
Nagyjából két és fél órát tartott a Nicușor Dan által péntek 11 órára összehívott CSAT-ülés
Fotó: presidency.ro
Az éjjel súlyos incidens történt, amelyben két állampolgár megsérült. A felelősség teljes mértékben Oroszországot terheli – jelentette ki Nicușor Dan pénteken a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése után tartott sajtótájékoztatóján, amelyet az éjszakai galaci drónbecsapódás miatt hívott össze, amelyben megsérült két személy. Az államfő közölte egyúttal, hogy az Oroszországi Föderáció konstancai főkonzulját nemkívánatos személynek nyilvánították, és a konzulátust pedig bezárják.
2026. május 29., 14:592026. május 29., 14:59
2026. május 29., 18:522026. május 29., 18:52
Nicușor Dan felidézte, a galaci panelházba becsapódott Gerany 2 típusú orosz drón egy 34 drónból álló raj részeként indult, de csak ez az egy hatolt be Románia légterébe. Elmondta, hogy a hadsereg ismeri a drón útvonalát, tudják, merre haladt át Ukrajna területén, és hol lépett be a román légtérbe.
Az államfő egyúttal köszönetet mondott az EU-s és NATO-s partnereknek a szolidaritásukért. „Ez bizonyítja, hogy létezik euroatlanti szolidaritás és egység” – jegyezte meg. De haza is üzent.
– fogalmazott.

Bekérették a román külügyiminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét pénteken, miután hajnalban drón csapódott egy galaci panelházba – közölte közösségi oldalán Oana Țoiu, a román diplomácia vezetője.
– szögezte le az államfő.
Ami Románia védelmi képességeit illeti, elmondása szerint „az ilyen típusú incidensek kezelésére a SAFE keretében van egy fontos komponens”, ami a jövőben segítség lehet. A szerződéseket a napokban írják alá, és a várakozások szerint egy-két éven belül megérkeznek a berendezések.
– sorolta Nicușor Dan.
„Amíg ezek a berendezések leszállítják, kétoldalú megállapodásaink vannak, valamint a NATO-n belül is, hogy a berendezések Romániában legyenek jelen. Ragaszkodtunk a sürgősséghez, és egyetértettek azzal, hogy ezek a berendezések a lehető leggyorsabban érkezzenek Romániába” – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy ezek megérkezéséig a partnerországok eszközei állnak vagy állnak majd Románia rendelkezésére.

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.
Nicușor Dan beszámolója szerint a CSAT ülésén a polgári védelem kérdését is megvitatták.
„A polgári védelmi szervek tegnap éjszaka nagyon gyorsan reagáltak, és a belügyminiszter úr ismertette velünk azokat az intézkedéseket, amelyeket már meghoztak az egész potenciálisan érintett területre vonatkozóan – a létszám növelését és az összes többi intézkedést, így ezen a téren felkészültek vagyunk” – fogalmazott Románia elnöke.

A védelmi minisztérium képviselői pénteken a galaci drónbecsapódás kapcsán arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással nézünk szembe.
Mint ismeretes, péntek hajnalban Galacon drónbecsapódás történt, robbanótöltettel felszerelt orosz légi jármű zuhant egy tízemeletes panelház tetejére. A becsapódást robbanás és tűz követte, a társasházból menekülők közül ketten – anya és 14 éves fia – könnyebben megsérültek. A NATO és az Európai Bizottság is elítélte a történteket, és szolidaritásáról biztosította Romániát. Közben bekérették a román külügyminisztériumba Oroszország bukaresti nagykövetét. A védelmi minisztérium képviselői pedig arról biztosítottak mindenkit, hogy „a helyzet ellenőrzés alatt van”, hangsúlyozva, hogy nem Románia elleni támadással, hanem a határ közvetlen közelében zajló háborús konfliktus hatásaival nézünk szembe. Gheorghe Maxim dandártábornok, a katonai parancsnokság helyettes vezetője a védelmi minisztérium székhelyén tartott sajtótájékoztatón beszélt ugyanakkor arról is, hogy miért nem lőtték le az orosz drónt.

Egyetlen állampolgár sem sérülhet meg azért, mert egy drón akadálytalanul behatol Románia légterébe. Az államnak kötelessége válaszolni arra az egyszerű kérdésre: miért nem tudta megállítani időben? – fogalmazta meg Kelemen Hunor.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!