Hirdetés

Szakadék szélén: kolozsvári mentőöv a Bihar FC-nek?

Kilencszázezer eurót ajánlott a Nagyváradi Bihar FC többségi részvénycsomagjáért Mihai Giurgiu abban a szándéklevélben, amelyet a héten iktattak a Bihar Megyei Tanácsnál.

Vásárhelyi-Nyemec Réka

2015. augusztus 05., 20:592015. augusztus 05., 20:59

2015. augusztus 05., 20:592015. augusztus 05., 20:59

A harmincas évei derekán járó kolozsvári vállalkozó – aki egy autópálya-korlátokat gyártó olasz cég részvényese – öt évre szóló partnerséget kötne az önkormányzattal, amelynek értelmében ebből a 4 millió lejből most törlesztené a másodosztályos futballklub adósságait, hogy utána pénzét már egy élvonalbeli feljutást célzó együttesre költhesse. Csakhogy mivel idei befektetését teljes egészében felemésztené a klub tartozásának rendezése, a csapat bajnoki szereplését továbbra is a megyének kellene finanszíroznia, ráadásul az év elején megszavazott 500 ezer lej helyett 1,5 millió lejes támogatást vár el.
„Szerintem elég jó az ajánlat. Már korábban is mondtam, hogy a klubot kizárólag egy magánbefektető mentheti meg. Igazából más lehetőség nincs, különben a Bihar FC csődbe megy” – állapította meg a Krónikának Mircea Fodor, a Bihar FC elnöke. Ismert ugyanis, hogy Románia egyik legpatinásabb futballklubja, a története során román és magyar bajnok alakulat már jó ideje kínlódik. Bár nagyjából két évvel ezelőtt még egy hosszú távú terv részeként a csapat újjáépítését tervezték, tavaly a nagyváradi önkormányzat visszavonta támogatását, és magára hagyta a megyei tanácsot a csődvédelem alatt álló klub kritikus helyzetében. A tartozások azóta csak halmozódtak, és miután az átszervezési tervben vállalt adósságrendezést sem tudták betartani, így tavasszal csak a bíróság halasztása révén kerülték el a felszámolást. Utolsó ülésükön a talárosok szeptember végéig adtak időt a klubnak arra, hogy kifizesse hátralékait, amelyek immár – a játékosok elmaradt bérével együtt – épp 900 ezer euróra rúgnak. Giurgiu évente nagyjából épp ekkora összeget szánna a klubra, így az első idényben még szüksége lenne plusztámogatásra ahhoz, hogy működőképessé tegye a szebb időket is megélt együttest. A vállalkozó – aki az utánpótlásedző Mihai Georgescu veje – május végén amúgy a Liga 1-ből kiesett, és szintén csődvédelem alatt álló Kolozsvári U illetékeseivel tárgyalt hasonló partnerségről, és csak miután a Szamos-partiakkal tervezett társulás elbukott, került kapcsolatba a Bihar FC-vel. Az elmúlt időszakban már többször is tárgyaltak, még a nagyváradi önkormányzat is rábólintott arra, hogy a csapat ingyen használhassa a városi Bodola Gyula-futballstadiont, de a partnerség még mindig kérdéses. A Liga 2 2015–2016-os szezonja augusztus 29-én kezdődik, így rendkívül kevés az idő arra, hogy a tranzakciót nyélbe üssék.
„Ha nem lesz aláírva, akkor már nem is érdekel, hogy mi lesz a csapattal, mert lemondok. Négy hónapja kínlódok, hogy befektetőt találjak” – fogalmazott Fodor. Meglátása szerint elsősorban a részvényesi közgyűlésnek kell hozzájárulnia a tranzakcióhoz, onnantól kezdve már csak formalitások maradnak hátra. Azt azonban még a klubelnök is belátta, hogy a megyei tanács jóváhagyása nélkül ez nem történhet meg, de bízik abban, hogy mihamarabb összehívnak egy rendkívüli tanácsülést, ahol rábólintanak az ajánlatra.
Ionel Avrigeanu, a megyei tanács alelnöke lapunknak rámutatott, hogy ők is tisztában vannak azzal, hogy augusztus 29-én elrajtol a bajnokság, de attól még a törvényt nem kerülhetik meg. „A megyei tanács korábban is támogatásáról biztosította a klubot, meg akarjuk menteni, de nem adhatunk csak úgy akárkinek akármikor pénzt, hiszen mások felé is vannak kötelezettségeink. Pár napon belül döntést kell hoznunk, de meg kell nézzük milyen körülmények között társulhatunk, és tudunk-e pluszpénzt elkülöníteni a klubra” – magyarázta.
A Bihar FC, mint ismert, a Liga 2 második csoportjában kezdi el majd a pontvadászatot, ám jelenlegi formájában a bennmaradási esélye minimális. „A jelenlegi keretünk túl gyenge a Liga 2-höz, de találunk majd megoldást. Ha lesz pénz, játékosok is lesznek” – szögezte le Fodor, remélve, hogy a nagy múltú klub végül nem fog megszűnni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
Hirdetés