
Fotó: Mediafax
2008. február 13., 00:002008. február 13., 00:00
A múlt heti forgalom az előző hét forgalmához képest 30 százalékkal csökkent, értéke meghaladta 23 millió lejt. A tőzsde vezető indexei közül csupán az öt speciális befektetési társaság (SIF) indexe, a BET-FI mozgott néha pozitív tartományban. A legnagyobb esést a blue chipek indexe, a BET könyvelhette el, a 2,59 százalékos zuhanással péntekre 7299,08 ponton állapodott meg. Az év eleje óta a mutató több mint 25,71 százalékot zuhant. A BET-C index – mely a részvények első két kategóriáját mutatja SIF-ek kivételével – szintén jókora zuhanást produkált. Az elmúlt heti 1,50 százalékos hátrabukfenccel idén már közel mínusz 23,7 százalékon, 5085,96 ponton áll. A bukaresti tőzsdén legaktívabb tíz társaság mutatója 25,75 százalékos hátrányban állt az előző év záróértékéhez képest. A BET-FI mutató viszonylag jól tartotta magát, ami gyaníthatóan az Erste-papírok tőzsdei bevezetésének is köszönhető. A SIF-ek közös indexe 1,93 százalékos eséssel pénteken 61 060,28 ponton fejezte be a kereskedést. Idén elkönyvelt vesztesége 22,38 százalékot tesz ki. A befektetők azonban sokat várnak az Erste-papírok holnapi bevezetésétől, ami elemzők szerint várhatóan kihúzza a gödörből az alulteljesítő SIF-ek indexét. Az Erste bank, a BCR többségi tulajdonosa piaci információk szerint várhatóan részvénycserét ajánl majd: Erste-papírt a BCR-papírok fejében. A papírváltás – a befektetési társaságok közel 30 százalékos BCR részvénytulajdonát figyelembe véve – robbanásszerű értéknövekedést eredményez majd.
A negatív hangulat ellenére idén több vállalat jelezte részvételi szándékát a bukaresti tőzsdén. A Transgaz Medias (TGN) nemrég sikeresen zárult kibocsátása után (a gázszállító vállalat 10 százalékát, mintegy 1,177 millió részvényt kínáltak eladásra – 1,8 milliárd euró értékben érkeztek ajánlatok, a túljegyzés 27 százalékos volt) idén a tőzsdére kívánkozó vállalatok ajánlatának összértékét több mint 400 millió euróra becsülik. A Casa de Bucovina és az Erste jegyzése után idén várhatóan a Romgaz, Nuclearelectrica, valamint a Hidroelectrica bevezetésére is sor kerül. A román elektromos vállalat önmagában 300 millió eurót kíván a tőzsdén begyűjteni. Nemsokára Adeplast-, illetve Teraplast-papírokkal is lehet majd Bukarestben kereskedni. A nagyváradi, illetve a kolozsvári építőipari cég egyenként 20 millió eurót vár a bevezetéstől. Idén először jelenik meg egy kockázatitőke-alap. Az STK Emergent 25 százalékos részvénypakettjének eladásával 14 millió eurós bevételre számít. Elemzők szerint a bevezetésre váró vállalatok nagy száma egyértelműen a hitelek drágulásának tudható be, a nagy cégek ugyanis a kedvezőtlen kamatváltozások és az ingadozó lej miatt egyre inkább a tőzsdét választják majd befektetéseik finanszírozására.
Túrós-Bense Levente
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?