Hirdetés

Puskás: adventi fényesség

•  Fotó: Rompres

Fotó: Rompres

Budapest: tízezrek kísérték utolsó útjára a legismertebb magyart. Örök nyugalomra helyezték Puskás Ferencet, az Aranycsapat 79 éves korában elhunyt legendás labdarúgóját szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. A búcsúztatás reggel a Kossuth téren kezdődött, ahol katonai tiszteletadás mellett előbb felhúzták, majd félárbocra eresztették a nemzeti lobogót. A Puskás Stadionban a Nemzet búcsúja nevet viselő műsorban elbúcsúzott "Öcsi bácsitól" Szepesi György, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) tiszteletbeli elnöke is, akit Ramon Calderón, a Real Madrid elnöke, majd Angel Maria Villar, a spanyol szövetség elnöke követett.

2006. december 11., 00:002006. december 11., 00:00

A világ egyik legjobb futballistájáról elnevezett arénában Buzánszky Jenő volt csapattárs búcsúja zárta a megemlékezést. Ezt követte a gyászmenet a Hősök terére, ahol a dandártábornokká előléptetett Puskástól katonai tiszteletadással vettek búcsút, majd a menet továbbindult a Szent István-bazilikához. A bazilikában előbb Sólyom László köztársasági elnök mondott beszédet, majd Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök celebrált római katolikus gyászmisét. Helyszíni beszámolónk következik:

„Már Puskásunk sincs…” - Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke ezekbe a szavakba öntötte azt az érzést, amely tízezreket ültetett a budapesti Puskás Ferenc-stadion lelátójára, vitt a Hősök terére, töltötte meg velük a Szent István-bazilika környékét. Szombaton egy nemzet búcsúzott legismertebb fiától, az Aranycsapat 79 éves korában elhunyt kapitányától, Puskás Öcsitől.

Sok és kevés
Az első érzés kicsit a csalódásé volt. Míg a megdicsőült nevét viselő hajdani Népstadion VIP-részén gyorsan teltek a székek, addig a „népnek” fenntartott túloldalon igen foghíjasak voltak a sorok. A több mint ezer válogatottságot összesítő díszpáholyban többen is magyarázat után keresgéltek, a paletta a „mi a legnagyobb értékeinket sem tudjuk megbecsülni, bezzeg ha Pelé..” típusúaktól egészen odáig, hogy a gyászszertartás költségvetésének sajtóbeli megvitatása riasztotta el az embereket.
Tény, hogy a különböző alkalmi kiegészítőket forgalmazó utcai árusok – a biznisz az biznisz, egy nagy gyászzászló 1500, egy kicsi 1200 forint, három után akciós konstrukció – nem ezzel az alkalommal vitték el a bankot, ám amikor a leszálló szürkületben megkezdődött a búcsúszertartás, gyönyörűen festett a körbegyertyázott aréna. A pálya közepén elhelyezett koporsót hol katonai díszőrség, hol táncosok, hol pedig ifjú futballisták vigyázták, de Öcsi bácsi egyetlen pillanatra sem maradt magára. A Koltay Gábor által koreografált búcsú pedig méltó volt Puskás emberi-sportolói nagyságához, nimbuszához.

Rekviem egy futballistáért
Schmitt Pál búcsúzó üzenete – amelyet a kegyeleti bizottság, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke kórházi kezelése miatt Novotny Zoltán rádiós személyiség közvetített – ihletett folytatása volt a Szózat Latinovits-tolmácsolásának, valamint Verdi Requiemjének Pitti Katalin előadásában. „Az advent ünnepe, az öröm, amellyel a Fény eljövetelét várjuk, ellentétben áll azzal a gyásszal, amit Puskás Ferenc elvesztése miatt érzünk. Hiszen miközben a Jóistent várjuk, legszívesebben pereskednénk vele, a legismertebb és legnépszerűbb magyar ember elszólításáért érzett mély gyászunkban, fájdalmunkban” – hangzott el. Igazából azonban hálával tartozunk az Úrnak, folytatódott a gondolat, amiért úgy ítélte, hogy ha egy évszázadban egyszer egy zsenit küld a világra a milliónyi futballista közé, akkor azt nekünk, magyaroknak adja.
A hála volt a vezérmotívuma valamennyi további felszólalásnak is. Az egykori barát és krónikás Szepesi György, a második otthont jelentő Real Madrid elnökéig, Ramon Calderonig vagy Szöllősi Zoltán „Puskás Ferenc ravatalánál” című versének Csurka László általi tolmácsolásáig mindenki a világ köszönetét sugározta az iránt az ember iránt, aki zsenialitása csúcsán is megmaradt szerénynek, segítőkésznek – és korántsem mellékesen: kispesti vagánynak és magyarnak

Tágra nyílt lelkek
Legnagyobb sikerei színhelyétől még egy utolsó „Puskás Öcsi, Puskás Öcsi” skandálással és vastapssal búcsúztatták a szurkolók minden idők „leg”-jét, a Hősök tere fele tartó, huszárok által felvezetett gyászmenetre pedig ezrek vártak a Dózsa György út mentén. A csatlakozók fáklyáiakkal-gyertyáikkal adventi fényfolyammá varázsolták az útvonalat. A kilométerekre elnyúló embertengert tágra nyitott ablakokban és teraszokon lélekben csatlakozó emberek szegélyezték, fel-felcsukló sírás, innen-onnan felhangzó „Isten veled, Öcsi!” búcsúzás cáfolta a magyar főváros érzéketlenségéről alkotott ítéletet.
A Hősök terén rendezett katonai tiszteletadáson a kolozsvári származású operaénekes, Kiss B. Attila Bánk bánja pengetett meghatott húrokat a lelkekben, majd Szabó Tamás tábori püspök áldását követően a magyar honvédség díszsortűzzel búcsúzott néhai dandártábornokától.

Taps és hátraarc
A bazilikát környező utcákon és tereken már tűt sem lehetett leejteni, ám a hatalmas kivetítők révén mindenki részese lehetett a szentélyben zajló eseményeknek. A római-katolikus szentmisét Kiss Rigó László szeged-csanádi püspök celebrálta, de az evangélium igéinek hirdetésében volt tanítványok, sportolók és újságírók is részt vállaltak. Sólyom László magyar köztársasági elnök után búcsúbeszédet mondott Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi elnöke, Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke és Kisteleki István MLSZ-elnök, tapsra azonban Tőkés László ragadtatta a kinti asszisztenciát. A királyhágómelléki református püspök Puskás személyiségének nemzetegyesítő dimenzióját hangsúlyozta, s Öcsi bácsi példáját a határokon átívelő magyar összefogás példájaként ajánlotta mindenki figyelmébe. A püspököt követő, a magyar kormány nevében elköszönő Lamperth Mónika miniszter beszédét viszont sokan hátat fordítva hallgatták végig a téren, és bőven akadtak olyanok is, akik számára ennél a pontnál ért véget a nemzet búcsúja.

Még egy fröccs
Szombat este talán a szokásosnál is nagyobb forgalmat bonyolítottak le a budapesti kocsmák. Az asztalok körüli derékhadat jól azonosíthatóan a temetésről érkezők jelentették. Mintha a mennyei pályára költözött Puskás Öcsi ösztökélésének tettek volna eleget: „Na mi lesz már, csibészek! Én nem érek rá, vár a fröccsöm Bányai Nándinál…”

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés