
A székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégjátéka, a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musical, amely Jókai Mór művei alapján készült
Fotó: Vörösmarty Színház
A kincses városban lesz megtekinthető a székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégjátéka, a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musical, amely Jókai Mór művei alapján készült – közölte a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2026. május 04., 15:022026. május 04., 15:02
Amint a Kolozsvári Állami Magyar Színház közölte, a nagyteremben láthatja a közönség a Benyovszky Móric születésének 285. és halálának 240. évére időzített előadást május 18-án, hétfőn este 7 órától.
A székesfehérvári előadást a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagytermében tekintheti meg a közönség
Fotó: Vörösmarty Színház
A musical producereként így nyilatkozott: „A musical egyszerre állít emléket
Megismerkedhetünk továbbá a XVI. Lajost, George Washingtont és Benjamin Franklint személyesen is ismerő Benyovszkyval, de mindenekelőtt a világot Tajvantól Madagaszkárig bejáró felfedezővel, illetve a törzseket békítő kormányzóval, akit a madagaszkári emlékezet máig őriz” – szerepel a közleményben.
A Jókai Mór művei alapján készült musical magyarországi előadásai kapcsán, a több évtizedes kutatás és nemzetközi dokumentumok gyűjtését követően nagyszabású zenés művet láthat a közönség.
Nagy Tibor Magnus Best Continental European Composer-díjas zeneszerző kiemelte, hogy a musical kilencven perc hasznos zenét, negyvenhárom zenei tételt tartalmaz. „Az inspirációt Jókai Mór regénye adta, és mindaz, amit megismertem Benyovszkyról, a zene nyelvén szólalhatott meg. 50 éves zenei pályafutásom ékköve lett a megszületett musical. Nagyszerű lehetőséget adott számomra a világutazó négy földrészen tett látogatása, mert ennek folytán olyan világzenét írtam, amelyben felcsendülnek a magyar dallamok mellett más népek zenei motívumai is” – nyilatkozta Nagy Tibor.
A Benyovszky Móric világutazó kalandos életét felelevenítő előadás
Fotó: Vörösmarty Színház
A Nagy Tibor Magnus zeneszerző magával ragadó dallamgazdag zenéje alapján Bradányi Iván klasszikusnak számító dalszövegeit kiváló művészek adják elő Szikora János rendezésében. A főszerepet György-Rózsa Sándor alakítja, aki az előadásokon bizonyítja elköteleződését és szeretetét az általa alakított és tisztelt Benyovszky iránt, a női főszerepeket Kiss Diána Magdolna, Závodszky Noémi és Váradi Eszter Sára játsszák. További nagyszerű alakítások: Trokán Péter, Kozári Ferenc, Rovó Tamás, Kádas József és a színész csapat. Jelmeztervező: Kovács Yvette, díszlettervező: Szendrényi Éva, koreográfus: Kovács-Gergely Csanád, zenei vezető: Fekete Mari, stúdiómunka: Gulyás-Szabó Gábor. A musical létrehozásában közreműködött a Benyovszky Társaság.
A Petőfi Kulturális Program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Nemzeti Művelődési Intézet koordinációjában valósul meg.
A Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalre jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a huntheater.biletmaster.ro weboldalon.

Magával ragadónak ígérkezik a Kolozsvári Állami Magyar Színház új premierje: az Abigél című musicalt mutatja be a társulat szombaton Eszenyi Enikő rendezésében.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).
Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Először találkozik erdélyi olvasóival Krasznahorkai László, aki június 2-án, kedden Marosvásárhelyen vesz részt író–olvasó találkozón.
szóljon hozzá!