
Fotó: A szerző felvétele
2010. szeptember 09., 07:582010. szeptember 09., 07:58
A restitúció kapcsán elmondta, a programot augusztusban indították útjára, és jövő év közepéig folyamatosan monitorozzák a kommunizmus idején elkobzott javak visszaszolgáltatásának folyamatát, különös hangsúlyt fektetve a görög katolikus egyháztól elorzott javakra.
Mint tájékoztatott, az anyagi alapot a holland kormány bukaresti nagykövetsége biztosítja. A PEL régóta foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, főként azzal, hogy az igazságügyi szervek nagyon lassan folytatják le a visszaszolgáltatással kapcsolatos pereket. Most főleg azt vizsgálják, hogy akaratlagos, tudatos-e ez a késleltetés. Mindezt az emberi jogok szempontjából kezelik. Ugyanakkor statisztikai térképet készítenek el arról, hogy a hazai történelmi tartományokon belül milyen mértékben szolgáltatták vissza a görög katolikus közösségek javait. A liga partnere ebben többek között a bukaresti Nemzetközi Tanulmányok Központja.
A romakérdést taglaló program keretében folytatják annak tanulmányozását, hogy a hazai, bulgáriai és görögországi roma közösségek keretében mennyiben szokás még a kiskorúak házasságkötése, illetve a kényszerházasság. Ezt a projektet az Európai Bizottság támogatja. A liga eddig 59 interjút készített a témakörben a romatelepeken élőkkel, kérdőíves kikérdezés is történt, és ezek alapján megállapította: a hazai roma közösségeknek körülbelül az 5 százalékában lehet még fellelni ezt a „káros szokást”. Dobrudzsában, Havasalföldön, a Bánságban és Erdélyben vizsgálták a helyzetet. Az ilyen házasságok száma az utóbbi időben csökkenő tendenciát mutat. A liga sérelmezi, hogy a tanfelügyelőségek ezt romaproblémának tekintik, és nem tanügyi kérdésnek, holott közvetlen módon iskolakerüléshez vezet. A felmérés végén Szófiában nemzetközi konferenciát tartanak. A liga partnere ebben az esetben egy bolgár és egy görög civil szervezet.
Eközben a tegnapi sajtótájékoztatón Smaranda Enache határozott állást foglalt a Franciaországból kitoloncolt romák ügyében is. Mint hangsúlyozta, a PEL határozottan tiltakozik az ellen, hogy a francia kormány tömegesen hazaküldi a romániai roma nemzetiségű állampolgárokat. „Elfogadhatatlan, hogy az egész közösséget egységesen kezelik. A francia kormány intézkedései szöges ellentétben állnak minden olyan nemzetközi dokumentummal, amelyek az emberek, a gyerekek alapvető jogaira vonatkoznak, megszegik az európai uniós állampolgárok és családjaik szabad helyváltoztatási jogát” – hangoztatta Smaranda Enache.
A PEL ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a bűncselekmények, törvénysértések elbírálásakor nem lehet kollektív büntetést alkalmazni, csakis egyénenként szabad kezelni ezeket a tetteket. A PEL társelnöke egyébként meg van győződve arról, hogy nem csak a roma nemzetiségű román állampolgárok követtek el az utóbbi időben törvénysértéseket Franciaországban. Mint mondta, a francia kormány nem most toloncolt ki első ízben embereket, éppen ezért a nemzetközi közvéleménynek, szervezeteknek lépéseket kell tenniük az ilyen jellegű eljárások megakadályozása érdekében.
Emlékeztetett: a kommunizmus és a nácizmus idején volt szokás az, hogy a kormányok, pártok belső ellenséget kerestek, teremtettek, hogy könnyebben kiteljesítsék a hatalmukat. Enache úgy véli: ha a nemzetközi fellépés nem lesz elég erélyes a francia kormánnyal szemben, akkor – főleg választások előtt, szavazatszerzési céllal – más országokban is fennáll majd a veszélye annak, hogy hasonló eszközökhöz folyamodnak egyes vezetők.
„Felháborító, hogy a tartózkodási jog megsértésének a kivizsgálása kampányszerűen történik, és egy közösségre egyszerre terjesztik ki az akciót” – véli az emberjogi szakértő, aki azt a magatartást is elítéli, ahogyan a román hatóságok megpróbálnak kibújni a felelősség alól, éspedig úgy, hogy kijelentik: a romakérdés európai szintű probléma.
„Ne felejtsük el, hogy a roma közösséggel kapcsolatban erkölcsi, történelmi jóvátételre van szükség, hiszen egészen a 18., egyes esetekben a 19. századig az európai államokban a romákat a más nemzetiségű közösségek valósággal rabszolgasorsban tartották” – hangsúlyozta. Enache szerint az oktatás, munkavállalás, egészségügyi ellátás terén konkrét programokra van szükség annak érdekében, hogy megszűnjön a népcsoport diszkriminálása.
Két helyi, kirívó esetet is ismertetett továbbá a sajtó képviselőivel. Mint részletezte, négy szászrégeni fiatalt lopáson kaptak, az okozott kár 3000 euró. „Négyen együtt 32 évnyi börtönbüntetést kaptak ezért, miközben egyesek ebben az országban három személyt halálra gázoltak, és egy napot sem töltöttek börtönben” – hangsúlyozta az elnöknő.
A roma fiatalok a ligához fordultak segítségért, akárcsak az a roma nemzetiségű tanárnő, aki korábban konfliktusba keveredett egy rendőrrel, amiért megkapta a büntetését, viszont a sajtó, többnyire a bulvár, azóta is valósággal üldözi a munkahelyén és a lakhelyén, ami főleg a 11 éves kislányára nézve igen káros hatással van. A PEL társelnöke úgy véli: a sajtónak sem szabad áthágnia bizonyos határokat.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.