
Vizsgálat indult. Sok a kérdőjel a napelemprogram körül
Fotó: Facebook/Administratia Fondului pentru Mediu
Ugyan a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) vizsgálódik a szeptemberben útjára indított Zöld ház program körül tapasztalt rendellenességek miatt, szerdán újraindult a dossziék regisztrálására, sőt, a Bukarest–Ilfov régiót leszámítva, mindenhol ki is merült a keret.
2019. november 06., 19:172019. november 06., 19:17
Akadozva, nehézkesen indult újra szerdán reggel a Zöld Ház napelemprogramba a kérések feltöltése. A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapjáról az derül ki, hogy a pályázati alap délutánig Bukarest-Ilfov kivételével mind a hat másik régióban elfogyott. A kivitelezők csalódottak, felmerül a gyanú, hogy nem sikerült az ígérethez híven kiküszöbölni a robotprogramokat.
Ha a gyanú beigazolódik, a teljes támogatási összeget vissza kell fizetni, és összeomlik a program. Így a szerződésben levő cégek és a kéréseket azokhoz benyújtó magánszemélyek is csak reménykedhetnek, hogy minden rendben lesz, az eddigi utánajárás, ügyintézés nem volt hiábavaló.
Az applikáció útnak indítása közel sem volt szerdán olyan zökkenőmentes, mint két hónappal ezelőtt a néhány óra után leállított első próbálkozás.
lapzártánkig már csak a Bukarest-Ilfov régióban maradt több mint 36 millió lej leszerződhető összeg, a szakértők szerint valószínűleg azért, mert ebben a térségben a többség tömbházban lakik, tehát nem kivitelezhető a saját napkollektor beszerelése. A többi régióban a kivitelező cégek abban bíznak, hogy ezt a megmaradt összeget, ami több mint kétezer pályázat finanszírozására elegendő, átcsoportosítják a hatóságok, és így újabb igényléseknek tudnak eleget tenni ott, ahol nagy az érdeklődés. Lapzártánkkor 25 255 kérés szerepelt a honlapon, ebből 13 271 igénylést regisztráltak szeptember 10-én.
Mint András Lehel, a programban részt vevő székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója a Krónikának elmondta, 10 órakor megjelent az oldal, ám legalább húsz percig nem tudtak feltölteni adatokat. Másrészt a Környezetvédelmi Alap utolsó percben szabályozta, hogy minden kivitelező legtöbb öt felhasználó fiókkal dolgozhat, ám az újabb fiókokat nem sikerült létrehozni, mert nem küldték vissza időben a bejelentkezéshez szükséges PIN-kódot. „A központi fejlesztési régióban 11.09 órakor már kimerült az újraindításkor rendelkezésre álló mintegy 9 millió lejes alap. Addig a mi cégünk öt iratcsomót tudott feltölteni” – mondta el András Lehel.
Hozzátette, a pénz mintegy 450 pályázat finanszírozására volt elegendő, kiszámolták, hogy percenként 9 kérést töltöttek fel.
– hangsúlyozta az igazgató. Hozzáfűzte, más kivitelezők is panaszkodtak, hogy nem tudnak létrehozni új felhasználói fiókot, a központi régióban pedig a többség 10–15 iratcsomót tudott iktatni, mielőtt kimerült a keret.
Közben megerősítést nyert, hogy a szeptember 10-én történtek ügyében a DIICOT is vizsgálódik, mert felmerült az informatikai csalás gyanúja. A fejlesztési minisztérium közlése szerint az európai uniós pénzeket fel lehet használni abban az esetben is, ha felmerült a csalás gyanúja, mindaddig, amíg nem születik vádemelés. Viszont
Amint arról korábban beszámoltunk, a Zöld ház programra 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. Legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívható le, 10 százalék önrészt kérnek a legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárlására és szerelésére. Miután a kéréseket elbírálják, azoknak a magánszemélyeknek, akik sikeresen pályáztak, be kell szerezniük 90 napon belül az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyt, majd ezután kerül sor a szerződéskötésre. Ezt követően a kivitelezőnek nyolc hónapon belül kell átadnia a munkálatot.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!