Hirdetés

Ukrajna szerint „fizikai és pszichológiai nyomást” alkalmaztak Magyarországon a titokzatos pénzszállítmány kísérői ellen

Ukrajna

Vádaskodás. Ukrajna és Magyarország is bírálatokat fogalmazott meg a pénzszállítmány lekapcsolásának ügyében

Fotó: Facebook/Magyarország Kormány

A Magyarország által őrizetbe vett állami tulajdonú Oscsadbank hét alkalmazottját „fizikai és pszichológiai nyomásnak” vetették alá az őrizetben – állította Ukrajna külügyminisztériuma hétfőn, és azzal vádolta a magyar hatóságokat, hogy megsértették a nemzetközi jogot.

Krónika

2026. március 10., 09:592026. március 10., 09:59

Mint arról beszámoltunk, az alkalmazottakat csütörtökön állították meg, amikor Ausztriából Ukrajnába utaztak Magyarországon keresztül két páncélozott járművel, amelyekben 40 millió dollár, 35 millió euró és 9 kilogramm arany volt.

A magyar hatóságok szerint a csoportot pénzmosás gyanújával vették őrizetbe.

Hirdetés

Kijev „túszejtésnek” és „állami terrorizmusnak” minősítette a fogva tartást, ami tovább fokozta a két szomszédos ország közötti feszültséget.

A hét személyt – akik között az ukrán hírszerzés egy volt tábornoka is ott volt – másnak szabadon engedték.

A minisztérium szerint az alkalmazottakat hivatalosan tanúként tartották nyilván, de bekötött szemmel és megbilincselve szállították őket.

Letartóztatásukhoz páncélozott járművet használtak, és a műveletet végrehajtó terrorizmusellenes központ ügynökei géppuskákkal voltak felfegyverkezve.

korábban írtuk

Zelenszkij szerint több mint 400 négyzetkilométernyi területet szabadítottak fel, Kijev visszakéri a lefoglalt vagyont
Zelenszkij szerint több mint 400 négyzetkilométernyi területet szabadítottak fel, Kijev visszakéri a lefoglalt vagyont

Az ukrán erők felszabadítottak 435 négyzetkilométernyi orosz megszállás alatt álló területet az ország déli részén, megakadályozva ezzel Moszkva déli offenzíváját – jelentette be Volodimir Zelenszkij elnök vasárnap.

A magyar hatóságok elkobozták a fogva tartottak személyes tárgyait, beleértve a mobiltelefonjaikat is, megakadályozva őket abban, hogy tájékoztassák rokonaikat tartózkodási helyükről – közölte a minisztérium.

A tárgyak többségét nem adták vissza szabadon bocsátásuk után.

Az egyik cukorbeteg fogvatartott egészségi állapota romlott a fogva tartás alatt, és állítólag csak eszméletvesztése után kapott orvosi segítséget.

A minisztérium szerint az illetőnek olyan gyógyszert injekcióztak be, amely hirtelen megemelte a vércukorszintjét és magas vérnyomást okozott, majd kórházba szállították.

Kijev azt is közölte, hogy „minden általánosan elfogadott normát megsértve” a fogva tartottakat megfosztották attól a joguktól, hogy anyanyelvükön, ukránul tanúskodjanak, és helyette oroszul hallgatták ki őket.

Az ukrán külügyminisztérium szerint a munkavállalóktól megtagadták a jogi képviselethez való jogot, és nem engedték, hogy konzullal találkozzanak, annak ellenére, hogy mind a fogva tartottak, mind a nagykövetség többször is kérte ezt.

Kijev szerint ez a bánásmód megsérti Magyarország nemzetközi jogi kötelezettségeit, többek között a konzuli kapcsolatokról szóló bécsi egyezményt.

A fogva tartottak szabadon bocsátása előtt Andrij Szibiha külügyminiszter felszólította az európai partnereket, hogy reagáljanak arra, amit ő „a magyar kormány törvénytelenségének” nevezett.

Emellett azzal vádolta Orbán Viktort, hogy Ukrajnát belerángatta Magyarország választási kampányába.

A vita akkor robbant ki, amikor Kijev és Budapest közötti kapcsolatok romlottak az orosz olajszállítások Barátság-vezetéken keresztül történő megszakadása miatt.

A vezeték, amely orosz nyersolajat szállít Magyarországra és Szlovákiába, január vége óta nem működik, miután egy orosz támadás megrongálta az energiainfrastruktúrát Ukrajna nyugati részén, legalábbis ezt állítja Kijev.

Budapest és Pozsony azzal vádolja Ukrajnát, hogy szándékosan állította le a tranzitot.

Volodimir Zelenszkij elnök szerint a vezeték technikailag körülbelül hat héten belül helyreállítható, de nem támogatja az orosz olajszállítások újraindítását.

Eközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten jelezte, Kijevben ismét találkozót kezdeményeztek a magyar diplomáciai képviselet vezetőjével.

A minisztérium közlése szerint a tárcavezető az angyalföldi lakossági fórumát megelőző sajtótájékoztatón kiemelte:

Idézet
A mai napon újra berendelték kijevi nagykövetünket az ukrán külügyminisztériumba. Érezhetően komoly pánik tört ki az ukránoknál, miután csúnyán lebuktak több százmillió euró és több százmillió dollár magyarországi mozgatásával.”

„Ez nemzetbiztonsági kérdéssé lett itt nálunk Magyarországon, hogy vajon mit keres, mit keresett ez az ukránokhoz köthető több százmillió euró és több százmillió dollár készpénzben Magyarországon, mire használták, mire használják ezt a pénzösszeget. Van a több százmillió euró, illetve dollár magyarországi mozgatásának köze az ukránok egyre egyértelműbb beavatkozásához a magyarországi parlamenti választásba? Kérdés, hogy ebből a több százmillió eurónyi és dollárnyi készpénzből mennyit költöttek el itt Magyarországon, és ezt kinek az érdekében tették” – sorolta.

Idézet
És nemzetbiztonsági kérdés ez azért is Magyarországon, mert jó lenne tudni, hogy vajon miért az ukrán titkosszolgálathoz és a hadsereghez kötődő emberek kísérték ezt a készpénzszállítmányt.

És vajon mi az oka annak a rendkívül érdekes egybeesésnek, hogy egy tiszás ügyvédi iroda védi most a pénzszállítókat, és követeli vissza a pénzt, próbál legalábbis szerepet játszani a pénz visszaszerzésében” – tette hozzá.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az ukrán külügyminisztériumban a nap folyamán
„kizárólag a pénz visszakövetelésére szorítkoztak, válaszokat nem tudtak adni, nem adtak a kérdéseinkre”.

Idézet
Mi követeljük, hogy az ukránok haladéktalanul adjanak választ a kérdéseinkre. Mit keres, mit keresett ez a több százmillió eurónyi és dollárnyi készpénz Magyarországon, azt miért Magyarországon mozgatták, és milyen célokra használták?”

– tette fel a kérdést.

„Ha nem adnak válaszokat az ukránok, akkor persze a hatóságaink meg fogják találni ezeket a válaszokat. A mai napon egy jogszabálymódosítással lehetővé tettük, lehetővé tesszük azt, hogy a hatóságaink megtalálják a válaszokat a kérdéseinkre. Ez Magyarországon egy nemzetbiztonsági jelentőségű kérdés. Az ukránok válaszokkal tartoznak, és ha azokat a válaszokat nem adják meg, akkor a magyar hatóságok fogják megkeresni” – összegzett.

Eközben Harald Vilimsky, a Patrióták Európáért EP-képviselője Strasbourgban, az EP plenáris ülésének szünetében hétfőn közölte:

az Európai Parlament leszavazta a Patrióták javaslatát, hogy vitát tartson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett életveszélyes megfenyegetéséről.

korábban írtuk

Már egy magyar sportolónőt is megfenyegettek az ukránok, Magyarország kiutasítja a hatalmas összeget szállító személyeket
Már egy magyar sportolónőt is megfenyegettek az ukránok, Magyarország kiutasítja a hatalmas összeget szállító személyeket

Az ukránok kimutatták a foguk fehérjét, úgy tűnik, hogy beléptünk a nyílt fenyegetések és zsarolások időszakába, mivel az ukrán elnök előző napi fenyegetőzése után most egy magyar sportolónőt fenyegették meg – közölte Szijjártó Péter.

Az osztrák európai parlamenti képviselő magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, Volodimir Zelenszkij „szörnyűséges és hihetetlen módon, életveszélyesen fenyegette meg” a magyar miniszterelnököt, ami – mint kiemelte – az Európai Unió egyik államfőjének biztonsága elleni fenyegetést jelent.

Amit Zelenszkij mondott, az egy fenyegetés, egy egyértelmű fenyegetés

– jelentette ki.

Vilimsky napirend előtti felszólalásában hangsúlyozta:

az Európai Parlamentnek meg kellene védenie Orbán Viktort, és meg kellene mutatnia, hogy a jogállamiságot képviseli az erőszakkal szemben.

„Álljunk ki az EU egyik államfője, Orbán Viktor, valamint a magyar nép mellett” – fogalmazott Vilimsky felszólalásában.

Kijelentette, az Európai Bizottság nagyon barátságos az ukrán elnökkel, „ez nem mehet így tovább”.

Közölte: a Patrióták ezért azt javasolják, hogy az EU állítsa le az uniós tagságáról szóló, Ukrajnával folytatott tárgyalásokat, valamint a Kijevnek címzett pénzátutalásokat. Ami pedig az első és legfontosabb, hogy

tartsanak szabad választásokat Ukrajnában, mert az ukrán nép többsége nem támogatja Zelenszkij maradását

– hangoztatta.

Emellett – mint fogalmazott – „barátságunkról biztosítjuk a magyar barátainkat, ugyanis Orbán Viktor fontos szövetséges az Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök politikája, valamint Volodimir Zelenszkij által tett furcsa dolgok elleni küzdelemben”.

„Azt akarom, hogy Magyarország szabad ország legyen. Orbán Viktor egy olyan szövetséges, aki
garantálja, hogy Magyarország erős és szabad legyen” – fogalmazott.

Vilimsky nyilatkozatában botrányosnak nevezte, hogy Ukrajna leállította a Barátság kőolajvezetéket, ami – mint hangsúlyozta – jó és olcsó energiát biztosítana.

Idézet
Ukrajna nagyon tisztességtelen játékot folytat. A vezetéket a lehető leghamarabb újra kell nyitni”

– fogalmazott.

Kijelentette: teljes mértékben támogatja Magyarországot, mely „becsületesen játszik”. Magyarország egy szuverén államot testesít meg, amelyet nem az Európai Bizottság irányít – hívta fel a figyelmet.

Vilimsky végezetül sajnálatát fejezte ki, hogy mások nem állnak ki Orbán Viktor mellett, ehelyett Zelenszkijt támogatják.

„Remélem, hogy a magyar szavazók április 12-én választ adnak erre az őrültségre” – zárta gondolatait a Patrióták osztrák EP-képviselője.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
2026. június 21., vasárnap

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon

Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére
2026. június 20., szombat

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája

Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája
2026. június 20., szombat

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost
Hirdetés
Hirdetés