Hirdetés

Nem Románia elleni támadásról van szó a védelmi minisztérium szerint; azt is elmondták, miért nem lőtték le az orosz drónt

védelmi minisztérium

A román védelmi minisztérium a galaci drónbecsapódás után: a helyzet ellenőrzés alatt van

Fotó: Ecaterina Ignat/Agerpres

A védelmi minisztérium képviselői pénteken a galaci drónbecsapódás kapcsán arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással, hanem a határ közvetlen közelében zajló háborús konfliktus hatásaival nézünk szembe. Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón beszélt ugyanakkor arról is, hogy miért nem lőtték le az orosz drónt.

Krónika

2026. május 29., 11:592026. május 29., 11:59

2026. május 29., 13:192026. május 29., 13:19

„Nem Románia elleni támadással nézünk szembe, hanem a határunk közvetlen közelében zajló konfliktus hatásaival. Sajnos, közvetlen következményekkel a térség lakosságára nézve. A román hadsereg erői a többi állami intézménnyel együtt folyamatosan figyelik a légteret, és készen állnak a reagálásra, amikor a helyzet megkívánja” – jelentette ki a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője.

korábban írtuk

Romániai panelházba csapódott egy orosz drón, egy lakásban tűz keletkezett
Romániai panelházba csapódott egy orosz drón, egy lakásban tűz keletkezett

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.

Hirdetés

A katonai vezető szerint az orosz haderők által az ukrán folyami kikötők ellen indított támadás idején a román hatóságok alkalmazták az ilyen helyzetekre kidolgozott eljárást:

  • F-16-os vadászgépet, illetve a román légierő egyik IAR 330 SOCAT helikopterét küldték ki a légtér megfigyelésére,
  • a pilótáknak pedig engedélyt adtak a célpontok megsemmisítésére.

„A galaci incidenst okozó drónt éjjel 1.46-kor észlelték Renitől 19 km-re keletre. 1.52-kor lépett be a román légtérbe és 1.56-kor tűnt el a radarokról, miután körülbelül 10 kilométert tett meg az ország légtérében. A légi célpont megsemmisítésére vonatkozó döntésnek megerősített információkon és a térségben uralkodó műveleti helyzet folyamatos értékelésén kell alapulnia” – közölte a dandártábornok.

korábban írtuk

NATO-szóvivő a galaci drónbecsapódás után: a szövetség elítéli Oroszország felelőtlenségét
NATO-szóvivő a galaci drónbecsapódás után: a szövetség elítéli Oroszország felelőtlenségét

A NATO folytatja védelmének megerősítését minden fenyegetéssel szemben, beleértve a drónokat is – jelentette ki Allison Hart NATO-szóvivő arra reagálva, hogy robbanótöltettel felszerelt drón zuhant péntek hajnalban egy galaci panelházra.

Maxim hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy drón lelövéséről szóló döntés meghozatalára „rendkívül rövid” idő áll rendelkezésre, mivel ezek a kicsi légi célpontok alacsonyan és viszonylag kis sebességgel haladnak, a pilótának nagyon rövid reakcióidőn belül el kell végeznie a kockázatfelmérést.

Idézet
Egy drón esetleges megsemmisítése városi terület felett jelentős kockázatot jelent a lakosság és az infrastruktúra biztonságára nézve.

Sok esetben egy légi tárgy megsemmisítéséből származó maradványok a drón becsapódásához hasonló vagy akár súlyosabb hatásokat is okozhatnak” – idézte szavait az Agerpres hírügynökség.

védelmi minisztérium Galéria

Fotó: Románia belügyminisztériumának Facebook-oldala

A légi célpont észlelésekor egyébként nem volt információjuk arról, hogy robbanótöltetet szállító drónról vagy csali drónról van-e szó.

Az elemzett adatokból pedig arra a következtetésre jutottak, hogy nem lehetett volna biztonságos körülmények között lelőni a drónt

– hangsúlyozta a katonai parancsnokság helyettes vezetője.

Ezzel egy időben többek között minősített emberölési kísérlet gyanújával indított büntetőeljárást a galaci területi ügyészség a péntek hajnalban történt drónbecsapódás ügyében. A legfőbb ügyészség közleménye szerint a légi közlekedési törvénykönyv megsértése és rongálás gyanújával is vizsgálódik a vádhatóság.

Az ügyészség emlékeztetett arra, hogy a drón egy tömbházra zuhant, majd hajnali 1 óra 50 perc körül felrobbant. A detonáció következtében az egyik tizedik emeleti lakás megsemmisült, és két személy sérüléseket szenvedett.

Nicușor Dan államelnök pénteken bejelentette, hogy a galaci drónbecsapódást követően a Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott beszélgetésen határozottan elítélte Románia szuverenitásának elfogadhatatlan megsértését. „Beszéltem Mark Rutte NATO-főtitkárral, miután Románia területén a legsúlyosabb biztonsági incidens történt Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának kezdete óta. Határozottan elítéltem Románia szuverenitásának ezt az elfogadhatatlan megsértését” – írta az államelnök az X-re. Hangsúlyozta továbbá, hogy a teljes felelősség Oroszországot terheli, amely egyaránt semmibe veszi a nemzetközi jogot és egy NATO-állam polgárainak biztonságát.
Rámutatott: Rutteval megállapodtak a szövetségen belüli szoros együttműködés folytatásában Románia és a keleti szárny védelmének megerősítése érdekében, különösen a légvédelmi és drónelhárító képességek fejlesztését illetően. „Románia erős szövetséges, és nem fogja elfogadni, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziója veszélyeztesse a román állampolgárok biztonságát” – szögezte le Nicușor Dan. Hozzátette: arra kérte a külügyminisztériumot, hogy haladéktalanul készítse elő a megfelelő, a „nagyon súlyos” helyzettel arányos intézkedéseket az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokat érintően.
„A NATO kész megvédeni a szövetséges országok területének 'minden egyes centiméterét” – jelentette ki pénteken Mark Rutte NATO-főtitkár a Reuters szerint az X-en. Jelezte egyúttal, hogy telefonon beszélt a román államfővel, akit a katonai szövetség „teljes szolidaritásáról” biztosított.
„Oroszország felelőtlen magatartása mindannyiunkra veszélyt jelent. A múlt éjszakai események ismét megmutatták, hogy az illegális agressziós háború következményei nem állnak meg a határoknál” – írta a NATO főtitkára.
Hangsúlyozta azt is, hogy a NATO erősíti elrettentő és védelmi képességeit a szövetség területén, és továbbra is támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

Mint ismeretes, péntek hajnalban Galacon drónbecsapódás történt, robbanótöltettel felszerelt orosz légi jármű zuhant egy tízemeletes panelház tetejére. A becsapódást robbanás és tűz követte, a tömbházból menekülők közül ketten – anya és 14 éves fia – könnyebben megsérültek. A NATO és az Európai Bizottság is elítélte a történteket, és szolidaritásáról biztosította Romániát. Közben bekérették a román külügyminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét.

korábban írtuk

Galaci drónbecsapódás: a román külügy bekérette az orosz nagykövetet
Galaci drónbecsapódás: a román külügy bekérette az orosz nagykövetet

Bekérették a román külügyiminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét pénteken, miután hajnalban drón csapódott egy galaci panelházba – közölte közösségi oldalán Oana Țoiu, a román diplomácia vezetője.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Nicușor Dan a bányászjárásról: „vállalni kell a történelmet”

Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.

Nicușor Dan a bányászjárásról: „vállalni kell a történelmet”
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt
2026. június 12., péntek

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával

Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban

Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban
2026. június 12., péntek

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere

Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere
2026. június 12., péntek

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója

Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra
2026. június 12., péntek

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás
2026. június 12., péntek

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes

Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes
Hirdetés
Hirdetés