
A Szent Anna-tónál szervezett gyermeknapi eseményen számos érdekességre fényre derül a Csomád vulkánról
Fotó: Pro Szent Anna Egyesület
Különleges programmal készül gyermeknap alkalmából a Szent Anna-tó–Mohos tőzegláp Ökocentrum: június 1-jén nemcsak a legkisebbeket várják, hanem mindazokat is, akiket lenyűgöznek a vulkánok és a természet titkai.
2026. május 26., 18:532026. május 26., 18:53
A gyermeknapot a vulkánok nemzetközi napjával összekapcsoló rendezvény középpontjában a Kárpát-medence legfiatalabb vulkánja, a Csomád áll, amely bár jelenleg szunnyad, a kutatók szerint korántsem tekinthető végleg kialudtnak.
A szervezők két időpontban – 11 és 14 órától – várják az érdeklődőket a Tusnádfürdőhöz közeli ökocentrumban, ahol a résztvevők megismerhetik a Csomád vulkán több tízezer éves történetét. A program során arra is választ kaphatnak,
A szakemberek ugyanakkor arra is kitérnek, milyen jelek utalnak arra, hogy a vulkáni rendszer ma is aktív folyamatokat rejt a felszín alatt.

Egy frissen publikált tanulmány szerint a székelyföldi Csomád-vulkán kőzeteiben lévő cirkonkristályok azt mutatják, hogy a hegy alatt lévő magmatározóban még mindig lehet folyékony magma. Ennek alapján nem lehet kizárni a jövőbeli kitöréseket.
Az esemény egyik különlegessége, hogy a látogatók személyesen találkozhatnak azokkal a vulkánkutatókkal, akik immár több mint tizenöt éve vizsgálják a Csomád vulkáni képződményeit. A kutatók célja, hogy feltárják a vulkán múltját, és minél pontosabb képet alkossanak annak jelenlegi állapotáról.
A nap folyamán az MTA–HUN-REN–CSFK PannonVulkán Lendület Kutatócsoport tagjai tartanak ismeretterjesztő előadásokat. Lukács Réka a vulkáni működés történetéről és a vulkán mélyén zajló folyamatokról beszél, míg Cserép Barbara azt mutatja be, hogyan segítenek a kőzetek megfejteni a múltbeli kitörések történetét. Harangi Szabolcs játékos vulkános szerepjátékkal és kötetlen beszélgetéssel várja a résztvevőket, amely során a vulkánok működéséről és a kitörések előrejelzésének lehetőségeiről lesz szó. Kis Boglárka Mercédesz a vulkáni gázok világába vezeti be az érdeklődőket, bemutatva, milyen gázok szabadulnak fel a mélyből, és hogyan vizsgálják ezeket a kutatók. Jánosi Csaba pedig a térség különleges természeti kincseinek számító borvizek történetét ismerteti.
A rendezvény további vonzereje, hogy ezen a napon ingyenesen látogatható a Szent Anna-tó, a Mohos tőzegláp, valamint a tudásközpont is. A szervezők hangsúlyozzák: a kezdeményezés hagyományteremtő szándékkal indul, célja pedig, hogy közelebb hozza egymáshoz a tudományt, a természetet és a közösséget.
A június 1-jei esemény így egyszerre kínál családi kikapcsolódást, tudományos felfedezést és különleges bepillantást Erdély egyik legizgalmasabb természeti jelenségének, a Csomád vulkánnak a titkaiba.

A varázslatos szépségű szent Anna-tó és a Mohos-tőzegláp egyedi természeti kincs, ezért a rezervátum működtetői továbbra is megőriznék érintetlenségét, tisztaságát, és nem engednék be a tömegturizmust.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.
A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.
Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.
Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.
szóljon hozzá!