
A romániai hatóságok szerint orosz drón csapódott be péntekre virradóra a galaci panelházba
Fotó: Galac megyei tűzoltóság
Ki kell deríteni, kié volt a drón, amely lakóházba csapódott a romániai Galacon – jelentette ki Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke pénteken a Max messengeren közzétett üzenetében.
2026. május 29., 15:572026. május 29., 15:57
2026. május 29., 16:062026. május 29., 16:06
„Természetesen ki kell deríteni, kié volt. De mindenesetre az EU összes országának be kellene fognia a száját ebben a kérdésben. Az európai államok közvetlen résztvevői az Oroszországgal folytatott háborúnak, és ezt már senki sem vitatja. Igen, a banderisták kezével háborúznak, de mit érdekel ez minket?” – fogalmazott a volt elnök és kormányfő a galaci drónbecsapódás kapcsán.
Medvegyev kifogásolta, hogy európai drónok és egyéb fegyverek minden nap részt vesznek az Oroszország elleni támadásokban, amelyekhez hírszerzési adatokat is szolgáltatnak. Ennek következtében lakóházak sérülnek meg, amelyekben békés orosz polgárok vesznek oda.
A politikus sértő és lekezelő jelzőkben gazdag posztjában a történtekért, akárcsak az Ukrajnától elcsatolt területen lévő sztarobelszki kollégium ellen végrehajtott, 21 tizenéves halálos áldozatot követelő dróntámadásért mások mellett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit kormányfő felelősségét is felvetette.
– írta Medvegyev, hozzáfűzve, hogy az uniós országok vezetői pontosan tudják, hogyan lehet véget vetni a háborúnak.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő válaszlépéseket helyezett kilátásba Moszkva részéről azt követően, hogy Nicușor Dan román elnök a galaci drónincidens nyomán bejelentette: nemkívánatos személynek nyilvánította a konstancai orosz főkonzult, magát a képviseletet pedig bezáratja.

Az éjjel súlyos incidens történt, amelyben két állampolgár megsérült. A felelősség teljes mértékben Oroszországot terheli – jelentette ki Nicușor Dan pénteken a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
Mint ismeretes, péntek hajnalban Galacon drónbecsapódás történt, robbanótöltettel felszerelt orosz légi jármű zuhant egy tízemeletes panelház tetejére. A becsapódást robbanás és tűz követte, a társasházból menekülők közül ketten – anya és 14 éves fia – könnyebben megsérültek. A NATO és az Európai Bizottság is elítélte a történteket, és szolidaritásáról biztosította Romániát.
A védelmi minisztérium képviselői pedig arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással, hanem a határ közvetlen közelében zajló háborús konfliktus hatásaival nézünk szembe. Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón beszélt ugyanakkor arról is, hogy miért nem lőtték le az orosz drónt.

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.
Nicușor Dan pénteken 11 órára összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT), amelynek nagyjából két és fél órás ülése után úgy nyilatkozott, hogy a galaci drónbecsapódás ügyében a teljes felelősség Oroszországot terheli. Az államfő közölte egyúttal, hogy az Oroszországi Föderáció konstancai főkonzulját nemkívánatos személynek nyilvánították, a konzulátust pedig bezárják.

A védelmi minisztérium képviselői pénteken a galaci drónbecsapódás kapcsán arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással nézünk szembe.

Bekérették a román külügyiminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét pénteken, miután hajnalban drón csapódott egy galaci panelházba – közölte közösségi oldalán Oana Țoiu, a román diplomácia vezetője.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
Sokan kaptak érdemi indok és jogosultság nélkül magyar állampolgárságot az utóbbi években, ezeket az ügyeket is feltárjuk belső vizsgálat keretében – jelentette be Velkey György László külügyi államtitkár a Facebookon pénteken.
Oroszország néhány éven belül megtámadhatja a NATO-t, az orosz haderő jelenleg is csapatokat telepít a katonai szövetség tagjaival közös határai mentén – közölte két forrás is.
Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.
Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.
Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.
XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.
szóljon hozzá!