
Magyar Péter letette esküjét
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Nem uralkodni fogok Magyarországon, szolgálni fogom a hazámat – jelentette ki miniszterelnökké választása után Magyar Péter az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton.
2026. május 09., 16:422026. május 09., 16:42
2026. május 09., 17:202026. május 09., 17:20
Magyar Péter eskütétele után elmondott beszédében kiemelte: hittel, akaraterővel, hazaszeretettel fog dolgozni azért, hogy megfeleljen az olyan elődök figyelmeztető példájának, mint Batthyány Lajos, Nagy Imre vagy Antall József.
A kormányfő hangsúlyozta: „nem azért állok most itt, mert különb vagyok bárkinél az országban”, hanem mert magyarok milliói úgy döntöttek, hogy változást akarnak. Ez a bizalom, amelyet kaptak, egyszerre megtiszteltetés és súlyos erkölcsi kötelesség – hangoztatta.
Magyar Péter azt mondta: az emberek arra adtak felhatalmazást, hogy új fejezetet nyissanak Magyarország történetében, hogy ne csak kormányt, hanem rendszert is váltsanak, „hogy kezdjük újra”.
Ezért szembenézésre igazságtételre, megbékélésre és újrakezdésre van szükség, és ha ezek bármelyike hiányzik, „a nekünk felhatalmazást adó magyar embereknek újra csalódniuk kell majd” – fogalmazott a miniszterelnök.
Magyar Péter azt mondta, hogy a szembenézés után, és „csak utána” igazságtételre van szükség. „Az igazságtétel a demokratikus újjáépítés egyik alapfeltétele”, amely azt mondja ki, hogy elhallgatott bűnökre nem épít Magyarország új jövőt.
Szerinte joga van a magyaroknak tudnia, hogy lett közpénzből magánvagyon, hűbéri rendszer, kiváltság, politikai nyomás.
Az lesz a feladata, hogy feltárja az elmúlt 20 év közvagyont érintő visszaéléseit kivizsgálja, a korrupciós és vagyonkimentési konstrukciókat, segítse a büntetőeljárásokat és minden törvényes eszközzel fellépjen a jogellenesen megszerzett közvagyon visszaszerzéséért - szögezte le. A hivatal nem a kormány alá rendelt politikai eszköz lesz, autonóm, független állami szervként fog működni, ami kizárólag az Országgyűlésnek tartozik majd beszámolással – tette hozzá.
A függetlensége, a szakmaisága, az átláthatósága azért fontos, mert az igazságtétel csak akkor lehet hiteles, ha maga az intézmény is jogállami alapokon áll – szögezte le.
valamint minden olyan ügyletet, amelyeknél felmerül a közvagyon sérelmének, a hivatali visszaélésnek, a hűtlen kezelésnek, a pénzmosásnak, a költségvetési csalásnak vagy a vagyonkimentésnek a gyanúja – közölte Magyar Péter.
Magyar Péter a „magyar demokrácia házában” felszólította azokat a közjogi méltóságokat, akik szerinte az „előző rendszer kiszolgálói voltak”, hogy legkésőbb május 31-ig mondjanak le.
Magyar Péter bírálta az államfőt amiatt is, hogy szerinte nem szólalt meg, amikor Orbán Viktor „poloskának nevezte a haza állampolgárait”, illetve amikor a kormány „háborús propagandát öntött közpénz-milliárdokból az országra”. Beszédét azzal zárta: „Elnök úr, ideje távozni, emelt fővel, ameddig még lehet.”
Bocsánatot kért azoktól, akik ma még gyermekek, és azoktól, akik már felnőttként hordozzák mindazt, amit velük tettek, és amit a magyar állam elmulasztott megakadályozni.
Az államnak az a kötelessége, hogy megvédje a rábízott gyermekeket – hangsúlyozta, kiemelve: ez a kötelesség nem tűr halasztást, magyarázkodást, politikai mellébeszélést.
Magyar Péter beszédében bocsánatot kért mindazoktól, akik az elmúlt években úgy érezték, hogy az állam nem egyenlően tiszteli polgárait. Külön megszólította a civileket, tanárokat, újságírókat, egészségügyi dolgozókat és közéleti szereplőket, akiket szerinte megbélyegeztek vagy meghurcoltak azért, mert felemelték a hangjukat vagy más véleményt képviseltek. „Bocsánat” – fogalmazott többször is.
Ez a korszak április 12-éngyszer és mindenkorra lezárult – hangoztatta, azt sürgetve, hogy kezdjék meg a nemzet újraegyesítésének hatalmas munkáját.
Azt is hangsúlyozta, céljuk, hogy minden magyar ember valódi polgára legyen a hazának, ne csak a gazdagok, a befolyásosak, ne csak a politikailag hűségesek.
Úgy fogalmazott: „a magyar emberek saját maguknak adtak egy esélyt”, ezért fontos, hogy közösen tanuljanak a múlt hibáiból, és ne engedjék, hogy bárki visszaéljen a kapott felhatalmazással. Magyar Péter hangsúlyozta: „Figyeljenek bennünket, kérjenek számon bennünket!”, emellett arra biztatta az embereket, hogy beszéljenek egymással, „kopogjunk be egymáshoz”, és tanulják újra a békés együttélés szabályait.
Magyar Péter azt ígérte, lépésről lépésre, tégláról téglára fogják újraépíteni az államot, a bizalmat, a közszolgáltatásokat, a tisztességes versenyt, a nemzeti összetartozást és a reményt.
– közölte.
Kiemelte: olyan Magyarországot építenek ahol „a közpénz újra közpénz. a közvagyon újra a nemzet vagyona lesz”. Ahol senki nem gondolhatja többé, hogy politikai kapcsolatokkal, párthűséggel vagy személyes lojalitással megszerezheti azt, ami minden magyaré – fogalmazott.
Hangsúlyozta: olyan Magyarországot építenek, amelynek „újra van becsülete Európában és a világban, amely nem sodródik ki a saját maga által választott szövetségi rendszerekből”, és nem hajbókol idegen érdekek előtt. Magyarország helye Európában van; „erős, megbecsült, saját érdekeit világosan képviselő” Magyarországot építenek – tette hozzá Magyar Péter.
Kiemelte, hogy a fideszes képviselőknek történelmi felelősségük van abban, hogyan szavaznak például az ügynökakták és a vagyonvisszaszerzési ügyekről szóló szavazásban.
A miniszterelnök szerint lehet hazafiasan is ellenzéki képviselőként is dolgozni.

Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP-kormány megbízatása.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!