
Törvénytelennek nyilvánította az Európai Bizottság a bukaresti kormány által az államvasutak teherfuvarozó részlege számára nyújtott állami támogatást, és 400 millió euró visszafizetésére kötelezte a CFR Marfă társaságot. Hétfőn este lemondott a vállalat vezérigazgatója.
2019. november 18., 13:382019. november 18., 13:38
2019. november 19., 13:142019. november 19., 13:14
Mindezt Bogdan Chiriţoiu, a román Versenytanács elnöke jelentette be hétfőn egy bukaresti szakkonferencián. Chiriţoiu elmondta, a brüsszeli végrehajtó testület befejezte a román kormány által 2013-ban nyújtott állami támogatás jogszerűségével kapcsolatos kivizsgálását, a határozatot már összeállították, és az év végéig kiközlik. „Az Európai Bizottság kimondja, hogy a román államnak vissza kell kapnia a vasúti társaság teherszállítási részlegének nyújtott támogatást. Megvizsgáljuk, milyen lehetőségeink vannak, viszont az államnak hat hónap áll rendelkezésére behajtani a 400 millió eurós összeget” – jelentette ki a versenyhivatal vezetője.
A román állami vasúttársaság (CFR) nemrég kényszervégrehajtást kezdeményezett két részlegével szemben az évek során felhalmozott adósságok miatt. Az állami monstrum önálló üzletágai meglehetősen abszurd helyzetbe kerültek az egymással szembeni tartozásokkal: a társaság személyszállítási részlege 38 millió, míg a teherfuvarozással foglalkozó osztálya 212 millió euróval tartozik az anyavállalatnak. „Ezek a tartozások hatalmas lyukat ütöttek a költségvetésünkön, és a társaság nem kíván többé ezeknek az üzletágaknak a kamat nélküli bankja lenni” – jelentette ki korábban Constantin Axinia, a CFR vezérigazgatója, aki a teherszállítási részleg adósságtörlesztése esetében vagonok, mozdonyok és áruterminálok átengedésében látja a részleges megoldást. A szaksajtóban „testvérháborúnak” nevezett anyagi természetű konfliktus amiatt alakulhatott ki, hogy a két üzletág több mint egy évtizedre visszamenőleg elmulasztotta megtéríteni a vasúti infrastruktúra használatának az ellenértékét.
Lemondott a társaság vezérigazgatója
A társaság hétfő esti bejelentése szerint benyújtotta lemondását Marinică Voicu, a CFR Marfă vezérigazatója. Bár a közlemény szerint a tisztséget 2017 szeptembere óta betöltő vasúti illetékes személyes okokkal indokolta visszalépését, távozása mögött minden bizonnyal az Európai Bizottság részéről érkezett szankció húzódik. A vállalat közölte, a társaság igazgatótanácsa hamarosan ideiglenes igazgatót nevez ki a CFR Marfă élére.
A magáncégekkel szemben is tetemes kintlevőséget felhalmozó két üzletág közül ugyanakkor vitathatatlanul a teherszállítási került a legnagyobb bajba, mindazonáltal a hat évvel ezelőtt nyújtott állami támogatás végleg vakvágányra terelheti. A CFR Marfă problémáinak kezdetei 2008-ig nyúlnak vissza, a 2009 és 2012 közötti időszakban a részleg kereskedelmi tartozásai megkétszereződtek, és megközelítették a 300 millió eurót, amihez hozzáadódott az állammal szemben az adók és járulékok befizetésének elmulasztása miatt összegyűlt mintegy 190 millió euró. Az akkori, Victor Ponta vezette balliberális kormány mentőövet dobott az üzletágnak, részvényekké konvertálva a CFR Marfának az állammal és az anyavállalattal szemben felhalmozott adósságából 363 millió eurót.
Most azonban bebizonyosodott, hogy rosszul tette, nem hivatalos csatornákon ugyanis már hetekkel ezelőtt kiszivárgott, hogy az Európai Bizottság tisztességtelen versenyelőnynek, illegális állami juttatásnak nyilváníthatja az egykori bukaresti kormány intézkedését. Gyerkó László, a versenytanács tagja – aki korábban maga is részt vett a témában folytatott brüsszeli tárgyalásokon – lapunknak elmondta, a teherfuvarozási üzletág csődközeli állapota nagyban tulajdonítható annak, hogy egyáltalán nem volt hatékony a mindenkori menedzsment, a kialakult helyzet pedig kényes helyzetbe sodorja Romániát. „A CFR Marfát nem tudták stabil pályára állítani, az eddig sorozatosan kudarcot vallott magánosítás pedig még keményebb dió lesz a tartozások miatt, no és persze ha az egykori adósságot is vissza kell fizetni” – felelte kérdésünkre Gyerkó, aki szerint a társaság valószínűleg nem kerülheti el az átszervezést, ám egyelőre nem tudni, mi az álláspontja a román kormánynak a kérdésben.
Bogdan Chiriţoiu egyébként hétfőn emlékeztetett, az általa irányított versenyhivatal korábban már kezdeményezte, hogy a CFR Marfă vagyonának elemeit (vagonok, mozdonyok, mozdonyszínek, egyéb eszközök) adják át az anyavállalatnak. Hozzátette, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára 2012-ben letett javaslatot most is fenntartják, szerinte ugyanakkor a társaságnak mindenképpen átszervezési folyamaton kell átesnie, viszont „a dolgozók tevékenységének megőrzésével”. Egyébként a számos kudarcos magánosítási kísérleten átesett teherfuvarozási részleg hatezer alkalmazottat foglalkoztat, aktíváinak értéke pedig megközelítőleg egymilliárd euróra rúg.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!