
Fotó: Rompres
2008. március 20., 00:002008. március 20., 00:00
A testület az Észak-atlanti Szerzõdés Szövetsége áprilisban Bukarestben rendezendõ csúcsértekezletén arra kéri fel a katonai szövetség tagországait, hogy tegyék biztonságpolitikai megfontolás tárgyává a békés, demokratikus autonómiatörekvések támogatását. A KMAT – amelynek élére Tõkés László független európai parlamenti képviselõt választották – egyúttal munkacsoportot hozott létre a különbözõ autonómiakoncepciók egyeztetése és azok nemzetközi képviselete céljával. Ezzel egy idõben súlyos diplomáciai válság körvonalazódik Szerbia és Magyarország között, miután a budapesti kormány tegnap elismerte Koszovó függetlenségét. Tiltakozása jeléül Belgrád hazahívta budapesti nagykövetét, Vuk Jeremics szerb külügyminiszter pedig figyelmeztetett: nem számíthatnak jó kapcsolatokra Szerbiával azok az országok, amelyek elismerik Koszovó függetlenségét. Göncz Kinga magyar külügyminiszter a FigyelõNet magyarországi hírportálnak adott interjúban tegnap leszögezte: jelen pillanatban nagyon kockázatos összekötni Koszovó függetlenségét és az erdélyi magyarság autonómiatörekvéseit, Koszovó ügye pedig nem szolgálhat modellként más országok számára. Olvassa el írásunkat!
NATO-autonómia?
A Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT) az áprilisban rendezendõ bukaresti NATO-csúcs alkalmából a tagországokhoz fordul annak érdekében, hogy tegyék biztonságpolitikai megfontolás tárgyává a békés, demokratikus autonómiatörekvések támogatását – jelentette be tegnap Tõkés László, a határon túli magyar szervezeteket tömörítõ szervezet frissen megválasztott elnöke. Budapesti sajtótájékoztatóján a független európai parlamenti képviselõ ismertette a KMAT ülésén elfogadott állásfoglalást, amely az említett kérésen túl tartalmazza azt is, hogy szorgalmazzák az Európai Unió kisebbségvédelmi rendszerének kidolgozását, és ennek elõmozdítására kérik az Európai Parlament magyar képviselõit. A négy éve alakult szervezet – amelynek ülésén Szép Gyula ügyvezetõ alelnök képviselte az RMDSZ-t – továbbá támogatásáról biztosította a Székely Nemzeti Tanácsnak az Európa Tanács Parlamenti Közgyûléséhez intézett felkérését, amely Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó határozat elfogadását szorgalmazza. A KMAT munkacsoportot hozott létre a különbözõ autonómiakoncepciók egyeztetése és azok nemzetközi képviselete céljával. Tõkés László közölte: a szervezet támogatja az RMDSZ-nek az erdélyi magyarság kulturális autonómiája törvényi feltételeinek megteremtésére irányuló erõfeszítéseit. „Célunk az, hogy nemzetköziesítsük az autonómiatörekvéseket, ehhez egyebek mellett Kárpát-medencei összefogásra és a mindenkori magyar kormány támogatására van szükség. Biztató, hogy e téren mind a romániai, mind pedig a horvátországi magyar szervezeteknek sikerült ellentéteiket félretéve összefogniuk” – hangoztatta a tanácskozását követõen az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke. Tõkés László úgy vélekedett: autonómia nélkül nem oldódik meg a romániai magyarság helyzete, a közösségnek az elvett erdélyi területekért jogokat kell kapniuk. „Az izraeli területért békét modell mintájára a romániai magyarságnak területért jogokat kellene kapnia. A minimális, ami megilleti az erdélyi magyarságot, hogy közösségi önrendelkezését biztosítsák” – szögezte le a református püspök. Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke az újságírók elõtt bejelentette: a vajdasági magyar politikumnak 12 év „egymásnak feszülése” után az elmúlt két hónapban sikerült „összefésülnie” az autonómiával kapcsolatos elképzeléseit, így a magyar koalíciót alkotó pártoknak már van egységes elképzelése. Közölte, ezt a dokumentumot az elkövetkezõ másfél hétben egyeztetik saját testületeikkel, majd ezt követõen nyilvánosságra hozzák.
MTI
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.