
Fotó: Csedő Attila
A felnőtt magyaroknak a karácsonyi ünnepkör továbbra is meghatározó keresztény élmény, Jézus születésnapja alkalmából a magyarok egyötöde rendszeresen, egyharmaduk pedig alkalmanként részt is vesz egyházi szertartáson, vidéken az arány még magasabb – olvasható a Szent István Intézet felmérésében.
2023. december 23., 11:072023. december 23., 11:07
A kutatásban – amelyet ezer ember telefonos megkérdezésével és a Nézőpont Intézet közreműködésével készült – az áll, hogy a karácsony ma is a magyar társadalom legkedvesebb ünnepe, amelyet gyakorlatilag mindenki saját legfontosabb közösségében, családi körben tölt.
A megkérdezettek 93 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy ünnepli-e a karácsonyt, 7 százalékuk – köztük elsősorban a nem keresztény vallást követő magyar emberek – válaszolt nemmel. A bizonytalanok vagy a válaszadást megtagadók aránya nulla százalék volt, azaz mindenki egyértelmű választ adott a feltett kérdésre.
Érdekesnek nevezték, hogy
A közlemény szerint különbség mutatkozott az iskolai végzettség alapján: míg az alsófokú végzettségűek 90 százaléka ünnepel karácsonykor, a felsőfokú végzettségűek között ez az arány már 97 százalék.
Az intézet szerint hasonló különbség látható az anyagi helyzetet tekintve is: a közepesnél rosszabb anyagi helyzetűek 87 százaléka, míg az átlagos anyagi helyzetben lévőknek 94, a közepesnél jobb anyagi helyzetűeknek pedig 97 százaléka ünnepli a karácsonyt.
A felmérésben azt is kérdezték, melyik ünnepet érzik a megkérdezettek a legkedvesebbnek.
másodikként a családi születés- és névnapok állnak 37 százalékkal, és mindössze 4 százalék jelölte meg a húsvétot, 5 százalék pedig nem tudott vagy nem akart választ adni.
Rákérdeztek arra is, hogy a magyar emberek kivel ünneplik a karácsonyt: a válaszadók 95 százaléka családjával tölti az ünnepet, 3 százalékuk egyedül, és mindössze a megkérdezettek 1 százaléka válaszolt úgy, hogy a barátaival van karácsonykor. Ez utóbbi arány csak a 18-39 éves generációnál magasabb, de ott is csak 3 százalék.
Úgy fogalmaztak: ,,Ezek az adatok is a család mint elsődleges emberi közösség fontosságát támasztják alá, hiszen legfontosabb ünnepünk megélése is ebben a közegben történik.”
Végül azt kérdezték a felmérésben, hogy a kereszténység egyik legfontosabb ünnepe alkalmával részt szoktak-e venni a magyar emberek egyházi szertartásokon: a megkérdezettek ötöde, 20 százalék válaszolta azt, hogy minden karácsonykor részt vesz valamelyik felekezet egyházi szertartásán, míg 32 százalék csak alkalmanként megy el karácsonykor a templomba.
A megkérdezettek csaknem fele, 48 százaléka soha nem vesz részt karácsonykor egyházi szertartáson - fűzték hozzá.
A karácsonyt rendszeresen templomban ünneplők aránya magasabb a jobb anyagi helyzetben lévők, a gyermeket nevelők, a magasabb iskolai végzettségűek és a községekben élő magyar emberek között. Azok között, akik soha nem vesznek részt egyházi szertartáson karácsonykor, legmagasabb arányban a budapestiek és a 18-38 évesek vannak – olvasható a kutatás eredményeinek ismertetésében.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!