
Gyerekek Márton-napi lámpásai világították meg Szatmár központját, emlékezve a szent életű püspök nemes cselekedeteire
Fotó: Rist Gabriela
A Szent Márton püspök által közvetített értékekre, a jótékonykodásra, a szegények megsegítésére hívta fel a figyelmet a szatmári gyerekek Szent Márton-napi lámpás felvonulása. Az ünnepséget a hagyományokhoz híven a partiumi város központi parkjában és a Kálvária templomban tartották csütörtökön. A két évtizedes múltra visszatekintő rendezvényről Rist Gabriela főszervező mesélt a Krónikának.
2022. november 10., 22:072022. november 10., 22:07
2022. november 11., 09:172022. november 11., 09:17
Két évtizedes hagyományt követve idén is megünnepelték a Márton-napot Szatmárnémetiben. Csütörtökön délután közel ezer gyerek vonult fel lámpásokkal a partiumi város központjában, emlékezve a 4. században élt Szent Márton püspök nemes cselekedeteire, akinek neve napjához, november 11-éhez számos népszokás kapcsolódik Európa-szerte. Az eseményt a korábbi évekhez hasonlóan a szatmári Gemeinsam Német Ifjúsági Szervezet hirdette meg a német nyelvű Johann Ettinger Líceummal és a Kálvária templom német közösségével közreműködve. Rist Gabriela, az esemény főszervezője, a szatmári Johann Ettinger Német Líceum tanítónője és a Szatmárnémeti Gemeinsam Német Ifjúsági Szervezet ügyvezetője a Krónikának elmondta, a hagyományőrző eseményen nemcsak a sváb közösség tagjai vesznek részt, hanem évről évre egyre többen csatlakoznak a városban működő tanintézetek diákjai közül is.
A rendezvényen rendszerint megjelenik a jeles nap egyik szimbóluma, a Márton-napi lúd, emlékeztetve arra a legendára, miszerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak gágogásukkal elárulták, így el kellett vállalnia a püspökséget.
Fotó: Rist Gabriela
Egy másik legenda szerint Márton a lován utazva találkozott egy vacogó koldussal, akinek odaadta köpenyének felét. Ezt követő éjszaka álmában megjelent az Úr hátán a fél palásttal, ebből pedig tudta a szent életű férfi, hogy amit tett, az Úrért tette. Rist Gabriela főszervező elmondta, rendezvényük mozzanatai ezekhez a hagyományokhoz kapcsolódnak: a Márton-napi felvonulás forgatókönyve évről évre ugyanaz, a tömeg élén egy lovas gyermek halad, aki Szent Mártont jelképezi. Mögötte saját készítésű lámpásokkal a gyermekek vonulnak fel, az ünnepségen pedig részt vesz egy fúvószenekar is.
Idén az összegyűjtött adományt a Szent Hildegárda Házi Betegápoló Központ idősei megsegítésére fordítjuk” – mondta a főszervező. Hozzátette, ennek felvonulásnak nevelő jellege is van, fel szeretnék hívni a legkisebbek figyelmét, hogy a Szent Márton-i tanításnak a 21. századi ember számára is van üzenete. A szent életű püspök élete és cselekedetei által közvetített értékekre napjaink rohanó világában is egyre nagyobb szükség van, a gazdasági válság közepette hangsúlyosabbá vált a rászorulók megsegítése, az elesettekre való odafigyelés. „Ennek az ünnepnek az üzenete a 21. században is érvényes. Mindig aktuális példát mutatni a jóságról, hogy embertársainkra odafigyeljünk, ahogyan Szent Márton is tette, nyitott szemmel járt a világban, és a rászorulókon segített” – fogalmazott Rist Gabriela.
Fotó: Rist Gabriela
A felvonulást követően a Kálvária templomban folytatódott az ünnepség.
Ezenkívül az ünnepség részeként három nyelven imádkoztak a résztvevők, és Márton-napi énekeket is énekeltek. Rist Gabriela a húsz évvel ezelőtti Márton-napi eseményeket is felidézte, amikor még csak ő vonult óvodás csoportjával a templomba. Elmondta, a kezdeményezés később kinőtte magát, a Szatmárnémeti Gemeinsam Német Ifjúsági Szervezet is átvette a hagyományt, és az ünnepség a lovas gyerek vezette felvonulással, fúvószenekar szolgálatával is bővült. A jeles naphoz egy másik hagyomány is hozzátartozik, egyes helyeken még él a szokás, miszerint tüzet raknak, és táncolnak körülötte.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!