Hirdetés

Wellness: felüdülés válságban is

•  Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Fotó: Ifj. Haáz Sándor

Nem sújtotta drasztikusan az erdélyi és partiumi wellnessközpontokat az immár több mint egy éve tomboló gazdasági válság – nyilatkozta a Krónika által megkérdezett szakemberek döntő többsége.

Nagy Orsolya

2010. március 02., 08:422010. március 02., 08:42

Bár azt hihetnénk, hogy a tömeges elbocsátásokat, illetve a bérek csökkenését eredményező krízishelyzetben az emberek leghamarabb a luxusszolgáltatásokról mondanak le, a legtöbb központban azzal szembesültünk, hogy a feltételezés nem áll meg a lábán.

Mindössze két érintett panaszkodott lapunknak visszaesésre, viszont a válsággal dacolók közül volt, aki úgy vélekedett, csakis árejtéssel lehetett megtartani a vendégeket, illetve újakat is becsalogatni.

Nemhogy csökkent volna, inkább nőtt a vendégek száma a Bihar megyei Püspökfürdő (Május 1.) egyik háromcsillagos hotelében, a Perlában. Viviana Ştefan képviselő a Krónikának úgy nyilatkozott: tudja, hogy nem sok szálloda büszkélkedhet ezzel az országban, de oka is van annak, hogy a wellnesshotel telítettebb volt ezen a télen, mint azelőtt.

„A gazdasági válság beálltakor szinte azonnal reagáltunk: árainkat mintegy 10–15 százalékkal csökkentettük, és számos kedvező árú csomagot készítettünk” – magyarázta. Az év elején például – ami a hotelszakmában holtszezonnak számít – tavaly a Perla szobáinak negyven százaléka volt foglalt, most azonban ez az arány hatvanszázalékos, és ez elsősorban a kedvezményeknek köszönhető, amelyeket a csoportok, edzőtáborozó sportolók vehetnek igénybe, tudtuk meg.

A szálloda wellnessközpontja tavaly nyílt meg. Két beltéri és egy külső, termálvizes medence várja a vendégeket, van úszómedence, kétféle szauna, masszázs, pezsgőfürdő, illetve különböző kezelések, például csokoládés testpakolás. A Perlában egy háromnapos wellnesshétvége 180 euróba kerül két személyre – ez a „romantikus”, pároknak szóló ajánlat, de a hotelnek van külön családi, húsvéti, május elsejei és sok egyéb tarifacsomagja.

A csillagok mint a népszerűség fokmérői

A Félixfürdő wellnesshoteleiben sem tapasztalható vendéglétszám-csökkenés – szögezte le lapunk kérdésére Cătălin Şipoş, a több szállót kezelő Turism Felix szóvivője. A legelegánsabb és legdrágább szálloda, a négycsillagos International egyben a legnépszerűbb is, tudtuk meg a szakembertől. Az egyágyas szoba egy éjszakára 174 lejbe kerül, és a válság beálltával sem csökkentették az árakat.

„Az ajánlatunk nagyjából ugyanaz, mint egy évvel ezelőtt” – magyarázta Şipoş. Jelenleg mintegy fele foglalt a szobáknak, tavaly nyáron azonban végig telt ház volt. „Sokan jönnek ide fürdőzni is, de főszezonban megesik, hogy ők már be sem férnek a szállóvendégek miatt” – részletezte a Cătălin Şipoş. A másik legnépszerűbb félixi wellnesshotel a háromcsillagos Termal. A szakember szerint a válság épp azt hozta magával, hogy az emberek jobban odafigyelnek, mire adnak pénzt, és már nem elégszenek meg a kis panziók szolgáltatásaival, amelyek egyébként nem is minősülhetnek wellnessnek vagy spának.
Akciók sora Szovátán is

A szovátai Danubius szálloda wellnessközpontját alig érintette a válság, hiszen mint Szoboszlai László értékesítési igazgatótól megtudtuk, sokkal nagyobb visszaesésre számítottak. Náluk a konferenciavendégek számában tapasztalható jelentős csökkenés, de a gyógy- és szabadidős vendégeik száma megnőtt. „Nagyon olcsó csomagokat állítottunk össze, és ezekből sokat el tudtunk adni. Kelendőek voltak a különböző eseményekhez köthető akciók is, de a hétvégékre adott akciók is sok vendéget hoztak” – mondta el az igazgató, megjegyezve, idén az akciós árakkal tudtak „csábítani”. Mint részletezte, a közelgő nőnapra, illetve húsvétra is kedvezményekkel készülnek.

A válsággal kézen fogva érkezett a siker

Székelyudvarhelyen, a Küküllő szálloda wellnessközpontjában éppen a válság romániai „betörésének” idején, 2008 novembere körül emelkedett kétszeresére szinte egyik napról a másikra a látogatottság, és még olyan időszakokban is telt házat könyvelhettek el, amikor korábban alig akadt látogatójuk. Bérleteik árán csak a konkurencia megjelenésekor csökkentettek, azonban most is elégedettek a látogatók számával – fejtette ki a Krónikának Bálint Csaba recepciós. 

Itt egy órányi szaunázás, a hideg vizes merülő és pezsgőfürdő használata 13 lejbe kerül, a masszázsárak 10 és 50 lej között alakulnak, a fitnessterem napi belépője pedig 12 lej. A recepcióstól tudjuk, hogy kelendő a Haver elnevezésű bérletük is, melyet a diákoknak ajánlanak: ebben az esetben 5 diák havi belépőjéért fejenként 57 lejt kell fizetnie a baráti társaságnak. 

Kevesebb ideig maradnak

A szintén székelyudvarhelyi Villa Vitae-ban – amely 2008 decemberében indult – 2009 őszétől tapasztaltak egy kis visszaesést, de ezt is inkább a konkurencia megjelenésével indokolja Hosszú Ede, a vendéglátó-ipari egység ügyvezetője. Mint hangsúlyozta, tulajdonképpen inkább annak örvendenek, ha nincs éppen zsúfoltság, mert vendégeik ilyenkor inkább ki tudnak kapcsolódni, jobban el tudnak lazulni.

A válságot mindössze annyiban érezték meg, hogy bár vendégeik száma nem esett vissza, nagy számban akadnak olyanok, akik a korábbinál kevesebb időt töltenek a wellnessközpontban. A Villa Vitae-ban az egyórás belépő 15 lejbe kerül, ez alatt a medencét, a szaunákat, pezsgőfürdőt egyaránt használhatják a vendégek, ugyanez a szolgáltatás két főre és kétórányi időtartamra 40 lejbe kerül. A masszázst pedig 30–60–90 percre 30–90 lejért lehet igényelni.

A vendégekkel közösen küzdenek a válság ellen

Csíkszeredában a wellness-szolgáltatásokat is kínáló Fenyő Szállodában érdeklődve Tódor Etelka ügyvezető igazgatótól megtudtuk, mivel a válság miatt csökkent a szálloda szállóvendégeinek száma, visszaesett a wellnessközpont látogatottsága is.

„Az elmúlt évhez képest 10–15 százalékkal csökkent a vendégek száma. Éppen ezért  összevont bérleteket, kedvezményes, kombinált belépőket kínálunk, hogy látogatóinkkal közösen tudjuk átvészelni a gazdasági válságot” – részletezte az ügyvezető. Különlegességnek számít egyébként náluk is a csokoládémasszázs vagy a zöldtea-pakolás és -kezelés, ezeket alkalmanként 60–70 lejért igénybe venni, a szauna és a pezsgőfürdő használata egy alkalomra 30 lejbe kerül, az erő- és kardiógépeket viszont már 10 lejért is lehet használni.

Jobb világra várva

Évek óta rendszeresen befedik a Székelyudvarhely közvetlen közelében található szelterszi termálfürdőt, ezáltal lehetőséget nyújtva a látogatóknak, hogy télen is megmártózzanak a jótékony hatású vízzel töltött medencében. Gál Zakariás ügyvezető lapunknak elmondta, a látogatók száma ezen a télen még fele sem volt a tavaly és a tavalyelőttinek, pedig egyszer sem drágítottak.

Egy alkalom itt 10 lejbe kerül, aki még a szaunát is használja, annak további 3 lejt kell fizetnie. Gál megérti a visszaesést, hiszen mint mondja, nem várhatja el hogy a munkanélkülivé vált vendégeitől, hogy  most is jöjjenek. „Lesz még jobb világ is” – reménykedik az üzemeltető.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés