A szenátusban is többséget szereztek a demokraták az Amerikai Egyesült Államokban
A csütörtöki eredmények alapján úgy tűnik, totális győzelmet arattak a demokraták az Egyesült Államokban megrendezett félidős kongresszusi választásokon. Miután szerdán nyilvánvalóvá vált, hogy a képviselőházban többséget szereztek, és a kormányzói tisztségek zömét is besöpörték, csütörtökre az is eldőlt, hogy az utolsó, még bizonytalan szenátusi helyet is ők szerezhetik meg, miután kiderült: Virginia államban Jim Webb vezet republikánus riválisával, George Allennel szemben.
200 vokssal előzi meg Allent, ezért hivatalosan még nem tekinthető győztesnek, egy százaléknál kisebb különbség esetén ugyanis a vesztes félnek jogában áll újraszámolást kérni. Allen ezért nem is hajlandó elismerni vereségét, kampányfőnöke közölte, megvárják a november 27-i hivatalos végeredményt. Néhány sajtóorgánum – így az AP hírügynökség – azonban már győztesként hirdette ki Webbet, és az NBC és a CBS televíziós csatorna is azt jelezte előre, hogy a szenátusban a Demokrata Párt 51, míg a Republikánus Párt 49 hellyel rendelkezik majd. Valójában a demokratáknak és a republikánusoknak is 49-49 szenátora van, de az elvileg párttámogatás nélkül győző Joe Lieberman 2000-ben még a demokraták alelnökjelöltje volt, a független Bernie Sanders pedig liberálisnak, azaz az Egyesült Államokban baloldalinak számít, így feltehetően mindketten a demokratákat fogják támogatni. A republikánus párti George Bush elnök még szerdán este nyilvános televíziós beszédben ismerte el pártja választási vereségét, pártvezetőként vállalta a rá háruló felelősséget a kudarcért, és együttműködési készségéről biztosította a győztes demokratákat. Mint elmondta, többek között a bevándorlás és a minimálbér kérdésében kíván közös álláspontot kialakítani a Demokrata Párttal. „Képesek leszünk együttműködni az elkövetkező két évben. De sem Pelosi (Nancy Pelosi a képviselőház elnöki posztjának demokrata párti várományosa) nem kívánja feladni elveit, sem én. Azonban hiszek abban, hogy tudunk majd közös pontokat találni” – jelentette ki Bush. Pelosi a CNN-nek elmondta, a demokraták készen állnak az ország vezetésére, és nem zárkóznak el az együttműködés elől. A politikusnő már pártja győzelmének nyilvánvalóvá válása után lemondásra szólította Donald Rumsfeld védelmi minisztert. „Az elnök, hál’istennek, vette az üzenetet. Azt hiszem, ez a változás jele, és remélem, Irakban is javul majd a helyzet” – kommentálta az iraki háború legvehemensebb támogatójaként számon tartott védelmi miniszter távozásának hírét. Mint arról korábban beszámoltunk, Rumsfeld lemondása után Bush Robert Gatest, a CIA volt vezetőjét kérte fel a védelmi miniszteri tisztség betöltésére. A távozó miniszter egyébként a megváltozott politikai környezettel indokolta lemondását, mint elmondta, a demokraták győzelme után ezt a megoldást találta a legjobbnak mindenki számára. A demokraták közben felszólították Bush elnököt, találkozzon a két párt vezetőivel, és tárgyaljanak az iraki szerepvállalásról. A demokrata győzelem hírére reagálva Romano Prodi olasz kormányfő, az Európai Unió bizottságának volt elnöke kifejezte óhaját, hogy az Egyesült Államok fűzze szorosabbra kapcsolatait az EU-val. Margaret Beckett brit külügyminiszter úgy vélte, nem várható radikális változás az Egyesült Államok iraki politikájában, csupán átértékelik az amerikai szerepvállalást a közel-keleti országban. Alexander Vondra cseh külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az új kongresszusi többség nyitottabb vízumpolitikát alkalmaz majd országa polgáraival szemben. Megszólalt Hugo Chavez venezuelai elnök is, aki évek óta hevesen bírálja az Egyesült Államok politikáját, és Washington-ellenes tömb kialakításán fáradozik. A dél-amerikai ország államfője üdvözölte Donald Rumsfeld távozását, és úgy vélte, erkölcsi okokból George W. Bushnak is követnie kéne volt minisztere példáját. Oroszországban ugyanakkor a kétoldalú viszony rosszabbodását várják a fordulattól. A Kommerszant című napilap szerint a demokraták diadala nyomán Washington keményebb politikát folytat majd Moszkvával szemben, mivel a közelmúltban több demokrata politikus is bírálta Oroszországot. n
-----------
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.