
Ünnepség Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa udvarán. Összesen 32 tehetséges fiatalt díjazott az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
Fotó: Blága Eszter
Bizakodásra ad okot, hogy az erdélyi magyar irodalomnak mutatkozik utánpótlása, hiszen sok fiatal próbálkozik vers- és prózaírással – hangzott el a Méhes György Tehetségkutató Pályázat díjainak átadóján, amelyet a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében tartott az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) szombaton.
2024. június 29., 15:432024. június 29., 15:43
Szép számmal akadnak erdélyi magyar fiatalok, akik vers- és prózaírásra adják a fejüket, közülük 32 tehetséges fiatalt díjazott az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) irodalmi pályázata keretében, amelyet a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány támogat. A díjátadó ünnepséget Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának termében tartották szombaton,
Fotó: Blága Eszter
Az E-MIL tavaly decemberben hirdette meg irodalmi pályázatát vers és próza kategóriában az 1998. január 1-je és 2010. január 1-je között született, állandó romániai lakcímmel rendelkező, a pályázat kiírásakor kötettel még nem rendelkező alkotók számára. Amint Demeter Zsuzsa programkoordinátor elmondta, a kiírásra 163 pályázó jelentkezett, kétharmaduk verssel, egyharmaduk prózával próbálkozott. 67 településről mintegy 55 általános, középiskolai és egyetemi intézményből jelentkeztek pályázók, kétharmaduk a senior, egyharmaduk pedig a junior kategóriába nyújtotta be pályázatát.
Fotó: Blága Eszter
„Tarolt a Székelyföld, vagyis a legtöbb munka Hargita és Kovászna megyéből érkezett, vidékiek többen jelentkeztek, mint nagyvárosiak, a próbálkozók közül több a lány, de a díjazottak tekintetében a fiú-lány arány kiegyensúlyozott” – magyarázta Demeter Zsuzsa. A főkonzulátus részéről Mile Balázs első beosztott konzul köszöntötte a résztvevőket, az erdélyi irodalmat támogató Méhes György – Nagy Elek Alapítvány névadójának, Méhes György Kossuth-díjas írónak a regénycímére utalva: „a Kolozsvári milliomosok cím azt is sugallhatja,
A bukaresti Kassay Anna a szenior kategóriában, prózaírásért vehette át az első díjat Borsodi L. László írótól, a zsűri tagjától
Fotó: Blága Eszter
A zsűri tagja volt Márton Evelin író, Borsodi L. László költő és Sánta Miriám költő. Szántai János E-MIL-elnök a díjátadón elmondta, akárcsak a fociban, az irodalom terepén is „ki kell nevelni az utánpótlás-válogatottat, és a tehetségkutató pályázat ebben sokat segít”. Kiemelte, Méhes György fia, Nagy Elek „gőzerővel támogatja az erdélyi irodalmat”. „Ahogy mondani szokták, kis pénz kis foci, nagy pénz nagy foci.
És mi szándékaink szerint nem engedjük el a fiatalok kezét” – hangsúlyozta Szántai János.
Fotó: Blága Eszter
Márton Evelin, a zsűri elnöke úgy fogalmazott, a fiatalok pályamunkáit olvasva jó látleletet lehet kapni a fiatal alkotók közegéről, iskolájáról, a tehetségkutató pályázatok pedig általában jó iránymutatók erre vonatkozóan.
Az írás, ami tulajdonképpen jel, üzenet, és ha művészi igénnyel művelik, akkor szépirodalom lesz belőle. Bár nem biztos, hogy közületek mindenkiből író lesz, de azt kívánom, maradjon hozzátok közel az irodalom, ami önkifejező és terápiás eszköz is” – fogalmazott Márton Evelin.
Fall Dóra, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákja junior kategóriában kapott második díjat prózájáért, az elismerést Sánta Miriám zsűritag adta át
Fotó: Blága Eszter
Egyed Emese költő, egyetemi tanár az eseményen feltette a kérdést, hogy tervezik-e megjelentetni a fiatalok írásait egy antológiában. Szántai János azt válaszolta, régóta tervük, viszont várnak még, hogy a kellő testes anyagmennyiség összegyűljön. Azt is elmondta, hogy
Szántai János E-MIL-elnök nem szeretné elengedni a fiatal, feltörekvő alkotók kezét
Fotó: Blága Eszter
A zsűri döntése alapján a Méhes Tehetségkutató Pályázat 2023-as kiírásának nyertesei a 13 és 16 év közöttiek kategóriájában: Kozma Rákhel (Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy), Fall Dóra (Apáczai Csere János Elméleti Líceum, Kolozsvár), Hága Jázmin (Aurel Popp Művészeti Líceum, Szatmárnémeti), Handra Róza (Nagy Mózes Főgimnázium, Kézdivásárhely), Kovács Janka-Bernadett (Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy), Simon Béla Márk (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy), Kalányos Gabriella-Krisztina (Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, Székelyudvarhely), Barabás Anna (Berde Mózes Unitárius Gimnázium, Székelykeresztúr), Hegedűs Tímea Angyalka (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely), Benedek Kristóf (Fülöp Áron Általános Iskola, Felsőboldogfalva), Tánczos Eszter (Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely), Bözödi Kinga Mónika (Dr. Palló Imre Művészeti Líceum, Székelyudvarhely), Ferenczi Anna Sára (Ady Endre Szakiskola, Kalotaszentkirály), Schvarczkopf Tamás (Aurel Popp Művészeti Líceum, Szatmárnémeti), Benk Lilla-Nóra (Ady Endre Szakiskola, Kalotaszentkirály).
Fotó: Péter Beáta
A Senior, azaz egyetemisták kategóriájának nyertesei: Kassay Anna (Bukarest), Balázs Krisztián Zsombor (Arany János Elméleti Líceum, Nagyszalonta), Hochhauser Ronald-Erik (Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Kolozsvár), Jancsó Nóra (Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció-, Közigazgatás- és Politikatudományi Kar), Kupás Virág (Debreceni Egyetem, Magyar alapképzési szak), Ferencz Arnold (Sapientia – EMTE, Világ- és Összehasonlító irodalom – Angol nyelv, Csíkszereda), Staharoczky Balázs (Waldorf Líceum, Kolozsvár), Dénes Attila (Makfalva), Ferencz-Nagy Zoltán (Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Szilágyi Máté Sámuel (Székelyudvarhely), Nagy Dóra-Anna (Babeș–Bolyai Tudományegyetem), Kabai Henrik (Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Vincze Orsolya (Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Demeter Arnold (Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció-, Közigazgatás- és Politikatudományi Kar, Kommunikációs készségfejlesztés, mesterképző), Barabás Blanka (Fenyéd), Szélyes-Pál Dániel (Sapientia – EMTE, Fotóművészet, Filmművészet, média), Miklós Eszter (Szegedi Tudományegyetem, Szentgyörgyi Albert Orvostudományi Kar).
Fotó: Péter Beáta

Három alkotó kapta a Méhes György Alapítvány idei elismeréseit, az összesen 9000 euró értékű díjakat Kolozsváron adták át.
Négy napon keresztül várja a kortárs irodalom szerelmeseit a Bánffy-palota udvarán megnyitott, 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. A megnyitó keretében átadták a Kolozsvár Büszkesége díjakat.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
szóljon hozzá!