Hirdetés

Tovább drágulhat az alkohol, bővülhet a feketepiac a jövedéki adó növelése miatt az ágazatban érdekeltek szerint

Veszik vagy nem veszik? A feketepiac malmára hajthatja a vizet a jövedéki adó emelése •  Fotó: Thomas Campean

Veszik vagy nem veszik? A feketepiac malmára hajthatja a vizet a jövedéki adó emelése

Fotó: Thomas Campean

A szeszes italok árának drasztikus növekedését, a feketepiac térnyerését és alkalmazottak utcára kerülését eredményezheti a szeszesital-gyártók és -importőrök szövetsége szerint a termékeikre kivetett jövedéki adó januári emelése, ezért azt kérik a bukaresti kormánytól, tegyen le korábban bejelentett terveiről. Bár a korábbi években ilyenkor már ismert volt a januártól alkalmazott adószint, a koalíció ezúttal még nem döntött. A Krónikának nyilatkozó illetékes szerint azonban nem lehet megkülönböztetett bánásmódot alkalmazni, és a büdzsének is szüksége van minden egyes adólejre.

Bíró Blanka

Simó Helga

2022. november 11., 20:032022. november 11., 20:03

A romániai szeszesital-gyártók és -importőrök szövetsége (Spirits Romania) azt kéri, hogy 2024. január 1-jéig halasszák el az alkohol és szeszes italok jövedéki adójának növelését, és korlátozzák az éves emelés ütemét legfeljebb 5 százalékra, ez ugyanis megvédené az iparágat az inflációs sokkoktól.

Az érintettek ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a jövő év elejétől tervezett 15 százalékos emelés növeli az alkoholos italok értékesítési árát, ez pedig a feketepiac malmára hajtja a vizet, ami azonnali gazdasági és társadalmi hatásokkal jár.

Hirdetés
Idézet
A termelők jövő évi becslései azt mutatják, hogy ha a január 1-jei emelést alkalmazzák, akkor 30 százalékkal csökken a forgalom, és körülbelül 15 százalékkal az alkalmazottak létszáma.

Ez a döntés nem előnyös senkinek, és ezért reméljük, hogy legalább az utolsó pillanatban a parlament elhalasztja ennek az intézkedésnek a végrehajtását” – érvelt a halasztás mellett Florin Rădulescu, az ágazatban tevékenykedő Prodal igazgatója.

Gazdasági és társadalmi hatások

A Spirits Románia szerint a leginkább érintettek a helyi termelőkapacitással rendelkező termelők, akiknek a költségei drámaian megnőttek az elmúlt évben, a koronavírus-világjárvány és az ukrajnai háború okozta válságok közepette. Mint közleményükben rámutattak, az alapanyagok költsége 30–80 százalékkal nőtt, ami már most is nagy nyomást gyakorol a termelési költségekre.

Úgy számolnak, hogy a mintegy 15 százalékos jövedékiadó-emelés például a 40 százalékos alkoholtartalmú italok értékesítési árának literenként legalább 4,5 lejes drágulását idézné elő.

„A megemelkedett árhoz hozzáadjuk az infláció növekedését és a vásárlóerő csökkenését, és minden bizonnyal csökkenni fog az értékesítés, és ezzel együtt költségvetési bevételek is visszaesnek” – hangsúlyozta Florin Rădulescu.

A szövetség adatai szerint a jövedéki adó 2013-as 42 százalékos emelése 30 százalékos csökkenést okozott a szeszes italok adózott piacán 2013–2014 között. Ezzel szemben a 2016-os 30 százalékos csökkentés a feketepiac mintegy 25 százalékos zsugorodását eredményezte az elmúlt hat évben, és megkétszereződött az állami költségvetésbe befolyt bevétel, amely 2021-ben 171,75 millió eurót jelentett a szeszes italok jövedéki adójából.

Ez a tendencia a jövedéki adó emelése nyomán megfordulhat, a hamisított alkohol pedig egyre több áldozatot okoz a szeszesital-gyártók és -importőrök szerint.

Emlékeztetettek, 2020-ban például tizenhét ember halt meg Jászvásáron hamisított alkohol fogyasztása után.

„Egyesek azzal érvelnek, hogy a magasabb ár elriasztja az alkoholfogyasztást, ami jótékony hatással van az egészségre. Ez teljesen helytelen, ugyanis csak az adóköteles alkoholos italok fogyasztását csökkentik, a hamisított szeszes italok, kékszesz és más termékek – amelyek valójában sokkal károsabbak az egészségre – piacát nem” – hozta fel eközben a halasztás melletti érvként Dumitru Toşa, az Operations Zarea alelnöke.

•  Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Galéria

Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság

Az Országos Adóhatóság (ANAF) adatai szerint amúgy tavaly 850 millió lej volt a szeszesital-gyártók és -importőrök hozzájárulása az állami költségvetéshez az etil-alkohol jövedéki adójából. Ez az összeg 48 százalékos növekedést jelent a 2020-as 575,77 millió lejhez képest. Az idei év első negyedévében az ágazat jövedéki adó formájában 177,5 millió lejt fizetett be az állami költségvetésbe, ami az alkohol és szeszes italok jövedéki adójából származó bevételek összértékének 58 százaléka.

Az energiadrágulás máris nagy gondot okoz

A jövedéki adó emelése nélkül sem túl fényes az ágazat helyzete, a jelenlegi válság negatívan érinti őket, elsősorban az energiadrágulás miatt – mutatott rá a Krónika megkeresésére Doru Bancu, az Amigo & Intercost gyártó és forgalmazó cég munkatársa.

Idézet
Szerintem minden termelő legnagyobb problémája jelenleg az energia drágulása.

Emiatt az alkohol előállításához szükséges alapanyagoktól kezdve, a csomagoláshoz szükséges anyag előállításáig minden megdrágult. A problémát tetőzi, hogy 100 százalékos árrobbanásról beszélünk az előző évhez képest. Ráadásul a drágulás egyik napról a másikra történt” – magyarázta Doru Bancu.

Kitért arra is, hogy kompromisszumot kell kötniük a termékeik reálértéke és a piaci ára között, mert ha olyan mértékben drágítanának, mint amennyire nőtt az alapanyagok ára, nem maradna vásárlójuk. Így próbálják megtartani őket.

Kérdésünkre, hogy ennek milyen következményei lehetnek a jövedéki adó emelésének, kifejtette: „olyan világban élünk, amikor ma a polcon egy termék 3 lej, holnap 3 lej 20 bani, holnapután 4 lej, és habár a vásárlók panaszkodnak, méltatlankodnak, de már senkinek nem meglepő, hogy felmentek az árak”. Úgy látja azonban, hogy mivel a fizetések nem emelkedtek megközelítőleg sem annyira, és mivel jelenleg is legtöbb bevételük az olcsó kategóriába tartozó italok eladásából származik,

az emberek az alacsonyabb árú termékeket fogják választani, de az ő forgalmukon nem fog sokat változtatni.

A cég munkatársa ugyanakkor arra is rámutatott, hogy semmi konkrétumról nincs tudomásuk a szeszes italok jövedéki adójának növelésével kapcsolatban, „Normális körülmények között már október végén kellett volna bővebb információkkal, konkrétumokkal szolgáljanak számunkra a jövedéki adó mértékéről, de ez nem történt meg. Semmit nem tudunk arról, hogy mennyivel fog nőni, és mikor. Az is lehet, hogy már elhalasztották” – fogalmazott.

A koalíció még nem döntött, de kétséges a halasztás

A valóság az, hogy nem történt halasztás, csak egyelőre még nem született döntés a kormánykoalícióban a jövedéki adó jövő év elején esedékes emeléséről, ám a következő hetekben mindenképp meg kell állapodniuk, hiszen a jövő évi költségvetés tervezetébe bele kell foglalni a jövedéki adóból származó jövedelmeket.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

Miklós Zoltán, a képviselőház pénzügyi bizottságának tagja csütörtökön a Krónikának elmondta, a törvény szerint minden év elején az előző éves infláció mértékével emelik meg a jövedéki adókat. Az idei év ebből a szempontból kivételnek számított, mert az év eleji inflációval arányos 3,6 százalékos növelést augusztus elejétől egy újabb 5 százalékos emelés követte.

Az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa a szeszesital-gyártók és -forgalmazók kérése kapcsán úgy véli, az ország helyzetét figyelembe véve ezt a javaslatot nem lehet elfogadni,

az államháztartás helyzete, a jelentős költségvetési hiány nem teszi lehetővé ezt a beavatkozást, mivel a végrehajtott támogatási intézkedésekhez finanszírozási forrásokat kell biztosítani. Másrészt véleménye szerint nem lehet pozitívan diszkriminálni az alkoholgyártókat, hiszen a cigaretta, az üzemanyag szintén jövedékiadó-köteles.

„Az üzemanyag esetében sem lépte meg a kormány a jövedéki adó csökkentését, nem indokolt, hogy az alkohollal kivételt tegyen, és befagyassza az adóját” – mondta a szakpolitikus, aki szerint mindenképpen egységesen kell kezelni minden jövedékiadó-köteles terméket. Ő maga azt tartja kivitelezhetőnek, hogy levonják az augusztusi 5 százalékos emelést, és januárban csak 10–11 százalékkal indexálnak az inflációarányos 16 százalék helyett.

Arra a felvetésre, miszerint a jövedéki adó emelése drágulást idéz elő, ami növeli a csempészet és az adózatlan alkoholfogyasztás kockázatát, úgy vélekedett: az elmélet nem mindig igazolódik be a gyakorlatban.

„2021-ben például, amikor a jövedéki adó szintjét 3,6 százalékkal emelték, a költségvetési bevételek 47,66 százalékkal nőttek, miközben az adózott fogyasztás jelentősen emelkedett” – érvelt Miklós Zoltán.

Számításai szerint a jövedéki adó 16 százalékos növelése a 40 százalékos szeszes italok esetében 2–3 lejes áremelkedést jelent, ami a drágább termékeknél elenyésző, viszont az olcsóbb italoknál valóban jelentősebb drágulást eredményez százalék-arányosan.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
Hirdetés
Hirdetés