2010. május 03., 09:242010. május 03., 09:24
A háromszéki vállalkozók elsősorban az ellenőrzések gyakoriságára és a formai hibák miatt kirótt büntetések miatt panaszkodtak. Változtatni kell a pénzügyőrség politikáján, a fő tevékenység az adócsalás csökkentése kell hogy legyen, és nem a könyvelési törvénybe foglalt szabályozásoktól való eltérés büntetése.
Ladányi szerint a pénzügyőrnek az adócsalást kell felderítenie és az elkövetőket bíróság elé állítania, ne azt tegye, hogy beül egy cég irodájába, megissza a kávét, majd kirója a büntetést, mert egy számlára nem írták fel a személyi számot, vagy elmaradt róla az aláírás. Ezek formai hibák, ezektől függetlenül a cég befizeti az adót az államkasszába, magyarázta a főpénzügyőr. Ladányi megígérte, még jövő héten körlevelet küld a megyei igazgatóságokhoz, amelyben felhívja a figyelmet az ellenőrzési politika változására, hogy elsősorban az adócsalókra, és ne a formai hibákra fektessék a hangsúlyt.
Az Országos Pénzügyőrség vezetője elmondta, azt tervezi, készítenek egy hatékony kockázatelemzési informatikai rendszert, az esettanulmányok alapján kiszűrik az adócsalásra hajlamos cégeket, és elsősorban azokat ellenőrzik, a többi, rendes adófizető vállalkozót békén hagyják, nem zaklatják. Ladányi elmondta, ha elsősorban a kockázati tényezők figyelembevételével ellenőriznek, a becsületes vállalkozóknál csökkenni fog a vizsgálódásaik száma. A kockázati tényezők azonban titkosak, mert csak így hatékonyak. Ha több adócsalást tudunk kiszűrni, növeljük az államkaszszába befolyt összegeket, segítjük a tisztességes vállalkozókat, mert az adócsalók nekik jelentenek nem lojális konkurenciát, fogalmazta meg a főpénzügyőr.
Viszont ha egy vizsgálódás során nem derül fény adócsalásra, nincs szükség újabb ellenőrzésre, előfordult, hogy egy cégnél egyik nap a pénzügyi hatóság, másik nap a pénzügyőrség ellenőrzött, erre semmi szükség. Ladányi elmondta, a pénzügyőrök 15 százalékos ösztönzést kapnak a kirótt bírságok után, közvetlenül érintettek abban, hogy minél többet büntessenek.
Ennek ellenére Ladányi bízik abban, hogy tud változtatni az eddigi hozzáálláson, szerinte az ellenőrzési politikát a pénzügyőrség menedzsmentje szabja meg. Változtatni kellene a fizetési rendszeren, hiszen egy kezdő pénzügyőr bruttó fizetése 700 lej, a megyei igazgatóké bruttó 2300 lej. Az ösztönzések összege nem haladhatja meg a fizetések másfélszeresét. Emelni kellene a fizetést, és ösztönzést csak rendkívüli horderejű ügyek esetében adni, fogalmazta meg Ladányi, de kifejtette, ezek a változások nem tartoznak a hatáskörébe.
A főpénzügyőr elmondta, nem készült összesítés, hogy milyen típusú kihágásokra róják ki a legtöbb bírságot, bár egy ilyen statisztika talán segítené a pénzügyőrség hatékonyabb működtetését. Az adócsalás miatt kell fizetni a nagy összegű büntetést, de tény, hogy a könyvelési törvény be nem tartása miatt büntetnek gyakrabban. A bevételeik a gazdasági válságban csökkentek, a vállalkozóknak nincs pénzük, hogy kifizessék a bírságot, és egyre gyakrabban előfordul, hogy a törvényszéken fellebbezik meg a büntetést, amit aztán a bíróság megróvásra változtat.
Ladányi Árpád Csaba elmondta, a pénzügyi hatóság vezetőjének és a pénzügyminiszternek is továbbítja a háromszéki vállalkozók és könyvelők észrevételeit. Édler András RMDSZ-képviselő, akinek a meghívására Ladányi Árpád Csaba Háromszékre látogatott, kifejtette, rendkívül fontos, hogy partnerre találjanak a pénzügyőrségben, hiszen a vállalkozók működtetik egy ország gazdaságát, ők fizetik be az adókat, ezért rendkívül fontos, hogy nem lojális konkurenciát jelentő adócsalókat kiszűrjék, viszont a tisztességes adófizetőket békén hagyják. Debreczeni János a Hiteles Könyvelők és Könyvvizsgálók Szövetsége Kovászna megyei fiókjának elnöke elmondta, javaslataik, kéréseik megegyeznek a főpénzügyőr által felvázolt módosításokkal, és reméli, lesz bátorsága ezeket véghezvinni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.