Hirdetés

Iráni fegyverszünet kis hibával: az amerikai hadsereg „önvédelemből” katonai célpontokat támadott

Irán

Kettősség. Miközben zajlanak a tárgyalások egy esetleges békemegállasodásról, az amerikai haderő iráni katonai célpontokat támadott

Fotó: Facebook/U. S. Central Command

Az amerikai hadsereg hétfőn „önvédelmi csapásokat” hajtott végre az iráni rakétakilövő állások és a Hormuzi-szoros környékén tartózkodó hajók ellen – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).

Balogh Levente

2026. május 26., 08:372026. május 26., 08:37

Mindeközben a két ország között tűzszünet van érvényben, és folynak a tárgyalások az iráni háború befejezéséről.

„Az amerikai erők ma önvédelmi csapásokat hajtottak végre Irán déli részén, hogy megvédjék csapatainkat az iráni erők által jelentett fenyegetésektől” – nyilatkozta Timothy Hawkins, a CENTCOM szóvivője a CNN-nek, amikor a Hormuzi-szoros környékén jelentett robbanásokról kérdezték.

Hirdetés
Idézet
A célpontok között voltak rakétakilövő állások és aknákat elhelyezni próbáló iráni hajók. Az amerikai Központi Parancsnokság továbbra is védi erőinket, miközben a jelenlegi tűzszünet idején visszafogottságot tanúsít”

– tette hozzá.

Az amerikai és az iráni erők korábban is tűzharcot folytattak a fegyverszünet alatt.

Május elején az amerikai erők olyan iráni katonai létesítményeket vettek célba, amelyek felelősek voltak egy sor „ki nem provokált” rakétás, drónos és kishajós támadásért az öbölben áthaladó amerikai hadihajók ellen.

Donald Trump elnök korábban felhatalmazta az amerikai erőket, hogy reagáljanak az iráni provokációkra a kulcsfontosságú vízi útvonal környékén.

Eközben egy diplomáciai forrás a CNN-nel azt közölte, hogy

a regionális konfliktus befejezéséről szóló megállapodás részleteiről Katarban kezdődött intenzív tárgyalások folytatódnak.

Az iráni főtárgyaló, Mohammad Bagher Galibaf, Abbász Aragcsi külügyminiszter és Abdolnaszer Hemmati jegybankelnökből álló magas szintű delegáció hétfőn érkezett Dohába, hogy tárgyalásokat folytasson a Hormuzi-szoroshoz és Irán magasan dúsított uránjához kapcsolódó kérdésekről – mondta a forrás.

A tárgyalások témái között szerepelnek Irán befagyasztott pénzeszközei is, amelyekről a Washington és Teherán között jelenleg tárgyalt szándéknyilatkozat is szól, és amelyek minden végleges megállapodás részét képeznék – mondta korábban a diplomata.

A tárgyalások a katari közvetítők és az iráni delegáció között zajlanak, az Egyesült Államokkal együttműködésben – közölte a forrás.

Mindkét fél egy „szándéknyilatkozatról” beszél, amely meghatározza az összes megoldatlan kérdés rendezésének ütemtervét, bár a megállapodás még „folyamatban van”

– mondta Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

„Vagy jó megállapodást kötünk, vagy más módon kell megoldanunk a helyzetet” – mondta Rubio hétfőn indiai látogatása során.

De a szándéknyilatkozat tartalma továbbra is tisztázatlan.

Ennek a megközelítésnek az a központi feltevése, hogy a memorandum aláírása véget vetne a harcoknak, ami mindkét fél számára örömteli hír lenne, mivel Donald Trump amerikai elnöknek idén ősszel időközi választásokkal kell szembenéznie a meredeken emelkedő benzinárak és Irán válságba került gazdasága közepette.

A megállapodás keretében fokozatosan újra megnyitnák a Hormuzi-szorosot, és elindulna egy 60 napos folyamat a többi kérdés – köztük elsősorban Irán nukleáris programja – megoldására.

Rubio szerint „elég szilárd alapok vannak a tárgyalóasztalon” a szoros megnyitása és az Irán által kezdeményezett „nukleáris kérdésekről szóló, valóban jelentős, időben korlátozott tárgyalások” tekintetében.

Egy magas rangú kormányzati tisztviselő vasárnap a CNN-nek elmondta, hogy a keretmegállapodás „60 napot ad a feleknek a végleges megállapodás pontjainak kidolgozására”.

A tisztviselő szerint a lehetséges megállapodás biztosítaná, hogy Irán soha ne jusson atomfegyverhez, és arra kötelezné, hogy feladja a magasan dúsított uránt, amelyet az elnök gyakran „nukleáris pornak” nevez.

A készletek ártalmatlanításának módja a tárgyalások következő szakaszának része lenne.

„A megállapodás felépítésének fontos eleme, hogy ha Irán nem teljesít, akkor semmit sem kap. Nincs por? Nincs dollár. Ahogy a szoros megnyílik, a blokád arányosan enyhül” – mondta a tisztviselő. „Ez a „bízz, de ellenőrizz” elv szteroidokon.”

Az iráni tisztviselők és az állami média azonban másképp értelmezte a dolgot.

„A tárgyalt kérdések nagy részében megegyezésre jutottunk. De azt mondani, hogy ez azt jelenti, hogy hamarosan aláírják a megállapodást – ezt senki sem állíthatja” – mondta Eszmail Bagaji külügyminisztériumi szóvivő hétfőn.

Miután kijelentette, hogy a megállapodást „nagyrészt letárgyalták”, Trump vasárnap azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem fogja elsietni megállapodást.

„Ha megállapodást kötök Iránnal, az jó és megfelelő lesz, nem olyan, mint amit Obama kötött” – írta Trump vasárnap a Truth Socialon közzétett bejegyzésében, hozzátéve, hogy az a megállapodás „egyértelmű és nyitott utat biztosított Iránnak a nukleáris fegyverekhez”.

Izrael kiterjesztené a csapásokat Libanonban
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) arra készülnek, hogy a közeljövőben kiterjesszék műveleteiket Libanonban – közölte hétfőn egy izraeli forrás a CNN-nel, hozzátéve, hogy a lépéseket „az Egyesült Államokkal egyeztetik”.
Az IDF arra is törekszik, hogy újra támadást indítson Bejrút ellen, és ott a Hezbollah magas rangú vezetőit vegye célba – tette hozzá a forrás.
Az agresszívebb katonai megközelítés célja a Hezbollah drónfenyegetésének ellensúlyozása lesz – mondta a forrás. A fenyegetés magában foglalja a száloptikás drónokat is, amelyekkel Izrael eddig nehezen tudott megbirkózni.

Az Ábrahám Egyezményekhez való „kötelező” csatlakozást vár el Donald Trump a Közel-Kelet államaitól
Az Ábrahám Egyezményekhez való „kötelező” csatlakozást vár el Donald Trump amerikai elnök a Közel-Kelet államaitól.
Az elnök Truth Social közösségi oldalán hétfőn megjelent bejegyzésében azzal érvelt, hogy a csatlakozás azoknak az erőfeszítéseknek az elismerése lenne, amelyeket az Egyesült Államok tett a béke érdekében az iráni konfliktus rendezése során.
Donald Trump közölte, hogy az egyezményt már aláírt Egyesült Arab Emírségek és Bahrain emellett elvárja Szaúd-Arábia, Katar, Pakisztán, Törökország, Egyiptom és Jordánia csatlakozását, aminek az iráni békemegállapodáshoz kapcsolódóan kellene megtörténnie.
Utalt az említett államok vezetőivel szombaton folytatott telefonbeszélgetésére is, amelynek elsődleges témája az iráni konfliktus rendezése volt.
Az elnök bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy az egyeztetések „szépen haladnak” Iránnal. „Vagy egy nagyszerű egyezség lesz, vagy egyáltalán nem lesz egyezség” – írta, és hozzátette, hogy a harcmezőre való visszatérés esetén a tűzerő „nagyobb és erősebb lesz, mint valaha”.
Az Ábrahám Egyezmények a közel-keleti megbékélést és az izraeli-arab kapcsolatok normalizálását szolgáló nemzetközi megállapodás, amelyhez Izrael mellett elsőként, 2020 őszén az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein csatlakozott, majd Marokkó és Szudán. Donald Trump elnök 2025-ben Szaúd-Arábiában tett látogatásán sürgette az arab ország vezetőit az Izraellel való kiegyezésre. Kazahsztán 2025-ban bejelentette szándékát az Ábrahám Egyezmények aláírására, amit idén véglegesített.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 06., szombat

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán

Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét

Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét
2026. június 05., péntek

Ukrajna elismerte, hogy az övé volt a román kikötőben felrobbant drón

Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.

Ukrajna elismerte, hogy az övé volt a román kikötőben felrobbant drón
2026. június 05., péntek

Szolidaritási tüntetést tartottak a budapesti román nagykövetség előtt a nagyváradi premontrei apát mellett

Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.

Szolidaritási tüntetést tartottak a budapesti román nagykövetség előtt a nagyváradi premontrei apát mellett
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Zelenszkij tárgyalna Putyinnal a háború lezárásáról, az orosz elnök szerint az EU „katonai tömbbé” alakul

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.

Zelenszkij tárgyalna Putyinnal a háború lezárásáról, az orosz elnök szerint az EU „katonai tömbbé” alakul
2026. június 05., péntek

A szlovák külügy azonnal ugrott Magyar Péter Trianon évfordulóján elhangzott szavaira

Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.

A szlovák külügy azonnal ugrott Magyar Péter Trianon évfordulóján elhangzott szavaira
2026. június 04., csütörtök

Szankciók terhe mellett kell az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat átültetnie Magyarországnak és Romániának

Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.

Szankciók terhe mellett kell az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat átültetnie Magyarországnak és Romániának
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Tarr Zoltán: úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.

Tarr Zoltán: úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között
2026. június 04., csütörtök

Sulyok Tamás: történelmünk, anyanyelvünk, hagyományaink kötnek össze határainkon innen és túl

Ezer éven is túl nyúló történelmünk, anyanyelvünk, gazdag hagyományaink, közösen vallott értékeink fűznek össze bennünket, magyarokat határainkon innen és túl – írta Sulyok Tamás csütörtökön, a nemzeti összetartozás napján a Facebook-oldalán.

Sulyok Tamás: történelmünk, anyanyelvünk, hagyományaink kötnek össze határainkon innen és túl
2026. június 04., csütörtök

Zelenszkij drónszakértőket küld Romániába a galaci incidens után

Ukrajna drónszakértők Romániába küldésére készül, akik megosztják tapasztalataikat az Oroszországi Föderáció által jelentett fenyegetésekre való reagálás terén – jelentette be az ukrán elnök.

Zelenszkij drónszakértőket küld Romániába a galaci incidens után
Hirdetés
Hirdetés