
Az előadás a „kütyüfüggőség” elé tart görbe tükröt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt. A „kütyük” túlzott használata leszoktatja az embereket a személyes kapcsolatteremtésről, ezért kell görbe tükröt tartani eléjük – állítja Kézdi Imola színművész, az előadás szerzője és rendezője.
2025. április 15., 20:172025. április 15., 20:17
Tizenkét – már a felnőttkor küszöbén álló – tinilány tartózkodik egy térben, amelybe nyugodtan lépnek be, hiszen „úgyis van wifi”, hívhatják egymást, írhatnak egymásnak, lefoglalhatják magukat a közösségi médiával, hiszen a „kütyüjük” kéznél van. Csakhogy „elmegy a jel”, megszűnik a vezeték nélküli internetkapcsolat, és a lányok kénytelenek egymás szemébe nézni, egymással ismerkedni. Kiderül, hogy mit tudnak kezdeni saját magukkal és egymással – s ez görbe tükröt tart a sok esetben magára ismerő nézőnek.
Az Aradi Kamaraszínház jóvoltából a Csiky Gergely Főgimnázium diákjai 2023 szeptembere óta rendhagyó színjátszó foglalkozásokon vehetnek részt. A játékos gyakorlatokat Kézdi Imola Jászai Mari- és UNITER-díjas színművész tartja, aki közel másfél éve Aradra helyezte a „főhadiszállását” (a Maros-parti városban nevelkedett és végezte tanulmányait), otthagyva a kőszínházi pályát, saját egyéni projektjeire koncentrálva. Az előadás után a sajtónak nyilatkozva Kézdi Imola előre bocsátotta: nem nevezi diákszínjátszó körnek a lelkes csapatát, mert
Ettől függetlenül szeretné átmenteni az 1990-es évek szépemlékű Kölcsey Diákszínpadának a hangulatát, az együvé tartozás és a turnézás élményét megosztani a tanítványaival, ezért örömmel fogadták a felkérést, hogy a nagyszalontai diákszínjátszó-találkozón is előadják A jó jelt.
Sikert arattak a diákok
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A darab apropóját egy évekkel ezelőtt látott szilveszteri fotó adta: a képen az volt látható, amint mindenki azt filmezi a mobiltelefonjával egy szabadtéri óévbúcsúztatón, ahogy a kivetítőn átvált a dátum, de senki nem figyel a mellett állóra, hogy boldog újévet kívánjon az embertársának.
Folytatása tehát lesz a foglalkozásnak, és Kézdi Imolára lelkesítőleg hatott, hogy a hétfő délutáni bemutatót követően több középiskolás jelentkezett – köztük fiúk –, hogy szívesen járnának a próbákra.
Az aradi Bábszínház nézőterét megtöltő közönség előtt bemutatott „alig egyfelvonásos játék” után a szereplők közül hárman is vállalták, hogy megosztják élményeiket a sajtóval. Széll Emese tanulságosnak nevezte a darab mondanivalóját, és a Krónika kérdésére elismerte:
Zámbori Zsófia azt emelte ki többek között, hogy a foglalkozásoknak köszönhetően sikerült legyőznie a lámpalázát, ki mer állni a nyilvánosság elé, és bizonyára bátrabban fog vállalni az iskolában is közösségi feladatokat.
Az iskolatársakból, hozzátartozókból és érdeklődőkből álló közönség megtöltötte a nézőteret
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Roșu Tímea szerint sokan magukra ismertek a próbák során, felfedezték egy-egy rossz szokásukat, vagy azt, hogy a személyes kapcsolataikban mit hibáztak eddig. Abban egyetértettek a lányok, hogy a virtuális világ helyett a valódi kapcsolatokra kell törekedni, a Kézdi Imolával végzett gyakorlatokat, a művésznőtől kapott műhelytitkokat, szakmai fogásokat pedig egyenesen élményszámba menőnek nevezték.

Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet. Az online világ, a közösségi média negatívan befolyásolja a kamaszok énképét. A jelenségről Keresztesi Polixéna iskolapszichológus beszélt a Krónikának.

Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója. A középiskolásokból álló csapat fő célja, hogy a fiatalok körében népszerű kortárs írók szerzeményeit vásárolják meg.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!