Hirdetés

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán

Vita. Teherán szerint az amerikaiakkal folytatott tárgyalásokon semmilyen új vállalást nem tettek az iráni atomprogram kapcsán

Fotó: Pixabay

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik, ezzel ellentmondva azoknak az amerikai magas rangú tisztviselőknek, akik szerint Teherán beleegyezett abba, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) ellenőrei ismét beléphessenek az országba.

Balogh Levente

2026. június 23., 10:322026. június 23., 10:32

Az Iszlám Köztársaság Hírügynöksége (IRNA) által közzétett nyilatkozatában Eszmail Bagai, az iráni külügyminisztérium szóvivője a CNN szerint kijelentette, hogy

Irán együttműködése az IAEA-val „az Iránra vonatkozó biztosítéki megállapodásokban foglalt kötelezettségeknek megfelelően”, valamint „a parlament által elfogadott határozatokkal és a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács döntéseivel összhangban” fog folytatódni.

Hirdetés

Az iráni parlament által tavaly nyáron elfogadott törvény korlátozta az IAEA-val való együttműködést és felfüggesztette az ellenőrzéseket.

Az IRNA beszámolója szerint azonban az IAEA-val való együttműködés soha nem szakadt meg teljesen, és az új törvény „esetenkénti alapon” lehetővé teszi az IAEA-ellenőrök számára, hogy meglátogassák az „aktív nukleáris létesítményeket”, például a buseri atomerőművet.

Bagai nyilatkozata azt követően hangzott el, hogy

J. D. Vance amerikai alelnök hétfőn Svájcban – az amerikai–iráni tárgyalások helyszínén – tartott sajtótájékoztatón kijelentette: Irán beleegyezett az IAEA-ellenőrök befogadásába,

ami szerinte „valószínűleg az, ami minket, amerikaiakat, a leginkább örömmel tölt el”.

Az IRNA szerint Bagai ezekre az amerikai nyilatkozatokra reagált, és kijelentette, hogy Irán nem vállalt semmilyen új kötelezettséget.

Az IRNA – a svájci tárgyalásokkal tisztában lévő tisztviselőkre hivatkozva – arról is beszámolt, hogy Teherán a 18 órás megbeszélések során nem tárgyalt az atomkérdésről, és nem vállalt semmilyen új kötelezettséget.

Hozzátette, hogy a megrongálódott atomerőművekbe történő látogatások, valamint az Irán dúsított uránkészleteit érintő bármilyen megállapodás attól a konkrét mechanizmustól függ majd, amelyről az Egyesült Államok és Irán közötti szándéknyilatkozatban rögzített 60 napos tárgyalások után megkötendő végleges megállapodás keretében állapodnak meg.

Mindeközben

Donald Trump elnök hétfőn kijelentette, hogy Irán nukleáris fegyverhez jutásának megakadályozása fontosabb, mint az elhúzódó katonai akció lehetséges gazdasági következményeivel kapcsolatos aggodalmak, beleértve a globális gazdasági válság kockázatát is.

Arra a kérdésre, hogy hajlandó-e kockáztatni egy világméretű gazdasági válságot azzal, hogy támadást indít Irán ellen, ha az ország nem tartja be a megállapodást, Trump így válaszolt az újságíróknak: „Nos, nem úgy, ahogy én csinálom. Ez nem fog gazdasági válságot okozni.”

Ezt követően azzal érvelt, hogy a nukleáris fegyver jelentette fenyegetés nagyobb aggodalomra ad okot.

„Ha nem tartják be a megállapodást – nos, a nukleáris fegyver fontosabb, mint a válság” – jelentette ki

„A válság nagyon rossz dolog” – mondta, hozzátéve, hogy „a nukleáris fegyver sokkal gyorsabban okoz válságot”.

Trump megismételte, hogy a katonai beavatkozás továbbra is tervben van, ha Irán nem tartja be a megállapodást.

„Ha Irán nem tartja be a megállapodást, vagy nem viselkedik megfelelően, megteszem, amit tennem kell” – mondta.

Közben

Irán beleegyezett abba, hogy létrehozzon egy „telefonos forróvonalat” a Hormuzi-szoros kapcsán, hogy „megelőzze és megoldja az esetleges félreértéseket” az Egyesült Államokkal

vagy más országokkal, amikor hajók haladnak át a stratégiai fontosságú vízi úton.

Irán főtárgyalója, Mohammad Bager Galibaf hétfőn kijelentette, hogy Irán és az Egyesült Államok „megállapodásra jutottak koordinációs mechanizmusok létrehozásáról – egy telefonos forróvonalról és egy központról –, hogy amennyiben bármilyen félreértés vagy probléma merül fel, a hajók kapcsolatba léphessenek azzal a központtal.”

A svájci tárgyalásokról hazafelé tartó repülőn az iráni állami médiának adott interjúban Galibaf kijelentette, hogy ezentúl a szoros „iráni szabályozás szerint lesz irányítva”, és „soha többé nem tér vissza a háború előtti állapotba”.

Egyébként a MarineTraffic adatai szerint

az elmúlt 24 órában legalább két tucat kereskedelmi hajó haladt át a Hormuzi-szoroson, miközben az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalások folytatódnak.

A hajók között nyolc tartályhajó és két teherhajó volt, amelyek elhagyták a Perzsa-öblöt, valamint nyolc tartályhajó és hat teherhajó, amelyek beléptek oda.

Ezek a számok egyértelmű növekedést jeleznek az iráni háború nagy részében – annak február végi kezdete óta – tapasztalt alacsony átkelési arányokhoz képest. A háború előtt átlagosan naponta körülbelül 110 hajó haladt át a szoroson.

Az Egyesült Államok hivatalosan is felmentést adott Irán számára a kőolajra vonatkozó szankciók alól két hónapra
Az Egyesült Államok hivatalosan is felmentést adott Irán számára a kőolajra vonatkozó szankciók alól a béketárgyalások 60 napos időtartamára – közölte Scott Bessent pénzügyminiszter hétfőn.
A bejelentés szerint Iránnak augusztus 21-ig lehetősége van szankciómentesen a kőolaj kitermelésére, szállítására és eladására, és ez vonatkozik feldolgozott kőolajtermékekre is.
Bessent közösségi médiában megjelent bejegyzésében a döntés indoklásaként a Svájcban zajló „produktív” tárgyalásokra hivatkozott, és arra, hogy Teherán elkötelezettnek mutatkozik a Hormuzi-szoros közlekedésének szabad és akadálytalan fenntartása mellett, valamint beleegyezett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek visszatérésére Iránba.
Irán mentesítése a szankciók alól a 60 napos tárgyalási időszakra szerepelt az Egyesült Államok és Irán között múlt héten létrejött egyetértési nyilatkozatban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
2026. június 21., vasárnap

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon

Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon
2026. június 20., szombat

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája

Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája
2026. június 20., szombat

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost
2026. június 20., szombat

„Demokrácia és konzervatív értékek”: Simion megőrizte pozícióját az európai jobboldali pártcsaládban

Újraválasztották George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) alelnökévé – közölte az AUR.

„Demokrácia és konzervatív értékek”: Simion megőrizte pozícióját az európai jobboldali pártcsaládban
Hirdetés
Hirdetés