
Sulyok Tamás köztársasági elnök március 15. alkalmából Széchenyi-díjat adományozott Dávid Gyula irodalomtörténésznek. Archív felvétel
Fotó: Biró István
A magyar tudomány és kultúra képviselői munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban. Széchenyi-díjban részesült többek között Dávid Gyula irodalomtörténész, műfordító.
2026. március 14., 12:452026. március 14., 12:45
2026. március 14., 13:132026. március 14., 13:13
Az államfő az eseményen kiemelte: magyar és magyar között nem lehet szakadék, magyar közösség és magyar közösség között mindig kell átjárásnak lennie. Ezért kell vigyáznunk a hidakra – hangsúlyozta, hozzátéve: magyar tudomány és a művészet hidaknak tekinthetők, ahogyan a magyar tudomány és kultúra emberei pedig hídembereknek.
A köztársasági elnök emlékeztetett az 1848 tavaszán zajló eseményekre. Elmondta: egymást követték a magyarság jövőjét meghatározó események, majd elkezdhettük építeni a magyar jövőt, leraktuk a polgári jogrend alapjait, a modern állam sarokköveit, és ehhez társadalmi egységet is létre tudtunk hozni. Az államfő rámutatott: 1848 tavaszából és az utána következő szabadságküzdelemből az egész nemzet erőt merít azóta is.
„Erőt meríteni és inspirációt szerezni pedig azért is üdvös 1848-ból, mert ekkor született meg a mai polgári Magyarország” – idézte az MTI Sulyok Tamást, aki hozzátette: az akkori nagy magyarok bátorságából és áldozatvállalásából fakad a haza szabadsága és jogrendje. Felidézte: már az első felelős magyar kormányban is egészen eltérő személyiségek voltak. „Példaképeinkké és hőseinkké mégsem a különvéleményük miatt váltak, hanem azért, mert a magyar érdekekért, a nemzet felemelése és a törvényesség védelme érdekében jártak el. Mindezt az összetartás felelősségével, az együtt munkálkodás szükségszerűségével, a nemzettel való sorsközösség vállalásával” – tette hozzá.
„A nemzeti egységnek nem az egyéni különbségeken és véleményeltéréseken túl kell léteznie, hanem mindezek mellett” – hangsúlyozta. Hozzátette: magyarnak lenni a másik magyar emberhez való tartozást jelent, akivel együtt vagyunk részei a nemzetnek. Történelmünk pedig megmutatta, hogy megtörve, megfogyva, sőt akár szétszakítva is össze lehet, és össze is tudunk kapaszkodni – hangsúlyozta. Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke társaságában adta át az elismeréseket. Az ünnepségen rész vett Áder János és Schmitt Pál volt köztársasági elnök, valamint Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.
Magyarország köztársasági elnöke a nemzeti ünnep, március 15. alkalmából Széchenyi-díjat adományozott többek között Dávid Gyula irodalomtörténésznek, műfordítónak, szerkesztőnek Magyarország számára kivételesen értékes tudományos pályafutása, az egyetemes és az erdélyi magyar irodalomtörténet feltárásában elért eredményei, valamint példaértékű kulturális közéleti, könyvszerkesztői és művelődésszervezői tevékenysége elismeréseként.
Az 1928. augusztus 13-án a háromszéki Árapatakon született Dávid Gyulát a Bolyai Tudományegyetem magyar tanszékének fiatal tanársegédjeként a román kommunista rezsim koholt politikai vádak alapján több társával együtt elítélte az '56-os magyarországi forradalommal való szolidaritása, az 1956. november elsejei házsongárdi megemlékezés miatt. Politikai elítéltként Szamosújváron és a Duna-delta munkatáboraiban raboskodott 1957–1964 között. 1970–1992 között a Kriterion Könyvkiadó szerkesztője, valamint a kolozsvári szerkesztőség vezetője volt. 1991–1999 között az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke, 1999 óta tiszteletbeli elnöke. 1991–1995 között az Erdélyi Múzeumot szerkesztette. 1992-től nyugdíjas, 2017-ig a kolozsvári Polis Könyvkiadó ügyvezetője volt.
Az idei Széchenyi-díjasok, valamint a Kossut-nagydíjjal és Kossuth-díjjal kitüntetettek névsora itt olvasható.

„Mindig megkerestek a különböző feladatok, szívesen vállaltam bármit, amiről úgy éreztem, hogy hasznossá válik” - jelentette ki Dávid Gyula. Az irodalomtörténésznek, 1956-os politikai elítéltnek tiszteletbeli professzori címet adományozott a Babeș-Bolyai Tudományegyetem és egyben megkövette egykori tanárát.
Négy napon keresztül várja a kortárs irodalom szerelmeseit a Bánffy-palota udvarán megnyitott, 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. A megnyitó keretében átadták a Kolozsvár Büszkesége díjakat.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
szóljon hozzá!