Hirdetés

Megalakult az új magyar Országgyűlés

Megalakult az új Országgyűlés •  Fotó: Hegedüs Róbert/MTI

Megalakult az új Országgyűlés

Fotó: Hegedüs Róbert/MTI

Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP-kormány megbízatása.

MTI

2026. május 09., 11:492026. május 09., 11:49

2026. május 09., 16:342026. május 09., 16:34

A jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt. Ezt követően az államfő köszöntötte az április 12-i országgyűlési választáson mandátumot szerzett képviselőket és a 11 nemzetiségi szószólót, valamint bejelentette a megbízólevelek átvételét – közölte az MTI.

Sulyok Tamás korelnöknek kérte fel Vitányi Istvánt (Fidesz), akinek átadta az ülés vezetését. A korelnök a házbizottság megalakulásáig vezeti az ülést. A parlament ezt követően elfogadta az alakuló ülés napirendjét.

Hirdetés

A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt.

A nemzetiséghez tartozó képviselők nemzetiségi nyelvű esküt tettek, lovári, beás, román és horvát nyelven.

Az ezt megelőző mandátumvizsgálat során a megbízóleveleket szabályszerűnek találták, így a parlament egyhangúlag, 193 igen szavazattal igazolta a képviselők és a nemzetiségi szószólók mandátumát. A korjegyzők felolvasták az igazolt képviselők és a nemzetiségi szószólók nevét.

Országgyűlés Galéria

Magyar Péter leendő miniszterelnök érkezik az új Országgyűlés alakuló ülésére

Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

A 199 fős parlamentben a Tisza Pártnak 141, a Fidesznek 44, a KDNP-nek nyolc, a Mi Hazánknak hat képviselője lesz.

A rendszerváltás óta ez az első alkalom, hogy hétvégén tartják az Országgyűlés alakuló ülését, és az első alkalommal választják meg az alakuló ülés napján a miniszterelnököt, a Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, Magyar Pétert.

Ez a nap egyben az Európa-nap is, ugyanis 1950. május 9-én mondta el Robert Schuman francia külügyminiszter történelmi jelentőségű beszédét, amelyben felvázolta az európai együttműködés elmélyítésének tervét.

Sulyok Tamás: a Tisza Párt történelmi felelősséget visel hazánkért és nemzetünkért

A példátlan mértékű felhatalmazással a Tisza Párt történelmi felelősséget is visel hazánkért és nemzetünkért – jelentette ki a köztársasági elnök szombaton az Országgyűlés alakuló ülésén.

Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde elején kiemelte: a rendszerváltozás óta tizedik alkalommal összeült Országgyűlés összetétele négy parlamenti ciklus után egyúttal kormányváltást is eredményez.

Az áprilisi országgyűlési választáson Magyarország működő, demokratikus jogrendje alapján a magyar nép kinyilvánította akaratát, „a Tisztelet és Szabadság Párt példátlan mértékű részvétel mellett példátlan mértékű győzelmet avatva lehetőséget kapott a magyar emberektől az ország irányítására” – fogalmazott gratulációját kifejezve a választáson győztes pártnak.
Ezzel a felhatalmazással a Tisza Párt történelmi felelősséget is visel hazánkért és nemzetünkért – jelentette ki. Hozzátette: a Tisza olyan felelősséget és szolgálatot visel, amelynek tétje nem kevesebb, mint az ország és a nemzet közösségeinek előrehaladása, erejének gyarapítása, és a veszélyekkel szembeni ellenállóképességének biztosítása.
Azt mondta: a kiélezett kampány után a politikának vissza kell térnie természetes közegébe, a közjogi keretbe.
„A fókusz ismét egyedül az ország sorsának jobbá tételére esik. Van mit javítani az emberi kapcsolatokon, hiszen ahogyan egymással szemben viselkedünk, ahogyan egymással beszélünk, ahogyan egymásra nézünk, valójában úgy tekintünk a hazánkra is. Magyarország csak úgy tud épülni, ha együtt építünk és nem egymás ellenében” – fogalmazott. Az államfő konstruktív együttműködést javasolt az ország sorsát előre vivő, a nemzetet felemelő, a békét és a közélet nyugalmát erősítő ügyekben. Kiemelte: e konstruktív együttműködésnek jó példáját látta az Országgyűlés alakuló ülésének előkészítése során. Ezért köszönetet mondott a pártok képviselőinek, az Országgyűlés főigazgatójának, valamint a Sándor-palota főigazgatójának.
Sulyok Tamás az Országházat a nemzeti szabadság és a jog fellegvárának nevezte, amely tele van a magyar államiság, történelem és jogrend megannyi szimbólumával. E méltóságteljes falaknak van bőven megosztani való emlékük a legkeményebb erőpróbákról, emberfeletti kiállásokról is

– fogalmazott, emlékeztetve, hogy az Országház számos nagy alakja, tisztviselője a legviharosabb időkben is igyekezett helytállni.
Példaként említette Bibó Istvánt, aki a demokratikus államrend elsőbbségét és a törvények megkerülhetetlen uralmát vallotta, és 1956-ban, amikor az ország a szovjet megszállás legnehezebb óráit élte, úgy döntött, nem mozdul el a parlamentből.
„Az életét tette kockára, de őrhelyén maradt, és hitet tett a demokratikus jogrend mellett” – hangsúlyozta. Hozzátette: Bibó István ugyanazt vallotta, mint később Mádl Ferenc vagy Sólyom László néhai államfő, és amit ő maga is vall, hogy a jognak többletértéke kell, hogy legyen, a jognak a jóra, a rendre, az igazságosságra, az emberre kell irányulnia.
Kijelentette: a jogászok és a törvényhozók eszmei alapvetése az, hogy nem az ember van a jogért, hanem a jog van az emberért. Hozzátette: ez teszi a jogot alkalmassá arra, hogy egy országot egyben tartson, és ezen alapszik az a törvényi szabályozási keret, ami felette áll a hatalomnak.
Úgy értékelt: a magyar jogrendszer „ezeréves folyama” Szent Istvántól, az ország első törvényhozójától ered, és a magyar jogfelfogás elválaszthatatlan európaiságunktól is, amely szintén Szent Istvánhoz vezethető vissza.Az ő tudatos döntésével váltunk végérvényesen Európa részévé, és nem csupán földrajzi, hanem szellemi, kulturális értelemben is. A magyar nép ettől kezdve egyben európai is és Európa sem képzelhető el Magyarország nélkül – jelentette ki.
A köztársasági elnök leszögezte: a jog tisztelete Magyarországon nem lehet kérdés, minden hatalom csak a jogállam keretei között értelmezhető, és minden politikai cselekvés addig nevezhető demokratikusnak, amíg a jogállami alkotmányos rend keretén belül mozog.

„Az emberek javát kereső és szabadságát biztosító, a rend és a kiszámíthatóságot szavatoló jogrend felsőbbségének irányadónak kell lennie a hatalom mindenkori gyakorlóival szemben. A jogbiztonság olyan érték, amelyet minden körülmények között őriznünk kell. A jogállam megbontása beláthatatlan következményekkel járna az emberek életére és jogba vetett bizalmára” – hangsúlyozta Sulyok Tamás.
Közös ügyeink rendezésének legalkalmasabb helye az Országház, leghatékonyabb módja a kölcsönös tisztelet, legjobb eszköze pedig a jog normáinak letisztult nyelve – rögzítette.
Az esküt tett képviselőnek azt üzente: egy „ezredév országépítői közé soroltattak be”, ezért mindenkire, akit az a megtiszteltetés ér, hogy a magyar parlamentben képviselje a nemzetet, egyben történelmi szerep is hárul, és a történelem is fogja majd megítélni tevékenységét.
Négy évre kaptak ugyan mandátumot, de a képviselők szolgálata túlmutat a parlamenti ciklusokon, és éppen ezért a napi vitákon is – jelezte.
A képviselőket arra figyelmeztette: a nemzet egészét hivatottak képviselni. „Azokat is, akik egyetértenek önökkel, és azokat is, akik nem, azokat is, akik erősek és azokat is, akik védelemre szorulnak. Felelősek lettek az ország minden polgáráért, világnézettől, lakóhelytől és élethelyzettől függetlenül” – fogalmazott.
Kiemelte a nemzetiségi szószólók szerepét is, hangsúlyozva, hogy a magyarországi nemzetiségek elválaszthatatlanok hazánktól, nemzeti egység csak velük együtt valósulhat meg.
Sulyok Tamás beszéde végén közölte: azt javasolja, hogy az Országgyűlés Magyar Pétert válassza meg miniszterelnöknek.

Forsthoffer Ágnes: új korszakot kezdünk a magyar parlamentáris demokrácia történetében

A mai nap történelmi lehetőséget nyit a magyar nép számára, változások jönnek, amelyekkel új korszakot kezdünk a magyar parlamentáris demokrácia történetében – mondta Forsthoffer Ágnes (Tisza), az Országgyűlés újonnan megválasztott elnöke szombaton. Kiemelte: az Országház nem a pártok, „hanem újra a magyar nemzet otthona, Magyarország háza kell, hogy legyen”. Nem hatalmi központ, hanem a nemzet akaratának szentélye; ez a ház újra a szerénység és alázat, a szolgálat és a tenni akarás háza lesz – jelentette ki. Úgy fogalmazott, új szemléletre van szükség az Országgyűlés Hivatalának vezetésében is: a rend fenntartása nem lehet ürügy a politikai vélemények korlátozására és a bezárkózásra. A házelnök közölte: első döntése, hogy 12 év után az Országház épületére ismét kerüljön ki az Európai Unió zászlaja.

Frissítés

Megválasztották miniszterelnöknek Magyar Pétert az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton. A választáson győztes Tisza Párt elnökét 140 igen szavazattal, 54 nem ellenében és 1 tartózkodással választották meg a képviselők. Magyar Péter ezután esküt tesz az Országgyűlésben.

korábban írtuk

Orbán Viktor utolsó miniszterelnöki munkanapján elmondta, mit vár a Tisza-kormánytól
Orbán Viktor utolsó miniszterelnöki munkanapján elmondta, mit vár a Tisza-kormánytól

A most leköszönő kormány kivezette az országot a válságból – értékelte az idei első negyedéves gazdasági adatokat Orbán Viktor távozó miniszterelnök a Pityinger László (Dopeman) YouTube-csatornáján adott pénteki interjújában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Virtuálisan már aláírták az iráni fegyverszüneti egyezményt, de nem mindenhol hallgatnak a fegyverek

Az Iránnal folytatott háború befejezéséről szóló előzetes megállapodást már aláírták, a dokumentum részleteit „hamarosan” közzé fogják tenni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

Virtuálisan már aláírták az iráni fegyverszüneti egyezményt, de nem mindenhol hallgatnak a fegyverek
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Ukrajna és Moldova is megkezdte az EU-csatlakozási tárgyalásokat

Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában – közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.

Ukrajna és Moldova is megkezdte az EU-csatlakozási tárgyalásokat
2026. június 15., hétfő

Alkotmányt módosított a Tisza, hogy Orbán Viktor ne lehessen többé miniszterelnök

Jelentős alkotmánymódosítást fogadott el hétfőn az Országgyűlés: a jövőben összesen legfeljebb nyolc évig töltheti be valaki a miniszterelnöki tisztséget Magyarországon. Az alaptörvény tizenhatodik módosítását szavazták meg hétfőn a képviselők.

Alkotmányt módosított a Tisza, hogy Orbán Viktor ne lehessen többé miniszterelnök
2026. június 15., hétfő

Magyarország továbbra is nemet mond az uniós migrációs paktumra

Magyarország a jelenlegi formájában továbbra is elutasítja az Európai Unió migrációs paktumát, ezért nem készített tagállami végrehajtási tervet, és a jövőben sem tervezi ilyen dokumentum benyújtását – jelentette ki Pósfai Gábor belügymini

Magyarország továbbra is nemet mond az uniós migrációs paktumra
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Ukrajna: a világörökség részét képező középkori kolostor is megsérült egy orosz támadásban

Négy ember életét vesztette, amikor lángokba borult az ukrán szellemi és kulturális örökség szimbólumának számító kijevi Pecserszka Lavra kolostor az elmúlt két hét legsúlyosabb orosz légitámadása során – közölték hétfőn a hatóságok.

Ukrajna: a világörökség részét képező középkori kolostor is megsérült egy orosz támadásban
2026. június 15., hétfő

Iráni konfliktus: megszületett a megállapodás, újranyílhat a Hormuzi-szoros

Az Egyesült Államok megkötötte a megállapodást Iránnal a konfliktus lezárásáról – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap.

Iráni konfliktus: megszületett a megállapodás, újranyílhat a Hormuzi-szoros
2026. június 13., szombat

Hatályba lépett az EU új migrációs és menekültügyi paktuma

Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.

Hatályba lépett az EU új migrációs és menekültügyi paktuma
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének
2026. június 13., szombat

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról

Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.

Tisztújító kongresszust tart a Fidesz, Orbán röpiratban vont mérleget a bukásról
2026. június 12., péntek

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról

Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.

Magyar Péter: hivatalos a történelmi megállapodás Ukrajnával a kárpátaljai magyarságról
Hirdetés
Hirdetés