
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2010. március 02., 08:422010. március 02., 08:42
Bár azt hihetnénk, hogy a tömeges elbocsátásokat, illetve a bérek csökkenését eredményező krízishelyzetben az emberek leghamarabb a luxusszolgáltatásokról mondanak le, a legtöbb központban azzal szembesültünk, hogy a feltételezés nem áll meg a lábán.
Mindössze két érintett panaszkodott lapunknak visszaesésre, viszont a válsággal dacolók közül volt, aki úgy vélekedett, csakis árejtéssel lehetett megtartani a vendégeket, illetve újakat is becsalogatni.
Nemhogy csökkent volna, inkább nőtt a vendégek száma a Bihar megyei Püspökfürdő (Május 1.) egyik háromcsillagos hotelében, a Perlában. Viviana Ştefan képviselő a Krónikának úgy nyilatkozott: tudja, hogy nem sok szálloda büszkélkedhet ezzel az országban, de oka is van annak, hogy a wellnesshotel telítettebb volt ezen a télen, mint azelőtt.
„A gazdasági válság beálltakor szinte azonnal reagáltunk: árainkat mintegy 10–15 százalékkal csökkentettük, és számos kedvező árú csomagot készítettünk” – magyarázta. Az év elején például – ami a hotelszakmában holtszezonnak számít – tavaly a Perla szobáinak negyven százaléka volt foglalt, most azonban ez az arány hatvanszázalékos, és ez elsősorban a kedvezményeknek köszönhető, amelyeket a csoportok, edzőtáborozó sportolók vehetnek igénybe, tudtuk meg.
A szálloda wellnessközpontja tavaly nyílt meg. Két beltéri és egy külső, termálvizes medence várja a vendégeket, van úszómedence, kétféle szauna, masszázs, pezsgőfürdő, illetve különböző kezelések, például csokoládés testpakolás. A Perlában egy háromnapos wellnesshétvége 180 euróba kerül két személyre – ez a „romantikus”, pároknak szóló ajánlat, de a hotelnek van külön családi, húsvéti, május elsejei és sok egyéb tarifacsomagja.
A Félixfürdő wellnesshoteleiben sem tapasztalható vendéglétszám-csökkenés – szögezte le lapunk kérdésére Cătălin Şipoş, a több szállót kezelő Turism Felix szóvivője. A legelegánsabb és legdrágább szálloda, a négycsillagos International egyben a legnépszerűbb is, tudtuk meg a szakembertől. Az egyágyas szoba egy éjszakára 174 lejbe kerül, és a válság beálltával sem csökkentették az árakat.
„Az ajánlatunk nagyjából ugyanaz, mint egy évvel ezelőtt” – magyarázta Şipoş. Jelenleg mintegy fele foglalt a szobáknak, tavaly nyáron azonban végig telt ház volt. „Sokan jönnek ide fürdőzni is, de főszezonban megesik, hogy ők már be sem férnek a szállóvendégek miatt” – részletezte a Cătălin Şipoş. A másik legnépszerűbb félixi wellnesshotel a háromcsillagos Termal. A szakember szerint a válság épp azt hozta magával, hogy az emberek jobban odafigyelnek, mire adnak pénzt, és már nem elégszenek meg a kis panziók szolgáltatásaival, amelyek egyébként nem is minősülhetnek wellnessnek vagy spának.
Akciók sora Szovátán is
A szovátai Danubius szálloda wellnessközpontját alig érintette a válság, hiszen mint Szoboszlai László értékesítési igazgatótól megtudtuk, sokkal nagyobb visszaesésre számítottak. Náluk a konferenciavendégek számában tapasztalható jelentős csökkenés, de a gyógy- és szabadidős vendégeik száma megnőtt. „Nagyon olcsó csomagokat állítottunk össze, és ezekből sokat el tudtunk adni. Kelendőek voltak a különböző eseményekhez köthető akciók is, de a hétvégékre adott akciók is sok vendéget hoztak” – mondta el az igazgató, megjegyezve, idén az akciós árakkal tudtak „csábítani”. Mint részletezte, a közelgő nőnapra, illetve húsvétra is kedvezményekkel készülnek.
Székelyudvarhelyen, a Küküllő szálloda wellnessközpontjában éppen a válság romániai „betörésének” idején, 2008 novembere körül emelkedett kétszeresére szinte egyik napról a másikra a látogatottság, és még olyan időszakokban is telt házat könyvelhettek el, amikor korábban alig akadt látogatójuk. Bérleteik árán csak a konkurencia megjelenésekor csökkentettek, azonban most is elégedettek a látogatók számával – fejtette ki a Krónikának Bálint Csaba recepciós.
Itt egy órányi szaunázás, a hideg vizes merülő és pezsgőfürdő használata 13 lejbe kerül, a masszázsárak 10 és 50 lej között alakulnak, a fitnessterem napi belépője pedig 12 lej. A recepcióstól tudjuk, hogy kelendő a Haver elnevezésű bérletük is, melyet a diákoknak ajánlanak: ebben az esetben 5 diák havi belépőjéért fejenként 57 lejt kell fizetnie a baráti társaságnak.
A szintén székelyudvarhelyi Villa Vitae-ban – amely 2008 decemberében indult – 2009 őszétől tapasztaltak egy kis visszaesést, de ezt is inkább a konkurencia megjelenésével indokolja Hosszú Ede, a vendéglátó-ipari egység ügyvezetője. Mint hangsúlyozta, tulajdonképpen inkább annak örvendenek, ha nincs éppen zsúfoltság, mert vendégeik ilyenkor inkább ki tudnak kapcsolódni, jobban el tudnak lazulni.
A válságot mindössze annyiban érezték meg, hogy bár vendégeik száma nem esett vissza, nagy számban akadnak olyanok, akik a korábbinál kevesebb időt töltenek a wellnessközpontban. A Villa Vitae-ban az egyórás belépő 15 lejbe kerül, ez alatt a medencét, a szaunákat, pezsgőfürdőt egyaránt használhatják a vendégek, ugyanez a szolgáltatás két főre és kétórányi időtartamra 40 lejbe kerül. A masszázst pedig 30–60–90 percre 30–90 lejért lehet igényelni.
Csíkszeredában a wellness-szolgáltatásokat is kínáló Fenyő Szállodában érdeklődve Tódor Etelka ügyvezető igazgatótól megtudtuk, mivel a válság miatt csökkent a szálloda szállóvendégeinek száma, visszaesett a wellnessközpont látogatottsága is.
„Az elmúlt évhez képest 10–15 százalékkal csökkent a vendégek száma. Éppen ezért összevont bérleteket, kedvezményes, kombinált belépőket kínálunk, hogy látogatóinkkal közösen tudjuk átvészelni a gazdasági válságot” – részletezte az ügyvezető. Különlegességnek számít egyébként náluk is a csokoládémasszázs vagy a zöldtea-pakolás és -kezelés, ezeket alkalmanként 60–70 lejért igénybe venni, a szauna és a pezsgőfürdő használata egy alkalomra 30 lejbe kerül, az erő- és kardiógépeket viszont már 10 lejért is lehet használni.
Évek óta rendszeresen befedik a Székelyudvarhely közvetlen közelében található szelterszi termálfürdőt, ezáltal lehetőséget nyújtva a látogatóknak, hogy télen is megmártózzanak a jótékony hatású vízzel töltött medencében. Gál Zakariás ügyvezető lapunknak elmondta, a látogatók száma ezen a télen még fele sem volt a tavaly és a tavalyelőttinek, pedig egyszer sem drágítottak.
Egy alkalom itt 10 lejbe kerül, aki még a szaunát is használja, annak további 3 lejt kell fizetnie. Gál megérti a visszaesést, hiszen mint mondja, nem várhatja el hogy a munkanélkülivé vált vendégeitől, hogy most is jöjjenek. „Lesz még jobb világ is” – reménykedik az üzemeltető.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?