Hirdetés

Többletadó ingatlanra, autóra

Miután csökkentek a közalkalmazotti bérek, kevesebb lett a gyermeknevelési pótlék, illetve a munkanélküliségi segély, s ezzel párhuzamosan 19 százalékról 24 százalékra nőtt az általános forgalmi vagy hozzáadottérték-adó (áfa/TVA), a kormány újabb adóterheket rótt ki. Módosított formában fogadták el a több ingatlannal rendelkező magánszemélyek többletadózására vonatkozó tervezetet, míg korábban csak a bérbe nem adott házak után kellett volna plusz összegeket fizetni, a végső szövegben már valamennyi ingatlan szerepel.

Bálint Eszter

2010. július 02., 09:592010. július 02., 09:59

Így annak, akinek az állandó lakhelyén kívül más ingatlan is van a nevén, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, hiszen a második lakás után 65 százalékos, a harmadik után 150 százalékos, míg négytől felfele 300 százalékos többletadót kell fizetni. A módosítás pedig nem jövő évtől lép érvénybe, hanem már a 2010-es esztendőre is érvényes, így az érintetteknek december 31-éig ki kell fizetniük a különbözetet, amennyiben az év elején befizették ingatlanadóikat. Kedvezményben részesülnek mindazok, akik már szeptember 30. előtt rendezik számláikat. Emil Boc a kormányülés után elmondta, ezek az összegek a helyi önkormányzatok költségvetését fogják gazdagítani.

Többletadó a gépkocsikra

Rossz hírrel szolgált a kormány azok számára is, akiknek 1601 köbcentiméteresnél nagyobb hengerűrtartalmú személygépkocsi van a tulajdonukban, nekik is nagyobb adót kell fizetniük július elsejétől. 1601 és 2000 köbcentiméter között 15 lejről 18 lejre nőtt a 200 köbcentiméterenkénti adó, 2001 és 2600 köbcenti között viszont már 30 lejről 72 lejre növelték a szorzót. Mint Emil Boc részletezte, ez azt jelenti, hogy egy 2000 köbcentiméteres hengerűrtartalmú gépkocsi esetében megkétszereződik az adó, a jelenlegi 468 lej helyett 936 lejt kell majd fizetnie például egy Audi A6 típusú autó tulajdonosának. Ennél is roszszabbul járnak azonban a 2601 és 3000 köbcentis motorral ellátott gépkocsik gazdái, esetükben a szorzó 60 lejről 144 lejre nőtt, 3001 felett pedig az eddigi 200 köbcentinkénti 120 lej helyett 290 lejt kell fizetni. Húsz lejről 24 lejre nőtt a szorzó a buszok, kisbuszok, mikrobuszok esetében, míg a 12 tonnásnál kisebb tehergépkocsik után a jelenlegi 25 lej helyett 30 lejt kell ezentúl fizetni. A traktorok forgalombairatási díját is emelte a kormány, az eddigi 200 köbcentiméterenkénti 15 lej helyett 18 lejt kell csütörtöktől fizetni. A sürgősségi kormányrendelet egy új adót is kivet, a kismotorokra, robogókra, motorkerékpárokra, illetve az 1600 köbcentiméteresnél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsikra 200 köbcentinként 8 lejt kell fizetni.

Akárcsak a módosított ingatlanadót, akik egész évre kifizették a gépkocsiadót, a különbözetet az év végéig be kell fizetniük, akik pedig szeptember végéig rendezik számláikat, kedvezményt kapnak a helyi önkormányzattól.

Jegybankelnöki „példa”

Megszabadult ingatlanjaitól, terepjárójától Mugur Isărescu (képünkön), a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke – számol be a money.ro. mint rámutatnak, a jegybank vezetője februárban 3 ezer euróért adta el Land Rover típusú gépkocsiját, s emellett lemondott mindkét bukaresti lakásáról, igaz egyiket feleségének adományozta, a másikat pedig fia nevére íratta még márciusban. Ezzel párhuzamosan pedig igyekezett rendezni adósságait, így alaposan megcsappantak megtakarításai, viszont most már egyetlen lejnyi hitelrészletet sem kell fizetnie, pedig tavaly októberi vagyonnyilatkozatában még 580 ezer lejes adósság szerepelt, amit 2016-ig kellett volna törlesztenie. Ugyan alaposan megcsappantak bankszámlái, még mindig letétben van 19 105 leje, 64 417 eurója, illetve 14 758 dollárja.

Drágult a benzin és a vonatjegy

Nem ússzák meg azonban ennyivel a gépkocsivezetők, mivel az áfa 24 százalékra történő emelésével szerdáról csütörtökre virradóra drágult valamennyi üzemanyag. Így például az OMV Petrom töltőállomásainál immár 4,60 lejbe kerül egy liter ólommentes benzin, a jobb minőségű, prémiumkategóriás benzinért pedig 5 lej körüli összeget kell fizetni. Hasonlóan 4,5 és 5 lej közé nőtt a gázolaj literenkénti ára is.

Az autós utazások helyett azonban nem éri meg inkább vasúti közlekedést választani, mivel csütörtöktől az áfaemelésnek megfelelően 5 százalékkal drágultak a vonatjegyek is. legutóbb egyébként 2007 szeptemberében emelt árat a Román Vasúttársaság (CFR), akkor 8,1 százalékkal drágítottak. A közelmúltban is azzal a kéréssel fordultak a pénzügyminisztériumhoz, hogy egyebek mellett az infláció miatt szeretnék 9 százalékkal emelni a jegyárakat, azonban a szaktárca ezt elutasította.

Az utazási irodák nem drágítanak

Szép számban akadnak azonban olyan kereskedelmi egységek, amelyek úgy határoztak, egyelőre magukra vállalják az 5 százalékos áfaemelést, s most még nem emelik áraikat. Hasonlóképpen járnak el az Utazási Irodák Országos Szövetségéhez (ANAT) csatlakozott utazásszervező cégek. Mint csütörtökön közölték, a 2010 nyarára meghirdetett útjaik ára nem változik, hanem a korábbi árszinten marad. Ennek legfőbb oka az illetékesek szerint az, hogy egyes célpontok esetében 40 százalékkal is visszaesett a foglalások száma májusban és júniusban a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.

Erősödött a lej

Miközben minden drágult, olcsóbbak lettek a főbb külföldi devizák. A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön 4,3537 lej/euró referencia-árfolyamot jelölt meg, ez az érték 1,51 banival (0,34 százalékkal) alacsonyabb az egy nappal korábbi kurzusnál. Az amerikai fizetőeszközhöz képest is erősödött a román deviza, a jegybanki hivatalos árfolyam 3,5420 lej/dollár volt, 1,97 banival (0,49 százalékkal) alacsonyabba szerdainál. Olcsóbb lett ugyanakkor az arany is, a BNR 141,3422 lejes gramonkénti árfolyamot jelölt meg, 69,81 banival alacsonyabbat mint az előző napon.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés