2010. október 22., 10:302010. október 22., 10:30
„A vásárlói kosár tekintetében igen szomorú év az idei. Miközben tavaly még a lakosság 42,5 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kevesebbet vásárol, mint 2008-ban, a válságot megelőző évben, idén már 60 százalék mondja azt, hogy a még a tavalyi szintnél is kevesebbet enged meg magának. Azonban egyes termékek megvásárlása még mindig prioritás, ilyen például a víz, a gyógyszer, az édességek, valamint a kávé” – részletezte a közvélemény-kutatás következtetéseit Daniel Enescu, a piackutató intézet vezetője. A szakember ugyanakkor arra is kitért, hogy nemcsak a fogyasztó, hanem a gyártó, illetve forgalmazó is befolyásolja az árleszállítási akciókat. „A piacot jelenleg is inkább a forgalmazók és a termelők irányítják. Ez igen szomorú következtetés, mivel nem fordítanak kellő figyelmet a fogyasztóra. A marketingstratégiák során inkább arra összpontosítanak, hogy mi hogyan kerül a polcokra” – közölte Enescu.
A Daedalus felméréséből arra is fény derül, hogy a legatipikusabb piac az étolajé. Mint Enescu elmondta, a vevők 65 százaléka az akciós termékeket helyezik előtérbe, mindenekelőtt azokat vásárolja, ám nem is tudják, hogy korábban mennyibe került egy liter olaj. „Egy olyan piacról beszélünk, amely csak mímeli az árejtést” – szögezte le a szakember.
Ennél is szomorúbb helyzetet tárt fel csütörtöki sajtótájékoztatóján Milos Ryba, a Planet Retail londoni székhelyű szaktanácsadói cég vezető elemzője. Mint tájékoztatott, a tisztítószerek és kozmetikumok romániai piaca az elmúlt évben 50 millió eurót veszített. „Ezzel a visszaeséssel a három évvel ezelőtti szintre kerültünk. A fellendülés felelőssége a gyártókra hárul. Ugyanakkor a veszteségekhez az is hozzájárul, hogy a romániai háztartások 50 százalékában nem használnak dezodort. Ennek a közönségnek a megnyeréséhez pedig akciókra van szükség. Fölöttébb alacsony a fogkrémfogyasztás is: miközben európai uniós szinten az egy lakosra eső évi fogkrémfogyasztás 750 milliliter, addig Romániában ez mindössze 90 milliliter” – ecsetelte az ágazat gondjait Milos Ryba. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a boltok működtetőinek a vevők számának a bővülésére kellene koncentrálniuk, mivel nagy százalékban ezen múlik üzleti forgalmuk alakulása is.
„A gazdasági és pénzügyi válság egyes szegmensekben mélyült. A szép idők elmúltak. Most egy olyan időszakot élünk, amelyet meg kell értenünk, s meg kell oldanunk. A vevők nem hűségesek a márkákhoz. Egyre kevesebbet vásárolnak, s egyre kevésbé bíznak a piacban. Romániában nagyon nehéz termékeket forgalmazni, a pénz túl sokáig áll a piacon. Ennek ellenére azonban a hagyományos kereskedelem piaca eléri a 15 milliárd eurót” – magyarázta a szakértő, aki egyben arról is tájékoztatott, hogy a hagyományos kereskedelem a túlélés iskolája a modern kereskedelemmel szemben.
Mint megtudtuk, a romániai vásárlók 80 százalékát a nők teszik ki. Ryba ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy az elkövetkező periódusban a vending típusú, illetve az on-line eladások növekedésére kell számítani. „Az internetes vásárlás egészen biztosan jobban jelen lesz életünkben” – szögezte le.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.