőket dönt és korrektül versenyzik. Jelenleg is ő vezet, és szombaton célba kellene érnie” – magyarázta Polgár Levente. Hozzátette, az északi sarkköri ultramaratonon többet nem indul, idénre azt a célt tűzte ki maga elé, hogy több ezer kilométert szalad Gyulafehérvártól Finnországig. Egyébként a nagyenyedi sportoló 2016-ban és 2017-ben részt vett a 170 km-es Mont-Blanc ultramaratonon, és szintén 2016-ban futva átszelte Romániát, 1100 kilométert téve meg Zsombolyától Vama Vechéig.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!