
A román védelmi minisztérium a galaci drónbecsapódás után: a helyzet ellenőrzés alatt van
Fotó: Ecaterina Ignat/Agerpres
A védelmi minisztérium képviselői pénteken a galaci drónbecsapódás kapcsán arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással, hanem a határ közvetlen közelében zajló háborús konfliktus hatásaival nézünk szembe. Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón beszélt ugyanakkor arról is, hogy miért nem lőtték le az orosz drónt.
2026. május 29., 11:592026. május 29., 11:59
2026. május 29., 13:192026. május 29., 13:19
„Nem Románia elleni támadással nézünk szembe, hanem a határunk közvetlen közelében zajló konfliktus hatásaival. Sajnos, közvetlen következményekkel a térség lakosságára nézve. A román hadsereg erői a többi állami intézménnyel együtt folyamatosan figyelik a légteret, és készen állnak a reagálásra, amikor a helyzet megkívánja” – jelentette ki a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője.

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.
A katonai vezető szerint az orosz haderők által az ukrán folyami kikötők ellen indított támadás idején a román hatóságok alkalmazták az ilyen helyzetekre kidolgozott eljárást:
„A galaci incidenst okozó drónt éjjel 1.46-kor észlelték Renitől 19 km-re keletre. 1.52-kor lépett be a román légtérbe és 1.56-kor tűnt el a radarokról, miután körülbelül 10 kilométert tett meg az ország légtérében. A légi célpont megsemmisítésére vonatkozó döntésnek megerősített információkon és a térségben uralkodó műveleti helyzet folyamatos értékelésén kell alapulnia” – közölte a dandártábornok.

A NATO folytatja védelmének megerősítését minden fenyegetéssel szemben, beleértve a drónokat is – jelentette ki Allison Hart NATO-szóvivő arra reagálva, hogy robbanótöltettel felszerelt drón zuhant péntek hajnalban egy galaci panelházra.
Maxim hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy drón lelövéséről szóló döntés meghozatalára „rendkívül rövid” idő áll rendelkezésre, mivel ezek a kicsi légi célpontok alacsonyan és viszonylag kis sebességgel haladnak, a pilótának nagyon rövid reakcióidőn belül el kell végeznie a kockázatfelmérést.
Sok esetben egy légi tárgy megsemmisítéséből származó maradványok a drón becsapódásához hasonló vagy akár súlyosabb hatásokat is okozhatnak” – idézte szavait az Agerpres hírügynökség.
Fotó: Románia belügyminisztériumának Facebook-oldala
A légi célpont észlelésekor egyébként nem volt információjuk arról, hogy robbanótöltetet szállító drónról vagy csali drónról van-e szó.
– hangsúlyozta a katonai parancsnokság helyettes vezetője.
Ezzel egy időben többek között minősített emberölési kísérlet gyanújával indított büntetőeljárást a galaci területi ügyészség a péntek hajnalban történt drónbecsapódás ügyében. A legfőbb ügyészség közleménye szerint a légi közlekedési törvénykönyv megsértése és rongálás gyanújával is vizsgálódik a vádhatóság.
Az ügyészség emlékeztetett arra, hogy a drón egy tömbházra zuhant, majd hajnali 1 óra 50 perc körül felrobbant. A detonáció következtében az egyik tizedik emeleti lakás megsemmisült, és két személy sérüléseket szenvedett.
Nicușor Dan államelnök pénteken bejelentette, hogy a galaci drónbecsapódást követően a Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott beszélgetésen határozottan elítélte Románia szuverenitásának elfogadhatatlan megsértését. „Beszéltem Mark Rutte NATO-főtitkárral, miután Románia területén a legsúlyosabb biztonsági incidens történt Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának kezdete óta. Határozottan elítéltem Románia szuverenitásának ezt az elfogadhatatlan megsértését” – írta az államelnök az X-re. Hangsúlyozta továbbá, hogy a teljes felelősség Oroszországot terheli, amely egyaránt semmibe veszi a nemzetközi jogot és egy NATO-állam polgárainak biztonságát.
Rámutatott: Rutteval megállapodtak a szövetségen belüli szoros együttműködés folytatásában Románia és a keleti szárny védelmének megerősítése érdekében, különösen a légvédelmi és drónelhárító képességek fejlesztését illetően. „Románia erős szövetséges, és nem fogja elfogadni, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziója veszélyeztesse a román állampolgárok biztonságát” – szögezte le Nicușor Dan. Hozzátette: arra kérte a külügyminisztériumot, hogy haladéktalanul készítse elő a megfelelő, a „nagyon súlyos” helyzettel arányos intézkedéseket az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokat érintően.
„A NATO kész megvédeni a szövetséges országok területének 'minden egyes centiméterét” – jelentette ki pénteken Mark Rutte NATO-főtitkár a Reuters szerint az X-en. Jelezte egyúttal, hogy telefonon beszélt a román államfővel, akit a katonai szövetség „teljes szolidaritásáról” biztosított.
„Oroszország felelőtlen magatartása mindannyiunkra veszélyt jelent. A múlt éjszakai események ismét megmutatták, hogy az illegális agressziós háború következményei nem állnak meg a határoknál” – írta a NATO főtitkára.
Hangsúlyozta azt is, hogy a NATO erősíti elrettentő és védelmi képességeit a szövetség területén, és továbbra is támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

Bekérették a román külügyiminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét pénteken, miután hajnalban drón csapódott egy galaci panelházba – közölte közösségi oldalán Oana Țoiu, a román diplomácia vezetője.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!