
Szabó Márk edzés közben – a temesvári supermotós az európai mezőnyben is helytáll
Fotó: Szabó Márk archívuma
Dobogós hely az Európa-bajnokságon, heti rendszerességű edzések külföldön, közben pedig iskolai feladatok és tanulás: ez a mindennapok valósága a temesvári Szabó Márk számára, aki mindössze nyolcadikosként már a nemzetközi supermoto-mezőny élvonalában versenyez. A fiatal motoros a Krónikának arról beszélt, hogyan jutott el idáig, milyen munka és áldozat áll az eredménye mögött, és milyen célokkal készül a következő, olaszországi Európa-bajnoki futamra.
2026. május 10., 14:182026. május 10., 14:18
Mindössze nyolcadik osztályos, mégis már az európai elitben versenyez a temesvári Szabó Márk, aki áprilisban második helyen zárt a junior kategóriában a supermoto Európa-bajnokság spanyolországi nyitófordulóján, most pedig a fiatal motoros az olaszországi fordulóra készül. A Bartók Béla Elméleti Líceum diákja szerint a jó eredmény mögött tudatos versenyzés, rengeteg munka és komoly családi támogatás áll.
Mint a Krónikának elmondta, egész télen az albaidai idénykezdésre készült, és összességében sikeresnek értékelte a hétvégét, bár úgy véli, ha az első futamban nem hibázik, akkor még jobb eredményt is elérhetett volna. „Ettől függetlenül büszke vagyok arra, hogy nekem volt a legjobb köridőm az egész hétvégén. Az első futam után próbáltam jobban koncentrálni, főleg arra, hogy ne hibázzak és ne essek el, hanem biztosan végigvigyem a futamot. A második futamon, amikor a rajtnál sikerült jó helyen maradnom, nagyon örültem, és próbáltam megtartani a pozíciómat, mert tudtam, hogy ha másodikként fejezem be, akkor összetettben is dobogós leszek” – mesélte a verseny részleteit a temesvári diák.
Hozzátette, a döntőben tudatosan igyekezett elkerülni a felesleges kockázatvállalást, mivel úgy érezte, az első futamban talán „túl sokat akart egyszerre”, ezért jóval megfontoltabban motorozott: nagyobb figyelmet fordított a tempó megfelelő beosztására, a féktávokra és arra, hogy stabilan teljesítse a futamot. Azt is hangsúlyozta, hogy tisztában volt a jó eredmény jelentőségével, ezért inkább a biztos teljesítményre törekedett, ami végül meghozta az eredményt, és lehetővé tette számára, hogy megelőzze a német Lorenz Banget, valamint megszerezze a második helyet.
Balról jobbra: Szabó Márk Románia, Bereczki Dávid Magyarország, valamint Lorenz Bang Németország színeiben a dobogón a spanyolországi szezonnyitó versenyen
Fotó: Szabó Márk archívuma
Szabó Márk kiemelte, hogy a versenyzés során a stratégia és az ösztön egyaránt szerepet játszik. „Megpróbálok minél jobb rajtot venni, mert az nagyon sokat számít. Ha nem sikerül jól a rajt, akkor fontos, hogy minél gyorsabban előzzek, és ne ragadjak be egy lassabb versenyző mögé. Az első pár körben még inkább tudatosan motorozok, de utána már ösztönből, és szinte automatikusan megy minden” – mondta a fiatal sportoló.
Nem véletlen, hogy ebben a sportágban különösen fontos az alkalmazkodóképesség: a supermoto a motorsport egyik legtechnikásabb szakága: a versenyeket olyan pályákon rendezik, amelyek aszfaltos és földes szakaszokat is tartalmaznak. A versenyzőknek egyszerre kell gyorsasági motoros precizitással és motocrossos technikával közlekedniük.
Szabó Márk az elmúlt években több alkalommal is a mezőny élvonalában szerepelt: 2023-ban megnyerte a román és a BMU (Balkáni Motoros Szövetség) Európa-bajnokságot a 65 cm³-es kategóriában, majd a 85 cm³-es mezőnyben is dobogós helyezéseket ért el, többek között 2025-ben második lett a román és a BMU Európa-bajnokságban, valamint harmadik az osztrák bajnokságban.
Fotó: Szabó Márk archívuma
A temesvári fiatal már egészen korán kapcsolatba került a motorsporttal. Mint mesélte, három és fél évesen kapta első motorját, és hamarabb tanult meg motorozni, mint biciklizni.
„Biciklizni a nagypapám tanított meg egy nap, amikor a szüleim dolgozni voltak, és büszkén mutattam be tudásomat a szüleimnek is. Nem sokkal később elkezdtünk komolyabban motorozni, és azóta az életem része lett. Szerintem sokkal többet motoroztam, mint amennyit bicikliztem. Rengeteg időt töltünk a pályán, ahol az évek során nemcsak tapasztalatot, hanem sok barátot is szereztem” – idézte fel.
Hozzátette, a sikerek mögött ugyanakkor komoly munka áll: csapatával (Moto Extrem Lugoj) minden hétvégén edzenek, gyakran Magyarországon, mert ott több a pálya, télen motocrossoznak, majd a szezon közeledtével supermotóra váltanak. Emellett rendszeresen végez kiegészítő edzéseket is, többek között karatézik és evezőgép segítségével állóképességi tréninget folytat.
A temesvári diák kitért arra is, hogy pályafutása során sérülésekből sem volt hiány: háromszor törte el a kulcscsontját, ami – mint fogalmazott – rádöbbentette arra, mennyire veszélyes sportágat választott, és hogy a pályán egy pillanatra sem lankadhat a figyelme.
Arra a kérdésünkre, hogy mit tart a sportág legszebb és legnehezebb részének, elmondta, számára a legnagyobb kihívást az jelenti, amikor egy hosszú iskolai hét után még edzésre kell mennie. Mint fogalmazott, ez gyakran fárasztó, de megéri a befektetett munkát, mert a legszebb pillanatok azok, amikor egy kemény verseny után felállhat a dobogóra.
Fotó: Szabó Márk archívuma
A fiatal versenyző számára a tanulás is kiemelten fontos. A Bartók Béla Elméleti Líceum diákjaként eddig minden évben 9,50 feletti átlagot ért el, és tanulmányi ösztöndíjat is kapott. Elismerte ugyanakkor, hogy a versenyekkel járó utazások miatt egyre nehezebb összeegyeztetni az iskolát és a sportot: idén már több hetet hiányzott, amit utólag kell pótolnia. Mint mondta, gyakran útközben tanul, osztálytársai küldik neki a leckét, ő pedig edzések után igyekszik mindent behozni.
A bánsági fiatal sportoló arról is beszélt, hogy eredményei mögött ugyanakkor jelentős háttértámogatás áll. Mint rámutatott, pályafutásában a legnagyobb támaszt a családja jelenti, amely az elmúlt években komoly anyagi és időbeli áldozatot vállalt azért, hogy versenyezhessen. Hozzátette, hogy időnként a Román Motoros Szövetség is hozzájárul az utazási költségekhez, valamint tavaly elnyerte a MOL Tehetségtámogató Program, valamint az Ady Endre-ösztöndíj támogatását, amelyek lehetővé tették számára, hogy tovább fejlődjön és nemzetközi versenyeken induljon.
Fotó: Szabó Márk archívuma
A fiatal versenyző idén rendkívül sűrű versenynaptárral számol: rajthoz áll a román, a balkáni, a magyar, az osztrák és az európai sorozatban egyaránt. „A román és a balkáni bajnokságban az első helyért szeretnék harcolni, erre szerintem reális esélyem van. A következő Európa-bajnoki futamot Szardínián rendezik, ami számomra teljesen új pálya, így ez némi hátrányt jelent, hiszen ellenfeleim már ismerik a terepet. Emiatt három hetet is hiányozni fogok az iskolából, és itt is szeretnék dobogóra állni” – vázolta céljait a bánsági sportoló.
A temesvári diák hosszabb távon profi versenyzőként képzeli el a jövőjét, ugyanakkor realistán látja a helyzetet, ugyanis a folytatás nagyban függ attól, sikerül-e megfelelő támogatást találnia.
„A motorsport kifejezetten költséges, és ahogy egyre magasabb szintre jutok, ez csak tovább növekszik. Hosszú távon nem biztos, hogy mindezt a családom egyedül tudja biztosítani, ezért fontos lenne szponzorokat találni. Ha ez nem sikerül, elképzelhető, hogy vissza kell vennem a tempóból, de jelenleg minden erőmmel azon dolgozom, hogy ezen az úton maradhassak” – fogalmazott a nyolcadikos diák.

A lovasíjászat nem csupán sport: a mozgás, a hagyomány és a harcművészet különleges találkozása, ahol a ló és a lovas szinte eggyé válik.
Szabó Márk arról is beszélt, hogy kedvenc pályája a bulgáriai Plevenben található, ahová évek óta visszajár. Mint mondta, jól ismeri a pályát, és különösen kedveli a jó tapadást, valamint az aszfaltos ugratásokat.
A temesvári diákot arról is kérdeztük, kit tekint példaképének, illetve mivel tölti a szabadidejét. Konkrét példaképet nem nevezett meg, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy azokat a versenyzőket tiszteli igazán, akik a pályán kívül is közvetlenek, és figyelmet fordítanak a szurkolókra.
Mint mondta, amikor nem motorozik, igyekszik pihenni és kikapcsolódni: szívesen számítógépezik, de gyakran jár kirándulni és biciklizni is, emellett citerázik. Télen, amikor kevesebb lehetőség adódik a motorozásra, síeléssel és snowboardozással tölti az idejét.

Harmadik helyen végzett a román gyorsasági motoros bajnokság junior kategóriájában a tízéves Váradi Zsolt.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
szóljon hozzá!