Hirdetés

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása

Görbe

Az előadás a „kütyüfüggőség” elé tart görbe tükröt

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt. A „kütyük” túlzott használata leszoktatja az embereket a személyes kapcsolatteremtésről, ezért kell görbe tükröt tartani eléjük – állítja Kézdi Imola színművész, az előadás szerzője és rendezője.

Pataky Lehel Zsolt

2025. április 15., 20:172025. április 15., 20:17

Tizenkét – már a felnőttkor küszöbén álló – tinilány tartózkodik egy térben, amelybe nyugodtan lépnek be, hiszen „úgyis van wifi”, hívhatják egymást, írhatnak egymásnak, lefoglalhatják magukat a közösségi médiával, hiszen a „kütyüjük” kéznél van. Csakhogy „elmegy a jel”, megszűnik a vezeték nélküli internetkapcsolat, és a lányok kénytelenek egymás szemébe nézni, egymással ismerkedni. Kiderül, hogy mit tudnak kezdeni saját magukkal és egymással – s ez görbe tükröt tart a sok esetben magára ismerő nézőnek.

Az Aradi Kamaraszínház jóvoltából a Csiky Gergely Főgimnázium diákjai 2023 szeptembere óta rendhagyó színjátszó foglalkozásokon vehetnek részt. A játékos gyakorlatokat Kézdi Imola Jászai Mari- és UNITER-díjas színművész tartja, aki közel másfél éve Aradra helyezte a „főhadiszállását” (a Maros-parti városban nevelkedett és végezte tanulmányait), otthagyva a kőszínházi pályát, saját egyéni projektjeire koncentrálva. Az előadás után a sajtónak nyilatkozva Kézdi Imola előre bocsátotta: nem nevezi diákszínjátszó körnek a lelkes csapatát, mert

Hirdetés

nem a hagyományos diákszínjátszás gyakorlatát követik a próbák, az együtt töltött idők, a különböző gyakorlatok során, hanem sokkal kötetlenebbül zajlanak a foglalkozások, és a fiatalok improvizációs készségeire, ötleteire helyezi a hangsúlyt.

Ettől függetlenül szeretné átmenteni az 1990-es évek szépemlékű Kölcsey Diákszínpadának a hangulatát, az együvé tartozás és a turnézás élményét megosztani a tanítványaival, ezért örömmel fogadták a felkérést, hogy a nagyszalontai diákszínjátszó-találkozón is előadják A jó jelt.

Görbe Galéria

Sikert arattak a diákok

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A darab apropóját egy évekkel ezelőtt látott szilveszteri fotó adta: a képen az volt látható, amint mindenki azt filmezi a mobiltelefonjával egy szabadtéri óévbúcsúztatón, ahogy a kivetítőn átvált a dátum, de senki nem figyel a mellett állóra, hogy boldog újévet kívánjon az embertársának.

Idézet
Az a jelenet, amelyben az egyik lány elájul, a többiek pedig szelfit készítenek vele, sajnos szintén megtörtént eset alapján született” – mesélte a színművész a jelenlévő újságíróknak, köztük a Krónika tudósítójának.

Folytatása tehát lesz a foglalkozásnak, és Kézdi Imolára lelkesítőleg hatott, hogy a hétfő délutáni bemutatót követően több középiskolás jelentkezett – köztük fiúk –, hogy szívesen járnának a próbákra.

Az aradi Bábszínház nézőterét megtöltő közönség előtt bemutatott „alig egyfelvonásos játék” után a szereplők közül hárman is vállalták, hogy megosztják élményeiket a sajtóval. Széll Emese tanulságosnak nevezte a darab mondanivalóját, és a Krónika kérdésére elismerte:

meglehet, adott esetben ő és kortársai is nehezen találnák fel magukat wifi nélkül.

Zámbori Zsófia azt emelte ki többek között, hogy a foglalkozásoknak köszönhetően sikerült legyőznie a lámpalázát, ki mer állni a nyilvánosság elé, és bizonyára bátrabban fog vállalni az iskolában is közösségi feladatokat.

Görbe Galéria

Az iskolatársakból, hozzátartozókból és érdeklődőkből álló közönség megtöltötte a nézőteret

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Roșu Tímea szerint sokan magukra ismertek a próbák során, felfedezték egy-egy rossz szokásukat, vagy azt, hogy a személyes kapcsolataikban mit hibáztak eddig. Abban egyetértettek a lányok, hogy a virtuális világ helyett a valódi kapcsolatokra kell törekedni, a Kézdi Imolával végzett gyakorlatokat, a művésznőtől kapott műhelytitkokat, szakmai fogásokat pedig egyenesen élményszámba menőnek nevezték.

korábban írtuk

Ellensúlyozni kell a közösségi média hatását a kamaszok énképének kialakulásában
Ellensúlyozni kell a közösségi média hatását a kamaszok énképének kialakulásában

Nem új keletű dolog, hanem életkori sajátosság, hogy a kamaszok számára előtérbe kerül a kinézet. Az online világ, a közösségi média negatívan befolyásolja a kamaszok énképét. A jelenségről Keresztesi Polixéna iskolapszichológus beszélt a Krónikának.

korábban írtuk

Több mint 900 kötettel gazdagította az iskolai könyvtárat a kortárskönyv-kommandó
Több mint 900 kötettel gazdagította az iskolai könyvtárat a kortárskönyv-kommandó

Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója. A középiskolásokból álló csapat fő célja, hogy a fiatalok körében népszerű kortárs írók szerzeményeit vásárolják meg.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

A szecesszió ünnepe: változatos programok Marosvásárhelyen és Nagyváradon

Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.

A szecesszió ünnepe: változatos programok Marosvásárhelyen és Nagyváradon
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Méhes Katit is beválogatta filmes listájába a TIFF

Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).

Méhes Katit is beválogatta filmes listájába a TIFF
2026. június 03., szerda

Lisa Simone, Marcos Valle és Arooj Aftab is fellép a Jazz in the Parkon

Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.

Lisa Simone, Marcos Valle és Arooj Aftab is fellép a Jazz in the Parkon
2026. június 03., szerda

Hosszú idő után ismét erdélyi magyar szerző művéből készül előadás Kolozsváron

Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Hosszú idő után ismét erdélyi magyar szerző művéből készül előadás Kolozsváron
Hirdetés
2026. június 02., kedd

Új vezetője van a Román Kulturális Intézetnek, maradt a magyar alelnök

A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.

Új vezetője van a Román Kulturális Intézetnek, maradt a magyar alelnök
2026. május 27., szerda

Erdély több városában turnézik a premier előtt álló, magas színvonalú operaelőadás

Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.

Erdély több városában turnézik a premier előtt álló, magas színvonalú operaelőadás
2026. május 26., kedd

Jeles erdélyi magyar színházi szakember kapott életműdíjat a Román Színházi Szövetség gáláján

Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).

Jeles erdélyi magyar színházi szakember kapott életműdíjat a Román Színházi Szövetség gáláján
Hirdetés
2026. május 25., hétfő

A kétszeres Arany Pálma-nyertes Cristian Mungiu elmondta, mi lenne a román állam feladata

Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.

A kétszeres Arany Pálma-nyertes Cristian Mungiu elmondta, mi lenne a román állam feladata
2026. május 23., szombat

Román siker Cannes-ban, Mungiu másodszor is elvitte az Aranypálmát

A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.

Román siker Cannes-ban, Mungiu másodszor is elvitte az Aranypálmát
2026. május 22., péntek

Először találkozik erdélyi olvasóival a Nobel-díjas Krasznahorkai László

Először találkozik erdélyi olvasóival Krasznahorkai László, aki június 2-án, kedden Marosvásárhelyen vesz részt író–olvasó találkozón.

Először találkozik erdélyi olvasóival a Nobel-díjas Krasznahorkai László
Hirdetés
Hirdetés