
2009. december 29., 10:262009. december 29., 10:26
A kincset Terry Herbert fémdetektoros hobbikutató fedezte fel júliusban egy farmon, Tramworth városka közelében: 1500, drágakövekkel ékesített arany- és ezüsttárgyból áll. Feltételezik, hogy a 7. században élt keresztény Edwin király elveszett kincse került elő. Edwin Kr. u. 616 és 633 között az angolszász Northumbria uralkodója volt, aki meghódította a Mercia néven ismert szomszédos királyság nagy részét is. Annak hajdani területén került elő a ma 3,3 millió font értékűre taksált kincs – olvasható a Birmingham News on-line újságban.
A régészek nem akartak hinni a szemüknek: a több száz, ékkövekkel díszített fegyver és tartozék mellett mintegy 5 kilogramm legfinomabb arany és 2,5 kilogramm ezüst került elő a földből. A Vatikán figyelmét azonban a tárgyak keresztény vonatkozásai keltették fel, akadt ugyanis közöttük egy kereszt és egy bibliai feliratú karkötő is: ennek hírére hívták fel a Vatikánból a midlandi régészeket, jogot formálva a leletre.
A brit archeológusok egyike Deb Klemperer, a Stoke-on-Trent-i kerámiamúzeum régésze, aki jelen volt a kincs feltárásán és ma társaival együtt gyűjtést folytat annak érdekében, hogy a kincset megvásárolhassák és így megtarthassák. Ehhez 3,3 millió fontot kellene összegyűjteniük. A Sunday Mercury című helyi lapnak nyilatkozva elmondta: a Vatikán szerint Edwin király kincséről van szó. „A feltételezések szerint akkor, amikor Edwin felvette a kereszténységet, a pápa küldte neki az értékes gyűjteményt, hogy biztosítsa lojalitását” – mondta a lapnak Deb Klemperer.
A gyűjtemény világszerte nagy feltűnést keltett, amikor szeptemberben kiállították a birminghami múzeum művészeti részlegében. A kincset 65 ezer ember tekintette meg, ez volt a múzeum történetében a legsikeresebb kiállítás. David Symons, a múzeum régészeti részlegének kurátora elmondta: a katolikus egyház kétségkívül jelentős kapcsolatokat ápolt az angolszász Angliával. „A Római Birodalom összeomlásakor a Britannia fölötti fennhatóság is megszűnt, ekkor különböző germán népek, így angolok és szászok özönlötték el Észak-Európából. Különböző királyságok alakultak ki, köztük Kent és Mercia, és ezek eszeveszetten küzdöttek egymással.
Mercia vált Anglia vezető hatalmává, amely a jelek szerint Franciaországon keresztül kapcsolatban állt Nagy Károllyal. Ebben az időben kezdett felülkerekedni a kereszténység a pogány szász világban. Így például van bizonyíték arra, hogy Kent királya a francia királyi családból való hercegnőt vett el, azaz a szász Angliának már nemzetközi kapcsolatai voltak. Nem valamiféle szakállas barbár horda uralkodott tehát egy szigeten, a dolgok ennél sokkal bonyolultabbak.
A kereszténység a kor egyik legfontosabb tényezője volt és a római pápaság hatalmas erőt képviselt. Ezt a latin nyelv használata, az írástudás terjedése és a francia kapcsolatok is bizonyítják” – mondta el Symons. A kutató szerint a Vatikán akkori tényleges befolyása valószínűsíti, hogy a staffordshire-i leletnek legalább egy része, így az arany a Vatikánból származhatott. Symons elmondta: Stoke város tanácsával közösen 2010-ben elegendő pénzt kívánnak összegyűjteni a kincs megvásárlásához.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.