
Különleges környezetben, a sándorhomoki Kováts-kúria udvarán sorakoztak fel a régi járművek
Fotó: Lévai Zoltán
Régi időket idéző autókülönlegességek, egyedi veterán járművek mustrája várta az érdeklődőket hétvégén Szatmáron és Sándorhomokon, a berenczei Kováts-kúria udvarán. Az oldtimer találkozókról, a veterán autók szerelemeseit összekötő hobbiról Gönczy Balázs szervező beszélt a Krónikának.
2022. október 24., 19:252022. október 24., 19:25
2022. október 24., 19:322022. október 24., 19:32
Igazi autókülönlegességeket, egyedi veterán járműveket csodálhattak meg azok, akik hétvégén kilátogattak Sándorhomokra, a berenczei Kováts-kúria udvarára. A Romániai Retromobil Klub szatmári kirendeltsége és a Szatmárnémeti Oldtimer Klub által szervezett Őszi Retroparádé keretében a letűnt időket idéző, manapság már kuriózumszámba menő autók szombaton a római katolikus székesegyház előtt sorakoztak, majd konvojban átgurultak Sándorhomokra, ahol az érdeklődők szemügyre vehették a veterán gépjárműveket.
Gönczy Balázs szervező a Krónikának elmondta, mint az országban a legtöbb helyen, Szatmáron is évente két alkalommal, szervezik meg az oldtimer autók találkozóját: tavasszal a szezonnyitó, ősszel pedig a szezonzáró eseményre várják a régi járgányok szerelmeseit.
Fotó: Lévai Zoltán
„Ezeknek a találkozóknak az a célja, hogy közösségben találkozzanak a hasonló érdeklődési körű emberek. Azért választjuk ezeket az időszakokat a találkozáshoz, mert télen nagyon kevesen közlekednek veterán autóval, és akad olyan tulajdonos is, aki rossz időben sem szívesen használja gépkocsiját” – mondta a szervező.
Hozzátette,
Számos pozitív visszajelzést kaptak, így újból is meghirdették a régi autók mustráját. Idén újdonságokkal is várták az érdeklődőket a pikniken, a szervezők a kertben felállítottak egy fényképezőgépet, az autótulajdonosok és az érdeklődők pedig képet készíthettek járműveikkel, háttérben a kúriával.
Gönczy Balázs elmondta, másik pozitívuma az esemény idei kiadásának, hogy nemcsak a szatmáriak, hanem a szomszédos megyei klubok résztvevői ismét ellátogattak a rendezvényre, ezenkívül a mintegy félezer látogatóból sokan kíváncsiságból vettek részt a pikniken.
Gönczy Balázs 1979-es BMW-je
Fotó: Zoltán Ildikó
Elmondta, régi autókat is gyűjt, és ez a jármű nagyon közel áll a szívéhez. „Gyerekkoromban a szüleimnek egy ugyanilyen típusú autója volt, valószínűleg innen ez a berögződés. Nagyon sajnáltam, amikor eladták, de megfogadtam, hogy egyszer, ha lesz rá lehetőségem, szeretnék egy ilyent birtokolni. Ezelőtt 10 éve jött el ennek az ideje, Szatmár megyében találtam és vettem meg ezt a BMW-t” – mesélte Gönczy Balázs, akinek a gyűjteményében veterán minősítéssel két jármű szerepel, valamint másik négy autója veterán évjárat betöltésére vár.
Az Őszi Retroparádén bemutatott BMW mellett egy 1989-es Toyota Starlet tulajdonosa is, amit kitűnő állapota miatt vásárolt meg előző gazdájától. Ezenkívül a 318-as BMW-je jövőre lép a veteránkorba, hamarosan pedig az 1995-ös BMW-je is az oldtimer járművek sorát gazdagítja. A régi autók szerelmese arról is beszélt, mindegyik autóját olyan állapotban tartja, hogy bármikor használni lehessen.
1992-es 320-as kabriolé BMW
Fotó: Zoltán Ildikó
Véleménye szerint a veterán autók karbantartásához bizonyos szintű türelem is szükséges, de érdemes rájuk szánni a figyelmet, mert „meghálálják”.
Boross Botond Ferenc az oldtimer autók találkozójának szintén rendszeres résztvevője, a sándorhomoki Kováts-kúria udvarára egy 1992-es 320-as BMW kabrióval és egy 1989-es 300-as Mercedes-Benz kupéval érkezett, de mint érdeklődésünkre elmondta, otthon, a garázsban még áll egy E30-as gyártmányú BMW, és egy 69-es Ford Taunus.
A foglalkozását tekintve elektrotechnikus mérnök elmondta,
1992-es 320-as kabriolé BMW
Fotó: Zoltán Ildikó
Kopó alkatrészeket legtöbbször lehet találni a piacon vagy a szaküzletekben, és a veterános csapatban vannak olyanok, akik autószerelők, ők szívesen segítenek, de a szakszervizekben is megjavítják, ha valami elromlik. Arról is beszélt, hogy a találkozók mellett részt szokott venni veterán autók számára szervezett ralikon is.
„Ezeken a versenyeken az időmérő futamon ki vannak jelölve az útszakaszok, és meg vannak adva, hogy ezeket hány km/h átlaggal kell teljesíteni. Aki jó időt fut, pontokat kap, aki rosszabbul teljesít mínuszpontokat szerez. Ez nem a gyorsaságról szól, sokkal inkább az ügyességről” – avatott be az oldtimer járművek számára szervezett versenyek világába Boross Botond Ferenc.
Boross Botond Ferenc
Fotó: Zoltán Ildikó
Ilyen volt a 2019-es romániai oldtimer ralibajnokság egyik fordulója, melyre szinte az ország minden pontjából érkeztek régi autók. Az esemény turisztikai szempontból is nagyon jó pont volt a környéknek, mert nemcsak a városban, az egész megyében zajlott a bajnokság.
„A közös hobbi nagyon sok embert összeköt, sokféle ember eljár ezekre az eseményekre. Több idős házaspár van, akik minden eseményen részt vesznek, és jó látni, hogy évtizedeken át lelkesednek ugyanazért a hobbiért. Ez pedig a fiatalok számára is követendő példa lehet” – mondta Gönczy Balázs szervező.
Arról is beszélt, hogy a kúria területén szeretnének egyéb eseményeket is szervezni a jövőben: a klubtársak biztatására nemcsak az őszi és a tavaszi eseményt szeretnék megszervezni, hanem más jellegű autós rendezvényekre is várják az oldtimer járgányok kedvelőit.
Fotó: Lévai Zoltán
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!