Hirdetés

Bocsánatot kért, lemondásra szólított és elszámoltatást ígért székfoglaló beszédében Magyar Péter miniszterelnök

Magyar Péter

Magyar Péter letette esküjét

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Nem uralkodni fogok Magyarországon, szolgálni fogom a hazámat – jelentette ki miniszterelnökké választása után Magyar Péter az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton.

Hírösszefoglaló

2026. május 09., 16:422026. május 09., 16:42

2026. május 09., 17:202026. május 09., 17:20

Magyar Péter eskütétele után elmondott beszédében kiemelte: hittel, akaraterővel, hazaszeretettel fog dolgozni azért, hogy megfeleljen az olyan elődök figyelmeztető példájának, mint Batthyány Lajos, Nagy Imre vagy Antall József.

„Tisztesség, bátorság, bölcsesség: miniszterelnökként kellő alázattal ebben fogok példát venni, és tanulni tőlük” – fogalmazott. Hozzátette: „érzem és értem a felelősségem”.

Hirdetés

A kormányfő hangsúlyozta: „nem azért állok most itt, mert különb vagyok bárkinél az országban”, hanem mert magyarok milliói úgy döntöttek, hogy változást akarnak. Ez a bizalom, amelyet kaptak, egyszerre megtiszteltetés és súlyos erkölcsi kötelesség – hangoztatta.

Magyar Péter azt mondta: az emberek arra adtak felhatalmazást, hogy új fejezetet nyissanak Magyarország történetében, hogy ne csak kormányt, hanem rendszert is váltsanak, „hogy kezdjük újra”.

Azonban újrakezdés nincs megbékélés nélkül, megbékélés nincs igazságtétel nélkül, igazságtétel pedig nincs szembenézés nélkül – mutatott rá.

Ezért szembenézésre igazságtételre, megbékélésre és újrakezdésre van szükség, és ha ezek bármelyike hiányzik, „a nekünk felhatalmazást adó magyar embereknek újra csalódniuk kell majd” – fogalmazott a miniszterelnök.

Magyar Péter azt mondta, hogy a szembenézés után, és „csak utána” igazságtételre van szükség. „Az igazságtétel a demokratikus újjáépítés egyik alapfeltétele”, amely azt mondja ki, hogy elhallgatott bűnökre nem épít Magyarország új jövőt.

Magyar Péter szerint a magyar embereknek joga van tudni, hogyan működött az elmúlt évtizedek hatalmi rendszere és milyen döntések vezettek oda, hogy egy szűk elit kezébe került Magyarország pénze.

Szerinte joga van a magyaroknak tudnia, hogy lett közpénzből magánvagyon, hűbéri rendszer, kiváltság, politikai nyomás.

A frissen megválasztott miniszternök arról is beszélt, hogy a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal a 2026-os rendszerváltás egyik legfontosabb intézménye less.

Az lesz a feladata, hogy feltárja az elmúlt 20 év közvagyont érintő visszaéléseit kivizsgálja, a korrupciós és vagyonkimentési konstrukciókat, segítse a büntetőeljárásokat és minden törvényes eszközzel fellépjen a jogellenesen megszerzett közvagyon visszaszerzéséért - szögezte le. A hivatal nem a kormány alá rendelt politikai eszköz lesz, autonóm, független állami szervként fog működni, ami kizárólag az Országgyűlésnek tartozik majd beszámolással – tette hozzá.

A függetlensége, a szakmaisága, az átláthatósága azért fontos, mert az igazságtétel csak akkor lehet hiteles, ha maga az intézmény is jogállami alapokon áll – szögezte le.

A hivatal fel fogja tárni az állami közbeszerzések rendszerét, a koncessziós szerződéseket, az alapítványokba kiszervezett közvagyont, az állami beruházások túlárazásait, az uniós forrásokkal való visszaéléseket, a Magyar Nemzeti Bankhoz kötődő pénzügyi konstrukciókat, a tao-rendszer pénzmozgásait, a magántőkealapok, az offshore hátterű konstrukciók szerepét,

valamint minden olyan ügyletet, amelyeknél felmerül a közvagyon sérelmének, a hivatali visszaélésnek, a hűtlen kezelésnek, a pénzmosásnak, a költségvetési csalásnak vagy a vagyonkimentésnek a gyanúja – közölte Magyar Péter.

Magyar Péter a „magyar demokrácia házában” felszólította azokat a közjogi méltóságokat, akik szerinte az „előző rendszer kiszolgálói voltak”, hogy legkésőbb május 31-ig mondjanak le.

A Tisza Párt politikusa külön is megszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, kijelentve: „kezdje a sort rögtön Sulyok Tamás”.

Magyar Péter bírálta az államfőt amiatt is, hogy szerinte nem szólalt meg, amikor Orbán Viktor „poloskának nevezte a haza állampolgárait”, illetve amikor a kormány „háborús propagandát öntött közpénz-milliárdokból az országra”. Beszédét azzal zárta: „Elnök úr, ideje távozni, emelt fővel, ameddig még lehet.”

Magyar Péter miniszterelnökként bocsánatot kért a bicskei, valamint a Szőlő utcai áldozatoktól és a magyar gyermekvédelmi rendszer minden áldozatától. A kormányfő úgy fogalmazott: ki kell mondani, hogy elfogadhatatlan, ami sok honfitársunkkal történt.

Bocsánatot kért azoktól, akik ma még gyermekek, és azoktól, akik már felnőttként hordozzák mindazt, amit velük tettek, és amit a magyar állam elmulasztott megakadályozni.

Azt üzente nekik, hogy nincsenek egyedül, Magyarország mostantól nem fordítja el a fejét.

Az államnak az a kötelessége, hogy megvédje a rábízott gyermekeket – hangsúlyozta, kiemelve: ez a kötelesség nem tűr halasztást, magyarázkodást, politikai mellébeszélést.

Magyar Péter beszédében bocsánatot kért mindazoktól, akik az elmúlt években úgy érezték, hogy az állam nem egyenlően tiszteli polgárait. Külön megszólította a civileket, tanárokat, újságírókat, egészségügyi dolgozókat és közéleti szereplőket, akiket szerinte megbélyegeztek vagy meghurcoltak azért, mert felemelték a hangjukat vagy más véleményt képviseltek. „Bocsánat” – fogalmazott többször is.

Magyar Péter szerint a politikai gyűlöletkampányok családokat szakítottak szét, miközben „egy egész ország lelkiállapotát megmérgezte a politika”, amely szerinte mesterséges félelemkeltéssel élt.

Ez a korszak április 12-éngyszer és mindenkorra lezárult – hangoztatta, azt sürgetve, hogy kezdjék meg a nemzet újraegyesítésének hatalmas munkáját.

Azt is hangsúlyozta, céljuk, hogy minden magyar ember valódi polgára legyen a hazának, ne csak a gazdagok, a befolyásosak, ne csak a politikailag hűségesek.

Magyar Péter beszédében arra kérte az embereket, hogy aktívan figyeljék és kritikával is kövessék a politikusokat, mert szerinte a társadalomnak nem szabad magára hagynia őket a politikában.

Úgy fogalmazott: „a magyar emberek saját maguknak adtak egy esélyt”, ezért fontos, hogy közösen tanuljanak a múlt hibáiból, és ne engedjék, hogy bárki visszaéljen a kapott felhatalmazással. Magyar Péter hangsúlyozta: „Figyeljenek bennünket, kérjenek számon bennünket!”, emellett arra biztatta az embereket, hogy beszéljenek egymással, „kopogjunk be egymáshoz”, és tanulják újra a békés együttélés szabályait.

Magyar Péter azt ígérte, lépésről lépésre, tégláról téglára fogják újraépíteni az államot, a bizalmat, a közszolgáltatásokat, a tisztességes versenyt, a nemzeti összetartozást és a reményt.

Működő és emberséges Magyarországot építünk – mondta a kormányfő, aki kiemelte: ez a Magyarország működő, mert az állam végre elvégzi a dolgát, gyógyít, tanít, véd, közlekedést szervez, biztonságot ad, esélyt teremt, és pontosan elszámol a rábízott vagyonnal. Emberséges, mert nem felejti el, hogy minden döntés mögött emberi sorsok vannak

– közölte.

Kiemelte: olyan Magyarországot építenek ahol „a közpénz újra közpénz. a közvagyon újra a nemzet vagyona lesz”. Ahol senki nem gondolhatja többé, hogy politikai kapcsolatokkal, párthűséggel vagy személyes lojalitással megszerezheti azt, ami minden magyaré – fogalmazott.

Hangsúlyozta: olyan Magyarországot építenek, amelynek „újra van becsülete Európában és a világban, amely nem sodródik ki a saját maga által választott szövetségi rendszerekből”, és nem hajbókol idegen érdekek előtt. Magyarország helye Európában van; „erős, megbecsült, saját érdekeit világosan képviselő” Magyarországot építenek – tette hozzá Magyar Péter.

Magyar az ellenzékbe szorult fideszes képviselőknek azt mondta, tiszteletben tartja azoknak a választóknak a döntését, akik rájuk szavaztak.

Kiemelte, hogy a fideszes képviselőknek történelmi felelősségük van abban, hogyan szavaznak például az ügynökakták és a vagyonvisszaszerzési ügyekről szóló szavazásban.

A miniszterelnök szerint lehet hazafiasan is ellenzéki képviselőként is dolgozni.

korábban írtuk

Megalakult az új magyar Országgyűlés
Megalakult az új magyar Országgyűlés

Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP-kormány megbízatása.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
2026. június 21., vasárnap

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon

Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére
2026. június 20., szombat

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája

Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája
2026. június 20., szombat

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost
Hirdetés
Hirdetés