2009. augusztus 19., 08:552009. augusztus 19., 08:55
A gazdasági válság egyre inkább begyűrűzik Felső-Háromszékre is: Kézdivásárhely legrégebbi készruhagyára, a Secuiana Rt. ismét elbocsátásra kényszerül, miután az elmúlt fél évben is voltak leépítések. Az Adams márkanevet megalapító, negyvenéves múltra visszatekintő vállalat most 150-160 alkalmazottjától kénytelen megválni. Az ok: a megrendelések csökkenése.
„Hetven százalékkal csökkentette egyik nagy megrendelőnk a szerződését, ezért kénytelenek vagyunk megválni több alkalmazottunktól” – részletezte a Krónika érdeklődésére Dobra László, a Secuiana Rt. vezérigazgatója. Hozzátette: a készruhagyártásban a szezon októbertől márciusig tart, a megrendelések csökkenésével pedig a nyári hónapokban nem tudnak valamennyi dologzójuknak munkát adni.
Arra a kérdésre azonban, hogy az őszi idényben lesz-e lehetőség a most munkanélkülivé válókat újra alkalmazni, az igazgató nem tudott egyértelmű választ adni. Mindössze annyit tudott megígérni, hogy az elbocsátások után megmaradó alkalmazottak közül senkitől nem kell majd a későbbiekben megválniuk. Információink szerint a napokban az üzem valamennyi alkalmazottja, akárcsak az előző években, két hét pihenő szabadságra megy, s miután visszatérnek, kiderül, hogy ki folytathatja tevékenységét a vállalaton belül.
A fénykorában mintegy háromezer kézdivásárhelyit foglalkoztató készruhagyárat nagyon érzékenyen érintette a gazdasági válság, az elmúlt hónapokban fokozatosan több alkalmazottat is elbocsátani kényszerültek. Jelenleg a vállalatnak 590 alkalmazottja van, akik közül mintegy 250-en dolgoznak a kézdivásárhelyi termelésben, a többi alkalmazott a cég kiterjedt üzlethálózatában tevékenykedik.
A Kovászna megyei munkaerő-elosztó ügynökségnél lapunk érdeklődésére közölték: a Secuiana valószínűleg az „apró lépések” politikáját követi, s fokozatosan fog leépíteni. Július–augusztus folyamán ugyanis mintegy 10-12, a Secuianából elbocsátott személy tett le munkanélküli segély-folyósítási kérelmet, így eddig nem lehetett tömeges elbocsátásról beszélni. Megtudtuk, a Secuiana Group érdekeltségi köréhez több gyár tartozik – többek között a S’mode, a Seconf – ezek a leányvállalatok eddig nem bocsátottak el egyetlen személyt sem, sőt időnként még alkalmaztak is pár munkást. Ez annak tudható be – vélik a munkaügyi szakemberek –, hogy mások a megrendelőik és stabilabbak a szerződések.
Kézdivásárhelyen egyébként pár kisiparosi műhelyen, a biztosítékgyártásra és könnyű elektromosságra szakosodott El-Co Rt.-én és a készruhagyárakon kívül jórészt nincs más munkaadó: a keményítőgyártásra berendezkedett Amylum Rt. is lassan elbocsátotta az utolsó alkalmazottait is, a vállalat mindössze értékesítési pontként működik. A valamikor több ezer személynek munkahelyet biztosító csavargyárat az azt magánosító Erdély Ede bezárta, a vállalat egyik nagy, négy és fél hektáros csarnokát augusztus 21-én ismét árverésre bocsátja a kézdivásárhelyi önkormányzat, ugyanis a Brassóban bejegyzett, a gelencei születésű Erdély holdudvarához tartozó Sigur Construct Kft. mintegy 300 ezer lejjel tartozik az önkormányzatnak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.